Japon Kültürü

Japon Kültürü Bilinmeyen 12 Şey


Japon Kültürü 12 Konu


Japonya, yüzyıllar boyunca tecrit edildikten sonra; Batı dünyasına limanlarını açtığından bu yana 150 yıldan fazla zaman geçmesine rağmen; japon kültürü ilgili bazı şeyler halâ bizi şaşırtmaktadır.

Japon kültürü hakkında muhtemelen bilmediğiniz 12 Konu


1- OMİYAGE JAPON KÜLTÜRÜ


Omiyage; Bir Hediyelik Eşyadan Fazlasıdır
‘Omiyage’ terimi genellikle İngilizce’de ‘hatıra’ olarak çevrilir, ancak japon kültüründe bundan çok daha derin bir manâsı vardır.


İnsanların sıklıkla kendileri için satın aldıkları hediyelik eşyaların aksine, alınan her şey, seyahatten sonra; japon insanlarının arkadaşları, aileleri ve iş arkadaşları için getirdikleri bir hediyedir.

Japon Kültürü
Japon Kültürü


Omiyage; tipik olarak, farklı bölgelerden gelen özel gıdalardır ve kolay paylaşılması için ayrı ayrı sarılmış gıda ürünleri; güzel, parlak, renkli kutularda paketlenir.


Batı’da yaşayan bizler; farklı bir ülkeye giden dostlarımızdan hediyelik hatıra eşyası süprizi beklerken; Japon kültüründe ve Japonya’daki insanlar; farklı ülkeye yolculuktan sonra; omiyage getirmek bir zorunluluktur.2- Noel; Japon Kültüründe Romantik Bir Tatildir.


Hıristiyanlar, Japonya’nın nüfusunun yalnızca% 2’sini oluşturuyor. Bu yüzden Noel, Japonya’da dini bir bayramdan çok bir yenilik.

Japonya’da; ayrıntılı ışık göstergeleri ve Noel ağaçları yaygındır, ancak çoğu kişi Noel’i; Noel Günü yerine; Noel’in Arifesinde kutlar.

Dahası, Noel Arifesi, Sevgililer Günü’ne benzeyen bir randevu gecesi olarak kabul edilir, çiftlerin lüks akşam yemekleri için dışarı çıkması ve romantik hediye alışverişi yapması şarttır.


3- Ayakkabıları Çıkartmak Gerek

Japon Kültürü
Japon Kültürü


Japonya’da ve Japon Kültüründe; birisinin evine girerken ayakkabılarınızı çıkarmanın kibar olduğunu biliyor olabilirsiniz.


Ancak, ayakkabıları; tapınaklar ve restoranlar gibi diğer birçok binada çıkarmanızın gerekip gerekmediğini söylemek çok daha zor olabilir.

Neyse ki, terlik; bu binaların girişin kısmına yerleştirilmişse, konukların dış mekan ayakkabılarını çıkarmaları ve terlikleri giymeleri gerektiğinin açık bir göstergesi gibi bakılması gereken birkaç ipucu var.

Ek olarak, binaların girişindeki taban yükseltilmişse, içeriye ve yükseltilmiş yüzeye girmeden önce; konukların ayakkabılarını kapıda çıkarmaları gerektiği anlamına gelir.


4- Japon Kültürü Diş Karartma (Ohaguro)


Yüzyıllar boyunca, ohaguro olarak bilinen diş kararması, Japon kadınlar, özellikle evli kadınlar ve geyşalar için yaygın bir gelenekti.

Japon kadınlar arasında dişleri karartmanın çekici ve seksi olduğu düşünülüyordu. Bu diş karartma uygulamasının dişlerin çürümesine ve diğer diş sorunlarına karşı korunmasına yardımcı olduğuna inanılıyordu.

Kadınlar, siyah görünümlerini korumak için dişlerine, balmumu ve mürekkep karışımları gibi çeşitli maddeler uygulayarak karartıyorlardı.

Bu diş karartma uygulaması, Japonya’yı modernize etmek ve Japon kültürünü Batılılara daha çekici hale getirmek amacıyla 19. yüzyılın sonlarından itibaren yasaklandı.5- Yürürken Yemek Ya Da Bir Şey İçmek Kabalıktır.


Batı ülkelerinde; sokakta bir insan yürürken bir torba cips yemesi,birseyler yudumlaması ya da kahve gibi keyif verici içecekler içtiğini görmek oldukça yaygındır.Ancak; Japonya’da durum böyle değildir.

Japon Kültürü
Japon Kültürü


Yürürken birşeyler yeme- içmenin eskiden olduğu kadar kabaca bir haraket olarak görülmese de, yürürken yemek yemek veya bir şeyler içmek; halâ düşük sınıf davranışı olarak görülüyor.

Çoğu Japon insanı sokaktaki bir otomat makinesinden yiyecek veya içecek aldığında, örneğin, o gıdalarla yürümeyi önlemek için; otomat makinesinin yanında dururken elindeki her şeyi tüketir.6-Japon Kültüründe Beyzbol Son Derece Popülerdir.


