İnvazif Eşek Arısı Tehlikesi Ortaya Çıktı

İnvazif Eşek Arısı Tehlikesi Ortaya Çıktı

İnvazif Eşek Arısı ABD’yi Korkutuyorİnvazif Eşek Arısı; Amerika Birleşik Devletleri’nin korkulu rüyası olacak gibi gözüküyor. 2020 yılı felaketlerle gelmişti; depremler, seller, salgın hastalıklar, çekirge istilahları, karınca istilaları derken; şimdi de eşek arısı tehlikesi ile karşı karşıya.Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk kez görülen devasa eşek arıları; Amerikan halkını tedirgin ediyor. Devasa eşek arıları; diğer bal arılarının kafalarını yiyerek besleniyor.

Amerikalı Çiftçiler; arılarının kafalarının kopmuş vaziyette yığın halinde bal arısı ölülerine rastladıklarını belirtiler.


Asya kökenli olan bu eşek arılarının Amerika Birleşik Devletleri’ne Kargo aracılığı ile geldiği tahmin ediliyor.

Asya Katil Eşek Arısı


İnsanlar için de büyük risk taşıyan devasa eşek arıları; zehirli oldukları ve insanları sokmaları halinde ölümlerine sebebiyet vereceğini bilim insanları açıklıyor.

Washington Eyalet Üniversitesinden yapılan açıklamaya göre devasa eşek arılarının bir insanı birden fazla kez sokması halinde; o insanı öldürebileceğini belirtiyor.

Washington State Üniversitesi entomoloji Bölümü’nde görevli olan Susan Cobey; devasa eşek arıları için şu benzetmede bulundu:” bu eşek arıları; sarı ve turuncu yüzü bulunan devasa bir canavar karikatür gibi birşey .” Diyor.


2 santim uzunluğunda ve sarı turuncu kafa rengine sahip olan canavar devasa eşek arıları; Amerika halkı için risk taşıyor.Dışişleri Tarım Bakanlığı’ndan entomolog Chris Looney; Amerika vatandaşlarının devasa eşek arıları ile karşılaşmaları halinde kesinlikle kendilerini riske atmamalarını ve bu ölümcül arılara müdahalede bulunmamalarını rica ederek; devlet yetkililerine haber verilmesini istedi.

İnvazif Eşek Arısı Tehlikesi Ortaya Çıktı
İnvazif Eşek Arısı Tehlikesi Ortaya Çıktı

Bir cevap yazın