Kasksız Motor Kullanma Cezası 2021

Kasksız Motor Kullanma Cezası 2021

Kasksız Motor Kullanma Cezası 2021 Güncel Trafik Cezası

Motor sürücüsüyüm ve kaskım var ama bazen kask takmayı unutuyorum. Kasksız motor kullanma cezası 2022 yılında ne kadardır ? Metehan Mutlu/ Ankara

Kask Takmama Trafik Cezası Kanun Maddesi

Trafikte motosiklet kullanırken kask takmama trafik cezası; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 78/ 1-B maddesinden yazılır.

78/1-B Nedir?

78/1-B: Motosiklet, motorlu bisiklet ve elektrikli bisikletlerde sürücülerin koruma başlığı ve gözlüğü, yolcuların ise koruma başlığı bulundurmaması ve kullanmamasıdır.

Kask Takmama Trafik Cezasının 2022 Yılı Ceza Miktarı

Motosiklet kullanırken kask takmamanız halinde; 2022 yılı için 196 Türk trafik cezası yazılır. Kask takmamanın 2022 yılındaki ceza tutarı 196 Türk lirasıdır. 196 Türk Lirası kaskcezasını; cezanın tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz halinde; kask takmama cezası 1/4 oranında indirime gider ve 147 Türk lirasına düşer.

Kask Takmama Trafik Cezasının Ceza Puanı

78/1-B kask cezasının 2022 yılındaki ceza puanı 15 puandır.15 ceza puanı motosiklet sürücüsünün ehliyetine yazılan cezalar için geçerlidir.

Motosiklet plakasına yazılan kask cezalarında ceza puanı uygulanmaz. 15 ceza puanı motosiklet sahibinin veya sürücüsünün ehliyetine işlenmez.

  Motosiklet sürücüsünün ehliyetine yazılan kask cezalarında 15 ceza puanı uygulanır. Ceza puanı; motosiklet plakasına yazılan cezalar için uygulanmaz.

Kask Takmayan Motor Sürücüsü Trafikten Men Edilir mi ?

Motosiklet kullanırken kask takmayan motor sürücüsüne sadece 196 Türk Lirası trafik cezası yazılır ve yoluna devam etmesi sağlanır. Motor sürücüsü kasksız olduğu için trafikten men edilmez. Trafiğe bu şekilde devam etmesine müsaade edilir.

Kask Takmama Trafik Cezası Sicile İşler mi ?

Kask takmama trafik cezasının kişiye uygulanması halinde; trafik cezası yazılan motor sürücüsünün siciline kask takmadığı için; herhangi bir ibare, suç, işlenmez. Kask takmama trafik cezası sicili bozmaz.

Motosiklet Arkasındaki Yolcunun Kask Takması Zorunlu mu ?

Motosiklet arkasında seyahat eden yolcunun da kask takması zorunludur. Hem motosiklet sürücüsünün; hem de motosikletin arkasında yolcu olarak giden kişinin kaskının olması zorunludur.

İkisinden birisinde kask olması, ceza yememeyi kurtarmaz ve kask takmayan yolcuya veya kask takmayan motosiklet sürücüsüne; 2022 yılı için; 196 Türk Lirası kask cezası yazılarak; motosikletin yoluna devam etmesi sağlanır.

Kask Cezası İtiraz Merci

Motosiklet sürerken; kask takmama trafik cezası yazılması halinde ve bu cezanın haksız olarak yazıldığını düşünüyorsanız; bulunduğunuz yerdeki Sulh Ceza hakimliğine dilekçe vererek kask cezası iptal davası açabilirsiniz.

Kask cezası iptal davası açmak ücretsizdir. Durumuna göre mahkeme masrafları tarafınıza yansıtılabilir.

Kasksız Motor Kullanma Cezası 2021
Kasksız Motor Kullanma Cezası 2021

Bir cevap yazın: