Konya egzozun cezası var mı?

Konya egzoz hastasıyım. Manyak müthiş bir sesi var. Konya egzozun cezası var mı? Konya egzoz kullansam ceza yermiyiz? Konya egzoz cezası ne kadar olur? Macit K. / Konya

Konya egzoz; dış görüntü olarak; normal bir egzoz gibi görünmektedir. Dışardan bakıldığında abart egzoz görüntüsü yoktur. Bir polis memuru; dışardan baktığında abart egzoz olduğunun farkına varamaz ama; Konya egzozun vanası açık bir şekilde trafikte dolaşırken; aracının hemen arkasında veya aracına yakın bir noktadaki polis; aracından çıkan gürültüyü duyar ve aracını tespit ederse; sen istediğin kadar:” kumandadan vanayı kapat; memurbey bakın ses yok, normal ses de dur” abart egzoz cezasını yapıştırırlar.

Konya Egzoz Cezasında Polis Delil Göstermek Zorunda mı?

Konya egzoz veya Konya vanalı egzoz trafik cezasında; vanayı kapattınız, egzozdan hiç ses gelmiyor. Ama yine de; Abart egzoz cezası yazıldı.

Polis;  egzozunuzun video kaydını almadı ve sizin tüm itirazlarına rağmen:”  ağabey aracın egzozundan hiç ses gelmiyor, bak; dış görüntüsü de çok normal, sen bana bu cezayı yazamazsın”  demeniz boşadır.

Görevli trafik zabıtasının tespiti önemlidir. Görevli trafik zabıtası; aracınızdan yüksek derecede ses çıktığını duymuşsa; siz istediğiniz kadar vanayı kapatın, bu önemli değildir. Görevli trafik zabıtasının; aracın altına yatma, vanalı egzozun kumandasını bulma, gibi bir sorumluluğu veya egzozun videosunu çekme gibi bir yükümlülüğü, olayı ispatlamak gibi bir zorunluluğu yoktur.

Görevli trafik zabıtası işlemini yapar. Eğer ki siz bu konuda haklıysanız; olayı mahkemeye taşıyıp mahkemede hakkınızı aramanız gerekir. Görevli trafik zabıtası işlemini yapar ve geçer.

Konya Egzoz Yasak mı?

Konya egzoz; standart dışı bir egzoz olduğundan, yüksek derecede ses çıkardığından yasaktır. Konya egzoz; ayrıca standart dışı gaz salınımı ve standart dışı ses nedeniyle; TÜVTÜRK MUAYENE İSTASYONLARINDAN geçemez.

Konya Egzoz Cezası Ne Kadar?

Konya egzoz cezası; abart egzoz olduğundan dolayı 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 32/3’ten trafik cezası yazılır.

KTK 32/3: Mevzuata uygun olarak yapıldığı belgelenemeyen teknik değişikliğin çevredekileri rahatsız edecek derecede gürültü çıkaracak özellikte olmasıdır.

Konya egzoz cezasının 2021 yılındaki trafik idari yaptırım para ceza miktarı 1339 Türk lirasıdır.

1339 Türk Lirası Konya Abart egzoz trafik cezasını bu Trafik cezasının tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde anlaşmalı ödeme noktalarından ödeme yapmanız halinde; Konya egzoz cezası 1/4 oranında indirime gidecektir ve 1004.25 Türk lirasına düşecektir.

Konya egzoz ceza puanı?

Konya abart egzozu 2021 yılındaki trafik ceza puanı sıfırdır. Konya Abart egzoz cezası yani Karayolları Trafik Kanunu madde 32/ 3’ün ceza puanı bulunmamaktadır.

Konya egzoz trafikten men edilir mi?

Konya egzoz kullanan bir araç sürücüsüne yukarıda da bahsettiğimiz üzere Karayolları Trafik Kanunu madde 32 3’ten işlem yapılır.

Madde 32/3′ e göre; aracın egzozu orijinal hale getirilinceye kadar trafikten men edilir. Ayrıca; araç çekici üzerinde araç sahibine veya araç sürücüsüne teslim edilir. Görevli trafik zabıtası tarafından araç sahibine ve araç sürücüsüne 7 gün idari izin verilir.

Bu 7 günlük idari izin müddetince aracındaki Konya egzozu söktürüp orijinal egzoz taktırması ve bu taktırdığını da görevli bir polise göstermesi veya TÜVTÜRK Araç Muayene istasyonuna giderek; aracındaki egzozun orijinal olduğunu, standartlara uygun olduğunu gösterip belgelemesi yeterlidir.

Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra; görevli trafik zabıtası, aracınızın trafikten men ibaresini sistem üzerinden kaldıracaktır.

Konya egzoz cezası iptal davası nereye açılır?

Konya egzoz trafik cezası iptal davasını Bulunduğunuz ildeki veya ilçedeki Sulh Ceza hakimliğine müracaat ederek açabilirsiniz.

Trafik cezası iptal davası açmak ücretsiz olup; mahkeme sonucuna göre küçük bir miktar masraf tarafınıza yansıtılabilir.

Trafik cezası iptal davası açarken gerekli olan evraklar ise şunlardır.

1-Kimlik Fotokopisi
2- Ehliyet Fotokopisi
3-Araç Ruhsat Fotokopisi
4- Konya Egzoz Ceza Makbuzu
5-Konya Egzoz İtiraz Dilekçesi

Yukarıdaki 5 adet evrağı hazırladıktan sonra Sulh Ceza hakimliğine giderek trafik cezası iptal davası açabilirsiniz.

Abart Egzoz Dilekçesi İndir

Abart egzoz dilekçesi, Abart egzoz İtiraz dilekçesi, modifiye egzoz İtiraz dilekçesi, kurt başlıklı egzoz İtiraz dilekçesi, Konya egzoz İtiraz dilekçesi, Konya vanalı egzoz İtiraz dilekçesi, rüzgar egzoz İtiraz dilekçesi, ıslık egzoz İtiraz dilekçesi, Varex egzoz İtiraz dilekçesini; aşağıdaki indir butonuna basarak ücretsiz bir şekilde cep telefonunuza, tabletinize, ipadinize ve masaüstü bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Konya egzozun cezası var mı?
Konya egzozun cezası var mı?

Bir cevap yazın