Kesik Yay Cezası Yay Kesme Cezası

Kesik Yay Cezası Ne Kadardır?


Kesik yay cezası; aracıma yazılır mı ? Aracım 1999 model Şahin marka bir araç; aracımın yaylarını 2-3 diş kestirsem; Şahinimi bağlarlar mı ? Düşük yaylı araç kullandığım için ne kadar trafik cezası yerim ? Metin Kaş – Adana


Aracın yayını kesme ve kesik yaylı bir araç ile trafikte seyretmeniz; trafikte kesik yaylı bir araç kullanmanız halinde; görevli trafik zabıtası aracınızı durduracaktır ve sizden ehliyet ruhsat isteyecektir.2918 sayılı Karayolları Trafik Yönetmeliğine göre aracın üzerinde teknik değişiklik yapıp; bu değişikliği araç ruhsatına işletmemek suçtur.

Trafikte; yayları kesik bir araçla trafikte seyretmeniz halinde; görevli trafik zabıtası aracınızı durduracak; sizden ehliyet ruhsat isteyecektir.

Kesik yaylı bir aracı trafikte kullanmanın 2020 yılındaki ceza maddesi; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 30/1-B maddesinden yazılır.


30/1-B Nedir ?


KTK 30/1-B : Diğer eksiklik ve bozuklukları bulunan araçlarla, görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar, eşya ve çıkıntıları olan araçları kullanmak, karayolunu kullananlar için tehlike yaratacak şekilde olan veya görüşü engelleyecek ve çevredekileri rahatsız edecek derecede duman veya gürültü çıkaran araçları kullanmaktır.


Yayların kesik araç kullanmanın 2020 yılındaki trafik cezası miktarı 288.00 Türk lirasıdır. 288 TL trafik cezası ceza’nın tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde ödemeniz halinde; ceza 1/4 oranında İndirime girer ve 216.00 Türk lirasına düşer.


Kesik Yay Ceza Puanı Nedir?


Kesik yaylı bir araç ile Trafikte araç kullanmanız halinde 2020 yılı için geçerli olan ceza puanı 20 puandır. 20 ceza puanı; araç sürücüsünün ehliyet ceza puanı hanesine işlenir.


Kesik Yaylı Araç trafikten Men Edilir mi ?Yayları kesilmiş bir aracı trafikte kullanmanız halinde alacağınız trafikten sistem üzerinde men edilir. Ilk seferinde trafikten men edilen araca 7 gün idari izin verilir. 7 gün idari izin verilen araç sahibi, araç sürücüsü, aracındaki kesik yayları sökmeli ve yayları orijinal haline, standart haline aracını getirmelidir.

Aracınının yaylarını orijinal haline getirdikten sonra; trafik tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü’ne giderek; aracını görevli trafik polisine gösterip; aracındaki trafikten men ibaresini kaldırtmalıdır.


Aracınızdaki kesik yayları sökmemeniz ve diğer bir trafik çevirmesine denk geldiğinizde; cezanız ikiye katlayacak ve Aracınız trafikten men edilecek. Araç cekici üzerinde size teslim edilecektir. Wkstra olarak; çekici ücreti vermek zorunda kalacaksınızdır.

Kesik Yay Cezası
Kesik Yay Cezası

Yorum yapın