Kazadan Sonra Sigorta Yaptırmak Yasal mı
TRAFIK TRAFİK CEZALARI

Kazadan Sonra Sigorta Yaptırmak Yasal mı ?

Kazadan Sonra Sigorta Yaptırmak Bizi Kurtarır mı ?

Maddi hasarlı trafik kazasında; araçlardan bir tanesinin veya her iki aracında zorunlu mali trafik sigortasının bulunmaması halinde; kaza maddi hasarlı olduğu için; kendi aranızda anlaşma tutanağı düzenlemeniz gerekir. Kaza raporu saatinde; aracınızın sigortası bulunmuyorsa; ve kaza yapma saatinden 3-5 dakika sonra; trafik sigortanızı yaptırmanız halinde; sigorta şirketiniz bu hasarı karşılamaz.

Trafik sigortasını yaptırdıktan sonra; kaza raporunu düzenlemeniz hâlinde; arada 5-10 dakika veya daha uzun bir sürenin olması halinde; sigorta şirketiniz bu kazayı şüpheli bulup; ödeme yapmayabilir.

Bu durumda; hakkınızı mahkemede aramanız gerekir. Sigorta şirketi; keyfi ödeme yapmayabilir fakat; mahkeme sizi haklı bulacaktır. Çünkü; sigortanızı yaptırdıktan 1 dakika sonra bile kaza yapmanız olasıdır. Durum şüpheli de olsa; hayatın akışı içerisinde olağandır.

Sigortası bulunmayan bir araç kaza yapar ve bu kaza da; haksız olan taraf ise; karşı tarafın maddi kayıplarını cebinden karşılamak zorundadır.

Sigortası bulunmayan bir araçla yaralamalı veya ölümlü bir trafik kazasına karışmanız halinde; bu raporu trafik zabıtası tutacağından; kaza saati belli ise; siz hemen sigorta yaptırsanız bile; bu sigorta sizi kurtarmaz.

Eğer ki; görevli trafik zabıtası kaza saatini; sizin sigorta saatinden sonra yazarsa; bu sigorta şüpheli de olsa sizi kurtarır.

2021 Yılı Araç Sigorta Cezası

2021 Yılı araç sigorta cezası 144.00 Türk Lirasıdır. 144.00 Türk Lirası trafik cezası; araç sahibine yazılır. Araç sürücüsü; aracın sahibi değilse; araç sürücüsüne sigorta cezası yazılmaz. Sigorta cezası; araç sahibine yazılır.

Sigortası yapılmayan bir aracın trafiğe çıkmasına kesinlikle izin verilmez. Sigorta; yapılınca trafiğe çıkmasına izin verilir.

Kazadan Sonra Sigorta Yaptırmak Yasal mı
Kazadan Sonra Sigorta Yaptırmak Yasal mı

Bir cevap yazın