Krom Egzoz Ucu Yasak mı 2019

Krom Egzoz Ucu Yasak mı 2019


Krom Egzoz Ucu Yasak mı Detayları

Krom Egzoz Ucu Yasak mı
Krom Egzoz Ucu Yasak mı


Krom Egzoz Ucunu aracınızın egzoz kısmına takmanız halinde ve bu şekilde; trafiğe çıkmanız durumunda görevli trafik zabıtası aracınıza trafik cezası uygulayacak mı?


Ya da hangi cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalacaksınız işte Krom Egzoz Ucu Yasak mı sorusunun detayları.

Krom Egzoz Ucu Cezası Yazılan Durumlar


Krom Egzoz Ucu kullanmak kullanma durumunuza göre; kullandığınız krom egzoz ucuna göre değişir.

Örneğin Âşağıdaki 1. Fotoğraftaki şekilde krom egzoz ucu kullanmanız durumunda; aracınız Abart Egzoz işlemi görebilirken;

Krom Egzoz Ucu Yasak mı
1.Foto( Ceza Yazılır) Krom Egzoz Ucu Yasak mı

Aşağıdaki 2 numaralı fotoğraftaki gibi çok abartıya kaçmadan sade, düz ve normal bir görüntü veren krom eğzoz ucu kullanmanız halinde; aracınız abart egzoz muamelesi görmeyecektir.

Krom Egzoz Ucu Yasak mı
2.Foto( Ceza Yazılmaz) Krom Egzoz Ucu Yasak mı


Peki; Krom Egzoz Ucu Yasak mı derken krom egzoz ucundan ceza yermiyiz?


Krom Egzoz Ucundan trafik cezası yemeniz hem evet; hem de hayırdır.Çok fazla abartılı değilse görevli trafik ekibi size abart egzoz cezası yazmayacaktır.

Eğerki abartılı bir şekilde krom eğzoz ucu kullanmanız durumunda 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 32/3’den 1002 Türk Lirası trafik cezası yeme durumunuz oluşabilir.

⚠️Görevli Trafik Zabıtasının Aracınızda Abartı Egzoz ( Gürültü veya Görüntü Bakımından Standart Dışılık) olup olmadığını kesin tespit etme, aracınızı muayene etme gibi bir görevi yoktur.

Bu nedenle; sizin aracınızda gerçekten yüksek ses gürültü çıkaran bir durum yoktur; ama krom egzoz ucunuz çok büyuk ve abartılı ise; 32/3 Abart egzoz cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Krom Egzoz Ucu Yasak mı
Krom Egzoz Ucu Yasak mı


Krom Egzoz Ucu Kullanmak Cezası Kaç TL’dir?


Krom Egzoz Ucu Yasak mı derken; hem evet; hemde hayır demiştik; eğerki abartılı bir şekilde krom egzoz ucu kullanmanız hâlinde; 32/3’den 1002 ( Bin İki Türk Lirası) trafik cezası yazılır.

Erken Ödeme İndirimi Miktarı


Krom Egzoz Ucu Cezasının Erken Ödeme Miktarı Ne Kadardır?

Abartılı Krom Egzoz Ucu kullanma cezasının indirimli fiyatı 751.50 Türk Lirasıdır.

?Trafik Cezası Erken Ödeme Indirimi %25’tir.

Erken Ödeme İndirimi Yasal Süresi


?Trafik Cezası Erken ödeme indiriminden faydalanmanız için; Abartılı krom egzoz ucu cezasını size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz gerekir.


Kredi Kartıyla Krom Egzoz Ucu Cezası Ödeme


Abartılı krom egzoz ucu kullanma cezasını dilerseniz kredi kartınızla ödeyebilirsiniz.

Krom Egzoz Ucu Yasak mı
Krom Egzoz Ucu Yasak mı


Krom Egzoz Ucu Cezası Ödeme Noktaları


Kredi kartıyla ödeme yapmak için; banka şubelerine, bankaların internet ve mobil şubelerinden, vergi dairelerinden, vergi dairelerinin interaktif ödeme sayfası üzerinden, PTT şubelerinden ve e-devlet sistemi üzerinden de kredi kartınızla trafik cezası ödemesi yapabilirsiniz.Krom Egzoz Ucu Cezası Ceza Puanı


Krom Egzoz Ucu cezası olan 32/3 Trafik cezasının 2019 yılındaki ceza puanı 0’dır. Krom egzoz ucu kullanma cezasını yemeniz halinde ehliyetinize herhangi bir ceza puanı uygulanmaz.