Sumo, Japonya’nın ulusal sporu olabilir ve en çok; ülke ile ilişkilendirilen spor dalı olabilir, ancak; beyzbol, aslında japon kültüründe en çok izlenen ve en çok oynanan spordur.

Beyzbol; Meiji döneminde ülkeye tanıtıldı ve II. Dünya Savaşı’ndan sonra Japonya’daki ağır Amerikan varlığı sayesinde büyük popülerlik kazandı.

Japonya’nın iki profesyonel beyzbol liginin yanı sıra ülke genelinde sayısız lise ve üniversite beyzbol ligleri vardır.

Japon beyzbol oyunlarında; Japon taraftarlar tezahürat yaparken; Japon dövüş sanatı üzerinden yüksek sesli tezahürat de bulunurlar Japonya’da beyzbol sporu çok sevilen, en çok merak edilen spor dalıdır.


7-Chopstick Yemek Çubuklarının Pozisyonlarının Bir Anlamı Var.


Japonya’da yemek yerken, yemek yemediğiniz zamanlarda; dinlenmeniz için yemek çubuklarınızı hiçbir zaman yiyeceğinize sokmamanız önemlidir.

Bu aslında; Japonya’daki cenazelerde yapılan bir törene benziyor ve kötü bir benzetme olarak kabul ediliyor.

Aynı sebepten dolayı, yemek çubuklarını; yemek çubuklarına geçirerek; başkalarıyla yemek paylaşmak da bir tabu.

Yemek paylaşmak istiyorsanız, yemeğinizi diğer kişinin tabağına koymak için; yemek çubuklarınızı kullanın.


8- At Eti Yemek Popüler


Japon Kültüründe At eti, 16. yüzyıl sonlarından bu yana Japonya’da tüketilmektedir. Yemek pişirme alanındaki kullanımı, 1960’lı yıllarda, tarım ve taşımacılıkta atların rolünün azaldığı dönemlerde önemli ölçüde artmıştır.

Japon kültüründe Basahi olarak bilinen çiğ at eti, restoranlarda yaygın olarak servis edilir. Genellikle rendelenmiş zencefil ve tatlı shoyu ile yenir.

At Eti; Soluk pembe renginden dolayı; sakura niku (kiraz çiçeği eti) olarak adlandırılmıştır.


9- İlk Geyşa Bir Erkekti.


Geyşa; aslında “İnsan Sanatı” anlamına gelir ve ilk geyşa, mahkemeye; çeşitli sanatsal performanslar ve hikayelerle; eğlenmenin yanı sıra, feodal beylere tavsiyelerde bulunan erkeklerdir.

Kadın geyşalar 18. yüzyılın sonlarında eğlenmeye başladılar ve başlangıçta onlar geyşa (kadın sanatçı) olarak biliniyordu.

Japon Kültüründe Dişi geyşalar; son derece popüler hale geldi, 25 yıldan daha az bir süre sonra sayıları hızla arttı.


10-Birbirinin Bardağını Doldurmaca


Japon kültüründe; Gruplar birlikte içerken ve masadaki bir içki şişesini paylaşırken, insanların kendi içeceklerini dökmek yerine; birbirlerinin bardaklarını doldurmaları kibarlık göstergesidir.


Japonya’da Bardağın boş iken; başka bir Japonun bardağını doldurmasını bekle; ve masadaki diğer Japonların bardaklarına göz kulak ol, çünkü onlar; boşalan bardaklarını doldurmanı bekliyorlar. Japon Kültüründe Daha fazla içmek istemiyorsan, bardağını dolu bırak.


11-Bonsai’yi Seviyesinden Bak.


Bonsai’nin, sanatsal bir tarza sahip; saksıda yetişen minyatür ağaçlar olduğunu biliyor olabilirsiniz.

Japon Kültürü
Japon Kültürü


Ağaçlar, güzel ve estetik olarak hoş olacak şekilde tasarlanırken, aynı zamanda ağacın doğada daha geniş bir biçimde nasıl görünebileceğini de simgeler.

Bu nedenle, bonsai’nin genel görünümüne baktıktan; sonra, izleyicilerin görüş alanlarını ağaçla aynı seviyeye indirmiş olması şaşırtıcı değildir.

Japon Kültüründe Bonsai’yi doğru bir şekilde anlamak için, izleyiciler kendilerini ağaca baktıkça küçük olduklarını hayal etmeye çalışmalı, böylece doğal ortamında nasıl görünebileceklerini hayal edebilmelidirler.


12– Slurping Bir İltifattır


Japonya‘da ve Japon Kültüründe; erişte çorbası yada erişte yemeği yapmak büyük bir iltifattır. Japon Kültüründe; erişte yemekleri yapmak iltifat olarak görürler.


Erişte yemeği yapan aşçının; mutlaka övülerek yüceltilmesi gerekir. Japonya’da erişte çorbası ya da erişte yemeğini yiyememek çok büyük bir ayıptır. Japon aşçılara yapılan en büyük saygısızlıktır.

İlginizi Çekebilir:L1 Sınıfı Araçlar Hangileridir ?

Bir cevap yazın: