Kırmızı Işık Ceza Puanı 47/1-B Trafik Cezası

Kırmızı Işık Ceza Puanı 2020Kırmızı Işık Ceza Puanı Nekadardır ? Aracımla kırmızı ışıkta geçtim. Kırmızı ışıkta aracımla geçtiğimi gören trafik polisi 100 metre ilerde beni durdurdu ve ehliyetime kırmızı ışık cezası yazdı. Kırmızı ışık trafik cezasının ceza puanı kaç puandır? Teşekkürler…İlyas Karaman – Erzurum
Kırmızı ışık trafik cezası 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu (KTK ) madde 47/ 1-B maddesinden yazılmaktadır. Kırmızı ışık ihlali yapan araç sürücülerine 2020 yılı için geçerli olan trafik cezası miktarı 288.00 Türk Lirası trafik cezası uygulanmaktadır.

Kırmızı ışık ihlali çok tehlikeli bir durumdur.Kıırmızı ışıkta geçmeniz demek; kendi hayatınızı ve karşıdaki insanın hayatını büyük oranda tehlikeye atmak demektir. Kırmızı ışık ihlalinin yapılmasını önlemek adına; bir (1) yıl içinde 3 defa kırmızı ışıkta geçen araç sürücüsünün ehliyetine; geçici olarak 30 gün elkonulmaktadır.

1 Yıl içerisinde ihlal edilen kırmızı ışık sayısına göre ehliyetinize geçici olarak el koyma süreleri aşağıdaki şekildedir.


3 Defa Kırmızı Işık İhlali: 30 Gün

6 Defa Kırmızı Işık İhlali: 45 Gün

9 Defa Kırmızı Işık İhlali: 60 GünUYARI: 1 yıl içerisinde 2 kez ve 2 den fazla kez ehliyetine kırmızı ışık ihlalinden dolayı el konulan araç sürücüleri; psikoteknik testi ve psikiyatri uzmanının muayenesine tabi tutulurlar. Psikoteknik raporu almak zorundadırlar.


Kırmızı Işık İhlali Ceza Puanı


Trafikte araç kullanan sürücülere kırmızı ışık ihlali yaptıklarında 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 47/1-B’den 288.00 ₺’sı ceza yerken; kırmızı ışık ihlali yaptığı için 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 47/1-B-ye göre 20 ceza puanı ile cezalandırılırlar.

Kıırmızı ışık ihlali ceza puanı 20 puandır. 20 ceza puanı araç sürücüsünün ehliyet ceza puanı hanesine eklenir.Not: Araç tescil plakasına yazılan kırmızı ışık cezalarında; yani aracınızın arkasından; ikamet adresinize gelen trafik cezalarında ceza puanı uygulanmamaktadır. Sadece trafik cezası miktarını ödemek durumunda kalırsınız.

Kırmızı Işık Ceza Puanı
Kırmızı Işık Ceza Puanı

Yorum yapın