Kamyonet otoban hız sınırı
Spread the love

Kamyonet sahibiyim; kamyonetimle otobanda giderken en fazla kaç kilometre hızla gidebilirim? Radar cezası yememek için yasal limiti öğrenebilir miyim? Kamyonet otoban hız sınırı kaçtır ? Mahmut Tekdemir / Ağrı

Kullanmış olduğunuz aracın yasal hız limitlerini bilmeniz faydanıza olacaktır. 2021 yılındaki hız cezaları maalesef ki çok can yakmaktadır. Radar cezaları en yüksek trafik cezaları kategorisinde ilk 20’ye girer.

Kullanmış olduğunuz aracın ne tür bir araç olduğunu öğrenmeniz için araç ruhsatına bakmanız gerekir. Araç ruhsatının araç sınıfı kısmında; kamyonet, otomobil, panelvan,kamyon, otobüs vs… Aracın hangi sınıf olduğunu yazmaktadır.

Yasal hız limitleri belirlenirken; araç sınıfına göre belirlenmektedir. Ayrıca; gitmiş olduğunuz yolun sınıfına göre de hız limitleri yine araç sınıfınıza göre belirlenmiştir.

Örneğin; otoyollarda ( otoban) kamyonetin hız limiti daha düşükken; otomobilin hız limiti daha yüksektir. Bunun gibi; araç sınıfına ve yolun tipine göre hız limitleri değişmektedir.

KAMYONETLERİN OTOBANDAKİ ( OTOYOL) YASAL HIZ LİMİTLERİ

Aracınızın sınıfı kamyonet ise otoyollardaki yasal hız limitinizi Medya fatih.com web sitesi olarak siz değerli ziyaretçilerimiz için yayımlıyoruz.

Sitemizdeki hız verileri Karayolları Genel Müdürlüğünün sitesinden alınmıştır. Güncel ve doğru bilgilerdir.

Kamyonetlerin otoyollarda bir diğer adıyla otobanlardaki yasal hız limiti şu şekildedir.

Sitemizdeki hız verileri Karayolları Genel Müdürlüğünün sitesinden alınmıştır. Güncel ve doğru bilgilerdir.

Kamyonetlerin otoyollarda bir diğer adıyla otobanlardaki yasal hız limiti şu şekildedir.

Kamyonet: 95 Km’dir. Aracınız kamyonet ise; ( N1 ve N1G Sınıfı ) yasal azami hız limitiniz 95 Kilometre saattir. 95 Km hıza %10 tölerans payı da eklenir. %10 tölerans payı da eklendikten sonra yasal hız limitiniz 95 Km+ 9.5 Km = 104.5 Km’ ye yükselir.

Otobanlarda; kamyonet ile en az 105 Km yaparsanız; radara düşmüş olursunuz ve yasal hız limitlerini aşma oranınıza göre aşağıdaki cezalar uygulanır.

1- Yasal Hız limitlerini %10’dan %30’a kadar aşma ( 105 Km- 123 Km ) : 314 TL

2- Yasal Hız limitlerini %30’dan %50’ye kadar aşma ( 124 Km- 142 Km ) : 652 TL

3- Yasal Hız limitlerini %50’den fazla aşma ( 143 Km ve üstü… ) : 1339 TL

PAANELVAN OTOLARIN OTOBAN YASAL HIZ LİMİTLERİ

Araç ruhsatında panelvan yazan araçlar araç ruhsatında kamyonet yazan araçlara göre otobanlarda daha hızlı gitme hakkına sahipti. Panelvan aracınız varsa; otobanlarda aşağıdaki yasal hız limitlerine tabisinizdir. Bu hız limitlerini aşmamaya dikkat göstermeniz faydanıza olacaktır.

Panelvan: 110 Km’dir. Panelvan aracın otobanlardaki yasal azami hız limiti 110 Km’dir. 110 km’ye %10 tölerans payı da eklendikten sonra yasal hız limitiniz 110 Km + 11 Km = 121 Km olur.

Otobanlarda; panelvan bir araç ile en az 122 Km hız ile seyir etmeniz halinde; radara girmiş olursunuz. Yasal Hız limitlerini % kaç aştığınıza göre; hız cezası yazılacaktır.

Kamyonet otoban hız sınırı
Kamyonet otoban hız sınırı

Bir cevap yazın