Kumandalı egzoz cezası

Kumandalı egzoz cezası yersem ne kadar ceza yerim? Kumandalı egzoz ‘un trafik cezası çok yüksek mi? Kumandalı egzoz taktırmak suç mu? Kumandalı egzoz trafik cezası yersem ne gibi sonuçlar ile karşı karşıya kalırım? Mustafa Göbel / Adana

Kumandadan yönetilen egzoz kullanımı toplumda yaygınlaşmaya başladı. Şahin, Doğan ve Kartal gibi, Tofaş guruplarında ve diğer modifiye araçlar da kumandalı egzoz kullanımı arttığı görülüyor.

Kumandalı egzoz kullandığınız zaman; 2021 yılında karşılaşacağınız olumsuzluklar, karşılaşacağınız yaptırımlar aşağıdaki şekildeki gibi olacaktır.

Görevli trafik zabıtalarının kumandalı egzozlu araçları tespit etmesi daha zordur kumandasına basıp kapattığınız zaman normal egzoz moduna dönüşen bu egzozlar zor tespit edilmektedir.

Görevli trafik zabıtasının kumandalı egzozdan size işlem yapabilmesi için aracınızın egzozundan çıkan sesi farketmesi, o yüksek sesi duyması gerekir. Daha doğrusu; önce trafik zabıtasının bu sesi duyulması gerekir. Trafik zabıtası; egzoz sesini duymadan; egzozu normal egzoz moduna aldığınızda abartı egzoz cezası yemeğe ihtimaliniz sıfıra yakındır.

Kumandalı egzoz kullanımı yasak mı?

Kumandalı egzoz kullanımı 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve karayolları trafik yönetmeliğine göre yasaktır.

Çünkü kumandalı egzoz standart dışı egzoz dur yüksek desibelde ses çıkardığından; bu tarz egzozların kullanımı yasaklanmıştır.

Kumandalı egzoz Abart egzoz mu sayılıyor?

Maalesef ki kumandalı egzoz da Abart egzoz kategorisine girmektedir. Kumandalı egzozlu bir araç ile;  görevli trafik zabıtasına yakalandığınızda; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 32/3’den ( abart egzoz) trafik cezası yazılır.

Kumandalı egzoz trafik cezası ne kadardır?

Egzozunuzun kumandalı- kumandasız abart egzoz olması durumunda; 2021 yılı için KTK madde 32/3’ten 1339.00 Türk Lirası abart egzoz cezası yazılır.

1339 Türk lirası Abart egzoz cezası; bu trafik cezasının tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz halinde; 1339 Türk Lirası kumandalı egzoz trafik cezası (1/4) dörtte bir oranında (%25) indirime gidecektir ve bu ceza miktarı 1004.25 Türk lirasına düşecektir.

32-3 Modifiye Egzoz Cezası
32-3 Modifiye Egzoz Cezası

Kumandalı egzozun ceza puanı nedir?

Modifiye egzoz, Abart egzo,  kumandalı egzoz Trafik cezasının ceza puanı karşılığı bulunmamaktadır. Ceza puanı yoktur; yani (0) sıfırdır. 1339 Türk Lirası gibi yüksek bir trafik cezasına sahip olan ve çevredeki vatandaşlara çok büyük derecede rahatsızlık veren abart egzoz cezasının ceza puanını olmaması çok ilginç bir durum.

Kumandalı egzoz cezası araç bağlama konusu.

Aracınızda kumandalı bir egzoz varsa ve görevli trafik zabıtası sizi yakalamışsa 1339 Türk Lirası trafik cezasını yazdıktan sonra; aracınızı çekici ile götürülmek üzere size teslim eder.

Aracınız sistem üzerinden trafikten men gözükür. Görevli trafik zabıtası; aracınızın egzozunun orijinal haline getirilebilmesi için size 7 gün idari izin verir. Görevli trafik zabıtasının vermiş olduğu 7 günlük idari izin müddetince; aracınızdaki abart egzozu söktürüp, orijinal standart haline getirmeniz gerekir.

Kumandalı egzoz cezası
Kumandalı egzoz cezası

Bir cevap yazın