Kuru Havada Takip Mesafesi Ne Kadardır ?

Kuru Havada Takip Mesafesi Ne Kadardır ?

Kuru Havada Takip Mesafesi Ne Kadar Olmalıdır ?

Kuru Havada Takip Mesafesi Ne Kadar Olmalıdır Kimisi 20 metre diyor, kimisi 100 metre diyor kafayı ben yemek üzereyim kuru havalarda Araç takip mesafesi nedir? Bunun doğrusu hangisidir? Lütfen cevap verir misiniz? Teşekkür ederim. Aymira Yanar / Gaziantep

Trafikte araç kullanan araç sürücülerinin en çok dikkat etmesi gereken konulardan bir tanesi de önlerindeki Aracı takip mesafesidir. Yakın Takip; Trafik kazalarına neden olmaktadır en çok kazaya sebebiyet veren nedenlerden bir tanesi de Yakın Takipdir.

Önünüzde seyreden bir aracı kaç metre mesafeden takip etmeliyiz işte sormuş olduğunuz sorunun cevabı

2918 sayılı Karayolları trafik yönetmeliğinde kuru havalarda takip mesafesi ile ilgili bir ibare bulunmamakla birlikte genel olarak takip mesafesine değinilmiştir.

2918 sayılı Karayolları trafik yönetmeliği madde 107 ye göre önünüzde seyir halinde olan bir aracı güvenli takip mesafesi içerisinde takip edebilmeniz için;

Ya aracınızın hızının yarısı oranında Öndeki aracı takip etmelisiniz. Yani; 90 kilometre ile seyir halinde iseniz öndeki araçla mesafemiz en az 45 metre olmalıdır.

İkinci bir örnek verecek olursak; şehiriçi trafikte aracınızda seyir halindesiniz ve aracınızın hızı 50 kilometre olsun. Öndeki araçla güvenli takip mesafesi en az 25 metre olmalıdır.

Yani aracınızın kadranındaki hızın yarısı oranındaki sayıyı metre olarak algılayıp; o şekilde güvenli takip mesafesini korumanız gerekir.

2- İkinci güvenli takip mesafesi ayarlama ise; öndeki araçla sizin aranızda en az 2 saniyelik bir mesafenin olması gerekir. 2 saniye sonra öndeki araca ulaşacak şekilde takip mesafesi koymalısınız. En az 2 saniye sonra önünüzdeki araca ulaşıyorsanız takip mesafeniz güvenlidir.

GÜVENLİ TAKİP MESAFESİ ÖRNEKLERİ

Hız: 10 Km – G.T: 5 metre

Hız: 20 Km – G.T: 10 metre

Hız: 30 Km – G.T: 15 metre

Hız: 40 Km – G.T: 20 metre

Hız: 50 Km – G.T: 25 metre

Hız: 60 Km – G.T: 30 metre

Hız: 70 Km – G.T: 35 metre

Hız: 80 Km – G.T: 40 metre

Hız: 90 Km – G.T: 45 metre

Hız: 100 Km – G.T: 50 metre

……..

2918 sayılı Karayolları trafik yönetmeliği madde 107 aşağıdaki şekilde güvenli takip mesafesini tanımlamıştır İşte o madde:

“Araçlar Arasındaki Mesafe

Madde 107- Sürücüler, önlerinde giden araçları güvenli ve gerekli bir mesafeden takip etmek zorundadırlar.

Bu mesafe, kendi araçlarının kilometre cinsinden saatteki hızının en az yarısı kadar metredir.

Takip mesafesi, takip eden aracın 2 saniyede katedeceği yol uzunluğu kadar da olabilir.

Kol veya grup halinde (konvoy şeklinde) araç kullananlarda araçları arasında, kendilerini sollayıp geçmek isteyen araçların gerektiğinde güvenle girebilecekleri kadar açıklıklar bulundurmak zorundadırlar. Bu açıklıklar, kol veya gruba dahil araçların azami hızlarına göre takip mesafesinden az olmayacaktır.

Tehlikeli madde taşıyan araç sürücüleri, yerleşim birimleri dışındaki karayollarında diğer araçları, en az 50 metre mesafeden takip etmek zorundadırlar.” Denilmektedir.

Yakın Takip Cezası 2020

Trafikte önünüzdeki aracı yakın takip etmeniz halinde ve bu yakın takibin trafik polisi ya da Jandarma trafik tarafından tespit edilmesi durumunda; araç sürücüsüne veya aracın plakasına 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 56/1-C’den 132.00 Türk Lirası trafik cezası yazılır.

132 Türk Lirası yakın takip trafik cezasını cezasının tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz halinde; trafik cezası 1/4 oranında İndirime gider ve 99 Türk lirasına düşer.

Yakın takip trafik cezası sürücünün ehliyetine yazılmışsa; sürücünün ehliyetine 20 ceza puanı eklenir.

Kuru Havada Takip Mesafesi Ne Kadar
Kuru Havada Takip Mesafesi Ne Kadar

Bir cevap yazın