Kışlık Lastik Ne Zaman Takılır 2019

Kışlık Lastik Ne Zaman Takılır 2019

KIŞLIK LASTİK

Kışlık Lastik Ne Zaman Takılır Sorusu; Çok Sorulmakta işte size cevabı:

Kış lastikleri veya diğer adıyla kar lastikleri özel üretim lastiklerdir. Kış veya kar lastikleri diğer yaz lastikleri ne oranla daha yumuşak bir yapıya sahiptir.Kış lastiğinin içerisindeki özel etken maddeler sayesinde; kış lastiği zorlu kış şartlarına dayanmakta buzlu ve karlı zeminlere kış lastiğinin yola tutunmasını sağlar.

Kışlık Lastik Ne Zaman Takılır sorusununa; kış lastiklerinizi aracınıza takmanız için; illa karın yağmasını veya kışın gelmesini beklemenize hiç gerek yoktur cevabı gayet açıklayıcı olmuştur umarım.

Hava sıcaklığı +7 derecenin altına düştüğü zaman; kış lastiklerinizi takabilirsiniz.

KIŞLIK LASTİK NE ZAMAN TAKILIR ?
KIŞLIK LASTİK NE ZAMAN TAKILIR ?


Kar lastiği veya kış lastiği takmanın size bazı avantajları olabilir. Maddi yönden size sıkıntı gibi gelse de; aslında maddi yönden sizi rahatlatan bir durumdur.


Çünkü; Aracınız karda veya buzlu zeminde kayarak; gidip başka bir araca çarpsa; veya bir şahsa çarpsa; ya da gidip bir duvara toslasanız; aracınızdaki maddi zarar ve karşı tarafa vermiş olduğunuz fiziki ve maddi zarar daha büyük olacağından; 4 adet kış lastiği alıp araca takmanın maddiyatı onun yanında devede kulak kalır.


Kış lastiklerini herkes takmak zorunda mıdır?

Hayır; herkes takmak zorunda değildir. Sadece ticari araçlar; yani ticari olarak yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçların yasal süreler içerisinde araçların kış lastiği takması zorunludur.


Aracınız ticari değilse; kış lastiği takmak zorunda değilsiniz. Sadece özel durumlarda takmanız istenebilir.

Bu özel durumlar ise; kış lastiği ya da diğer adıyla kar lastiğini; aşırı kar yağışı sonucu yolun trafiğe kapanması ve araçların yolda gidememesi durumlarında; trafik polisleri aracınıza kış lastiği takmanız durumunda yola devam etmenize izin verebilir.


Veya yol buzlanmışsa; araçlar yolda gidemiyorsa; aracınıza kış lastiği takma veya zincir takma gibi şartları yerine getirmenizi isteyerek; kış lastiği ya da zincir takmanızdan sonra yolunuza devam etmenize izin verilebilir.


Kışlık Lastik Ne Zaman Takılır Sorusu?

Kışlık lastik takma zorunluluğu; 1 Aralık 2019 tarihinden itibaren geçerlidir Yani 1 Aralık’ta aracınızda kış lastiği takma zorunluluğu vardır.Kış lastiği yada kar lastiğini takma zorunluluğunun bitiş tarihi ise; 1 Nisan 2020 yılıdır.


1 Nisan 2020 yılından sonra aracınızdaki kış lastiklerini veya diğer adıyla kar lastiklerini sökerek; yazlık lastiklerinizi aracınıza takabilirsiniz.
Kış Lastiğinin Takmamanın 2019 Yılı Cezası Ne Kadardır ?


Yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda kış lastiği kullanmak zorunludur yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar kış lastiklerini takmadan trafiğe çıkmaları durumunda 2019 yılı için geçerli olan ceza miktarı 625 Türk lirasıdır.


625 Türk lirası; trafik idari ceza miktarını ödemek zorunda kalırsınız.


Kışlık Lastik Takmamanın Ceza Maddesi Nedir?


Kışlık lastik takmamanın ceza maddesi 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu 65/ A maddesidir.


Kar Lastiği Takmamanın Ceza Puanı Nedir?


Kar lastiği takmamanın 2019 yılı ceza puanı 10 puandır. 10 ceza puanı ehliyetinize eklenir.
1 sene içerisinde 100 ceza puanını doldurursanız ehliyetiniz; trafik polislerince 2 aylığına geçici olarak el konulur.

Eğer ki; ehliyetinizi 2 aylığına trafik polisine kaptırdığımıktan sonra; ehliyetim var; trafiğe çıkabilirim yanılgısı ile trafiğe çıkarsanız ve tekrardan trafik polisinin sorgusuna muhatap kalırsanız; size Ehliyetsiz araç kullanmaktan 2018 Türk Lirası trafik idari para cezası yazılır.

Bir diğer önemli husus ise; araç sahibi de siz değilseniz; araç sahibine de size o aracı kullandırdığı için; 2018 Türk Lirası da ona ceza yazılır. Toplam 4036 Türk Lirası kadar; ehliyetsiz araç kullanma cezası yiyebilirsiniz.


Ceza miktarı 625 Türk lirasıdır. Bu Ceza Araç sahibine ve aracı işleten kişiye yazılır.


Bu cezayı size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde öderseniz; cezanız %25 indirime giderek; 468. 75 Türk Lirasına düşer.

Kışlık Lastik Cezası Nereye Ödenir?

Kışlık lastik takmadan trafiğe çıkma cezasını; PTT şubelerinden, banka şubelerinden, bankaların ATM’lerinden, bankaların Online şubelerinden, mobil bankacılıktan, vergi dairelerinden ve vergi dairesi online ödeme sisteminden yatırabilirsiniz.


Not: Kış lastiği ya da diğer adıyla kar lastiği takmadan trafiğe çıktığınızda; ve trafik polisi sizi karlı bir havada çevirdiğinde; ve de size bu lastiklerle olmaz.

Trafik Daire Başkanlığına SorBu lastikleri Sökmeniz gerekir dediğinde; size bu lastikleri sökebileceğiniz en yakın mesafeye izin verebilir.

En yakın yerdeki lastikçiden kar lastiklerinizi temin ederek ve aracınıza bu lastikleri takarak devam etmenize yardımcı olabilirler.

İlginizi Çekebilir:

ÖN CAM FİLMİ CEZASI 2019

Bir cevap yazın: