Kırmızı Işıkta Geçme Ehliyete El Koyma

Kırmızı Işıkta Geçme Ehliyete El Koyma Var mı ?Kırmızı Işıkta Geçme Ehliyete El Koyma ile ilgili haberlere yansıyan bilgiler doğru mu ? Aracımla kırmızı ışıkta geçsem ehliyetime el konulur mu; Yoksa ehliyetime el konulmaz mı ? Turan Türk – Çankırı
Trafikte aracınızla seyir halindeyken kırmızı ışık kurallarına uymamanız ve kırmızı ışık ihlali yapmanız halinde; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 47/1-B maddesine göre işlem yapılır.


2020 Yılı kırmızı ışık trafik para cezası miktarı 288.00 TL ( İkiyüz Seksen Sekiz Türk Lirası ) ‘dır.

288.00 Türk lirası trafik cezasının erken ödeme indirimli fiyatı 216 .00 Türk lirasıdır.

Kırmızı ışık trafik cezasının 2020 yılındaki trafik ceza puanı 20 puandır.

Trafik LambasıKIRMIZI IŞIK İHLALİ EHLİYETE EL KOYMA SÜRELERİ


Kırmızı ışık kuralını 1 yıl içerisinde 3 kez, 6 kez, 9 kez ve 9’dan fazla kez ihlal etme durumlarında; sürücülerin ehliyetine aşağıdaki gün kadar el konulur.

Ehliyetine el konulan sürücü; el konulan süre müddetince ehliyetsiz sürücü konumuna düşer. Ehliyeti dışarıdayken Trafikte araç kullanan sürücüye ehliyetsiz araç kullanmaktan trafik cezası yazılır.


1 Yıl İçerisinde;

3. Defa Kırmızı Işık İhlalinde 30 gün el konulur.

6.Defa Kırmızı Işık İhlalinde 45 gün el konulur.

9.Defa Kırmızı Işık İhlalinde 60 gün el konulur.

9’dan Fazla Kez Kırmızı Işık İhlalinde 60 gün el konulur.

Not: 1 yıl içerisinde 2 ve 2 den fazla kez ehliyetine el konulan sürücüler; ehliyetlerinin el konulma sürelerinin sonunda ehliyetini geri teslim alabilmek için psikoteknik raporu almak zorundadırlar.


ADAY SÜRÜCÜ KIRMIZI IŞIK İHLALİ EHLİYETE EL KOYMAAday sürücüler yani stajyer sürücüler 1 yıl içerisinde 3 defa kırmızı ışık ihlali yapmaları halinde aday sürücülerin ehliyetleri Daimi olarak iptal edilir. Aday sürücülerin ehliyetleri yanar; aday sürücüler tekrardan sürücü kursuna giderek ve tüm sınavlardan başarılı olarak ehliyet çıkarmaları gerekecektir.


Aday sürücüler; kırmızı ışık kuralına azami olarak dikkat etmek zorundadırlar.

Kırmızı Işıkta Geçme Ehliyete El Koyma
Kırmızı Işıkta Geçme Ehliyete El Koyma

Bir cevap yazın