Kovid-19 dan Öteye Türküsü Rize’li Vatandaşlar Tarafından Uyarlandı

Kovid-19 dan Öteye Türküsü Rize’li Vatandaşlar Tarafından Uyarlandı

Kovid-19 dan Öteye Türküsü Rize


Kovid-19 dan Öteye Türküsü Rize’de Popüler Oldu.

RİZE (AA) – Rize’de yaşayan  vatandaşlara “Evde kal” çağrısında bulunmak için sağlıkçılardan esnafa kadar; birbirinden çeşitli meslek eşraflarının katılarak seslendirdiği türküye çekilen video klip sosyal medyada popüler oldu.


Rize-Çayeli Kaymakamlığı ve Rize İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede evde kalmanın önemine dikkati çekmek amacıyla klip hazırlandı.

Rize-Çayeli İshakoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Yahya Kesici, unutulmaz türküler arasında yer alan “Çayeli’nden öteye” adlı türkünün sözlerini Kovid-19’a göre uyarladı.

Yahya Kesici’nin yanı sıra Çayeli İlçe Sağlık Müdürü Mehmet Çınar, çayeli’li hemşireler, hastane çalışanları, müzisyen, gazeteci, esnaf ve akademisyenler Covid-19’dan öteye türküsünü seslendirdi.

Covid-19’dan öteye isimli türküye, müzik öğretmeni Oğuzhan Bektaşoğlu’nun yönetmenliğinde klip çekildi. Sosyal medyada ilgi gören klipte, el hijyenine dikkati çekmek için de sahneler yer alıyor.

Türküye çekilen klip, İlçe Kaymakamlığı tarafından “Koronavirüs salgını sebebiyle evlerimizde kalmamız gereken bir zamanda farkındalık oluşturmak amacıyla Çayeli’nden öteye isimli şarkıdan esinlenerek yüzlerimizde tebessüm oluşturmak için video hazırladık. Hep birlikte milletçe evde kalalım. Korona illetinin üstesinden gelelim.” ifadeleri ile sosyal medyada paylaşıldı.

Başhekim Yahya Kesici’nin yeniden uyarladığı Çayeli’nden öteye türküsünün sözleri şöyle:


“Çayeli’nden öteye / Giderdik yalı yalı / Vuhan’dan virüs geldi / Hasta oldu ahali.


Evinde kal evinde / Evimiz bize yeter / Hastaneye düşenin / Hali ölümden beter.

Çıkma dışarı çıkma / Sevdiğinle evde kal / Sokaklar koronalı / Nefesini evde al.”Kovid-19 dan Öteye Türküsü
Kovid-19 dan Öteye Türküsü

Bir cevap yazın