Krom Egzoz Ucu Cezası Araç Bağlama


Abartılı krom egzoz ucu kullanma cezasında Aracınız trafikten men edilerek bağlanır.

Aracınız çekici üzerinde size teslim edilerek 7 gün idari izin verilir. Bu verilen 7 günlük idari izin süresi boyunca aracınızdaki krom egzoz ucunu sökmeniz istenir.

Krom egzoz ucunu Size verilen bu 7 günlük süre sonunda; krom egzoz ucunu sökmeden yine trafiğe çıkmanız halinde; Aracınız yine trafikten men edilerek size çekici üzerinde teslim edilir.

Krom Egzoz Ucu Yasak mı
Krom Egzoz Ucu Yasak mı


Krom Egzoz Ucu Cezası Çekici Parası


Abartılı krom egzoz ucu kullanma cezası yemeniz halinde aracınız çekici üzerinde size teslim edildiğinden; ayrıca çekici parası da vermek zorunda kalırsınız.


2019 yılı için geçerli olan Ortalama bir çekici parası 150-200 TL arasında değişmektedir.

Krom Egzoz Ucu Men Kaldırma Yöntemi


Aracınız trafikten men olarak gözükür. Aracınızın menini kaldırmak için aracınızdaki krom egzoz ucunu sökerek; ve bulunduğunuz ildeki Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü’ne giderek, aracınızdaki krom egzoz ucunu söktüğünüzü oradaki görevliye göstermeniz gerekir.

Aracınızda bulunan krom egzoz ucunu söktüğünüzü gören trafik görevlis;i sistem üzerinden araç bilgilerinizi girerek aracınızın trafikten men bilgisini kaldırır.


Krom Egzoz Ucu Cezası Aylık Faiz Oranı

Krom Egzoz Ucu Yasak mı
Krom Egzoz Ucu Yasak mı


⚠️ Abartılı krom egzoz ucu kullanma cezasını 30 gün içerisinde ödemezseniz aylık %5 faiz işletilir.


Trafik cezalarında 30 günden sonra %5 faiz alınır.


Krom Egzoz Ucu Cezası İptal Şekli


Abartılı krom egzoz ucu kullanma cezasını iptal ettirmek için; bulunduğunuz ildeki trafik mahkemesine giderek ya da Bulunduğunuz ilde trafik mahkemesi bulunmuyorsa Sulh Ceza hakimliğine giderek; aşağıdaki evrakları da hazırlayarak; krom egzoz ucu kullanma cezasına iptal sürecini başlatabilirsiniz.

1- Kimlik fotokopisi

2- Ehliyet fotokopisi

3- Araç ruhsat fotokopisi

4-Trafik cezası aslı veya fotokopisi

5- Krom egzoz ucu cezası İtiraz dilekçesi

Krom Egzoz Ucu Yasak mı
Krom Egzoz Ucu Yasak mı


Yukarıda bermiş olduğum 5 adet evrağı hazırlayarak; bulunduğunuz yerde trafik mahkemesi varsa trafik mahkemesine; trafik mahkemesi bulunmuyorsa Sulh Ceza hakimliğine giderek; krom egzoz ucu kullanma trafik cezası iptal başvurunuzu yapabilirsiniz.


✔ Krom egzoz ucu trafik cezasına itiraz ederken mahkemeye başvuru sürecinde sizden herhangi bir ücret talep edilmez. Sadece; 1-2 Türk Lirası gibi kağıt parası istenebilir.


? Krom egzoz ucu trafik cezasına itiraz ettiğinizde ve itiraz sonucunda mahkemeyi kaybettiğinizde; karşı tarafın yani; Emniyet Genel Müdürlüğünün avukatlık parasını da ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Bu yazımızda Krom Egzoz Ucu Yasak mı? Krom Egzoz Ucu Yasak mıdır ki, Krom Egzoz Ucu Yasak mı kardeşim, Krom Egzoz Ucu Yasak mı yaaav,Krom Egzoz Ucu Yasak mı 2019 sorularınızı ve tepkilerinizi sitemize sorduğunuz şekilde yazdık.☺

İlginizi Çekebilir: Difüzör Yasak mı 30-1B

Bir cevap yazın