Kulaklıkla Araç Kullanmak Yasak mı

Kulaklıkla Araç Kullanmak Yasak mıdır? Kulaklıkla Araç Kullanmak Yasak mı 2019, Kulaklıkla Araç Kullanmak Yasak mı 2020’de? Bulutut kulaklık ve kablolu kulaklıkla araç kullanmak yasak mıdır?


Kulaklıkla Araç Kullanmak Yasak mı Detayları.


Öncelikle; trafikte motorlu bir araç kullanırken; kablolu kulaklık ya da Bluetooth kulaklık gibi iletişim cihazları ile cep telefonu görüşmesi yapmanız halinde; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve 2918 sayılı Karayolları trafik yönetmeliğine göre; 73/C Trafik Cezası yemezseniz. Size; cep telefonu ile görüşme cezası yazılmaz.

Kulaklıkla Araç Kullanmak Yasak mı
Kulaklıkla Araç Kullanmak Yasak mı✔ Trafik kanunu; araç kullanırken bluetooth kulaklık ve kablolu kulaklık gibi iletişim cihazları kullanmanıza izin verilmiştir. Bu tarz cihazları kullanmanız halinde Trafikte araç sürerken cep telefonu ile görüşme cezası yazılmaz.Cep Telefonu ile Görüşme Ceza Maddesi Nedir?


Karayolunda motorlu bir araç kullanırken cep telefonunuzu elinize alarak ve cep telefonunu kulağımıza dayayarak araç sürerken görüşme yapmanız durumunda; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 73/C den 235 Türk Lirası size ceza yazılır.

Cep Telefonu Cezası 73/C’den Yazılır.73/C Trafikte Araç Kullanırken; Cep telefonu ile görüşme yapma cezasıdır.73/C 235 TL’midir?


Trafikte araç kullanırken cep telefonunu çıkartıp fiziksel olarak cep telefonu ile görüşme yapmanız halinde:; yani Bluetooth kulaklık ya da kablolu kulaklık gibi iletişim cihazlarının kullanmadan; cep telefonu ile görüşme yapmanız halinde; madde 73/C’den 235 Türk lirası trafik cezası yazılır. Bu ceza miktarı 2019 yılına ait ceza miktarıdır.

Kulaklıkla Araç Kullanmak Yasak mı
Kulaklıkla Araç Kullanmak Yasak mı( Kulaklıkla Araç Kullanmak Yasak mı 2019, Kulaklıkla Araç Kullanmak Yasak mı 2020’de)


73/C Ceza Puanı Nedir?


Kara yolunda araç kullanırken cep telefonu ile görüşme yapma cezası 73 C’nin 2019 yılındaki öngörülen ceza puanı 10 puandır.

10 ceza puanı; sürücü ehliyet puanı eklenir.

Eğer ki Aday Sürücü değilseniz; 1 yıl içerisinde 100 ceza puanını ulaşmanız durumunda; ehliyetize 2 aylığına geçici olarak elkonulur. Ehliyetiniz 2 aylık süreç boyunca geçici olarak iptal edilir.

Kulaklıkla Araç Kullanmak Yasak mı
Kulaklıkla Araç Kullanmak Yasak mı( Trafik kanunu; araç kullanırken bluetooth kulaklık ve kablolu kulaklık gibi iletişim cihazları kullanmanıza izin verilmiştir)


Eğer ki; Aday Sürücü iseniz ve 75 ceza puanını doldurmanız durumunda; ehliyetiniz daimi olarak iptal edilir. Ehliyetiniz yanar; yeniden sürücü kursuna yazılarak diğer evrakları hazırlayarak; ehliyet çıkarmanız gerekir.

Bu Kulaklıkla Araç Kullanmak Yasak mı diye soru soran; siz değerli yurttaşlarımıza vatandaşlarımıza trafikte araç kullanırken; kulaklıklı araç kullanmanız durumunda cep telefonu ile görüşme cezası yazılmayacaktır.


Cep telefonu ile trafikte görüşme yapmanız halinde; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 73/C’den işlem yapılması durumunda; aracım trafikten bağlanır mı? Aracım trafikten men edilir mi gibi soruları da Medya Fatih sitemize iletmektesiniz.

Kulaklıkla Araç Kullanmak Yasak mı
Kulaklıkla Araç Kullanmak Yasak mı (Trafik kanunu; araç kullanırken bluetooth kulaklık ve kablolu kulaklık gibi iletişim cihazları kullanmanıza izin verilmiştir.)


Trafikte araç kullanırken cep telefonu görüşme yapmanız halinde; aracın trafikten bağlanmaz. Aracınız trafikten men edilmez. Evraklarınıza bu ceza maddesinden dolayı el konulmaz. Evraklarınız bu ceza maddesinden dolayı iptal edilmez.

Cep telefonu ile görüşme cezası ya da Bluetooth kulaklık kablolu kulaklık takmadan trafikte cep telefonu ile görüşme cezasını ödeme yapmak istiyorsanız aşağıdaki ödeme noktalarından ödeyebilirsiniz.


• Bankalardan
• Bankaların mobil şubelerinden
• Bankaların internet şubelerinden
• PTT şubelerinden
• Vergi Dairesi şubelerinden
• Vergi Dairesi interaktif ceza ödeme online sayfası üzerinden
• E-devlet sistemi üzerinden de ödeyebilirsiniz.
✔ Trafik cezasını dilerseniz kredi kartınızla ve 4 taksit halinde de ödeyebilirsiniz.

Kulaklıkla Araç Kullanmak Yasak mı
Kulaklıkla Araç Kullanmak Yasak mı (Trafik kanunu; araç kullanırken bluetooth kulaklık ve kablolu kulaklık gibi iletişim cihazları kullanmanıza izin verilmiştir.)


73/C trafik Cezası İptal Ettirme İşlemi

73/C cep telefonu ile görüşme cezasını iptal ettirmek istiyorsanız; iptal başvurusu için bulunduğunuz yerde trafik mahkemesi bulunuyorsa trafik mahkemesine; trafik mahkemesi bulunmuyorsa; sulh ceza hakimliğine giderek; trafik cezası iptal başvurunuzu yapabilirsiniz.


Trafik cezası iptal başvurusu için gerekli evraklar şunlardır:


• Kimlik fotokopisi
• Ehliyet fotokopisi
• Araç ruhsat fotokopisi
• Trafik cezası makbuzu
• Trafik cezası İtiraz dilekçesi

İlginizi Çekebilir: 73/C İtiraz

Bu yazımızda ” Kulaklıkla Araç Kullanmak Yasak mı 2019, Kulaklıkla Araç Kullanmak Yasak mı 2020’de? Gibi sorulara cevap verdik.

Bir cevap yazın