İlk yardım çantası bulundurmama cezası 2019 ceza miktarı nedir? ilk yardım çantası bulundurmama cezası iptal başvurusu yap.


İlk Yardım Çantası Bulundurmama Cezası DetaylarıAracınızla trafikte seyir halindeyken; rafik polisinin ya da Jandarma Trafik görevlisinin sizi durdurarak aracınızdaki İlk yardım çantasını gösterebilir misiniz demesi üzerine; ve sizde; memur bey aracımda ilk yardım çantası yok! Demeniz durumunda; 2019 yılı için yiyeceğiniz ceza miktarı nedir?


Ehliyetinize ne kadar ceza puanı uygulanacaktır. İlk yardım çantasını bulundurmama cezası 2019 yılı için ne kadardır?


İlk yardım çantası bulundurmama ceza puanı nedir ? Tüm merak ettiklerinizi Medya Fatih olarak cevaplamaya çalışacağız.


İlk Yardım Çantası Bulundurmama Cezasınn Yasal Dayanağı Nedir?

Karayoluna çıkan her araçta bulundurulması gereken zorunlu aletler vardır.


Bunlar; yangın tüpü, çekme halatı, ilk yardım çantası ve benzeri aletlerdir.

Aracınıza bu aletlerden bir tanesinin eksik olması durumunda; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 31/1A maddesinden idari para cezası yazılır.

ilk yardım çantası bulundurmama cezası
ilk yardım çantası bulundurmama cezasıİlk Yardım Çantasını Bulundurmama Cezası 2019 Yılı Ceza Miktarı Ne Kadardır?


ilk yardım çantasını bulundurmama cezasının 2019 yılı ceza miktarı 108 Türk lirasıdır.

İlk yardım çantası bulundurmama cezasının 2019 yılı indirimli fiyatı nedir?


Aracınızda ilk yardım çantası bulundurmama cezasını; bu cezanın size tebliğ edildiği tarihten itibaren; 15 gün içinde öderseniz; ceza 1/4 oranında indirime giderek, 81 türk lirasına düşer.İlk yardım çantası bulundurmama cezasının 2yılı ceza puanı kaç puandır?

Aracınıza ilk yardım çantası bulundurmamanın 2019 yılı ceza puanı 10 puandır.


10 ceza puanı sürücü ehliyetinize eklenir. Eğer ki bir (1) yıl içerisinde 100 ceza puanını doldurursanız; ehliyetinize trafik zabıtası tarafından 2 ( 60 gün) aylığına geçici olarak el konulur.Yani; ehliyetiniz 2 aylığına geçici olarak iptal edilir. Bu 2 aylık süreç içerisinde ehliyetsiz sürücü konumuna düşersiniz.


Karayolunda herhangi bir motorlu taşıt kullanmanız durumunda; ehliyetsiz sürücü cezası olan 2018 Türk Lirası trafik cezası ödemek durumunda kalırsınız.


Ayrıca; kullanmış olduğunuz araç size ait değilse; bir başkası adına kayıtlı ise; bu araç araç sahibine de; bu aracı size kullandırdığı için, 2018 Türk Lirası ceza yazılır.


Toplam ceza miktarı 4036 Türk lirasına gelebilir; bu konuya çok dikkat etmek gereklidir.İlk Yardım Çantası Bulundurmama cezasında Araç Sahibine de Ceza Yazılır mı?


Bu sorunun yanıtı; hem evet hem de hayırdır.

ilk yardım çantası bulundurmama cezasında; sürücü ile araç sahibi aynı kisi ise; sadece araç sürücüsüne bu ceza yazılırken; araç sürücüsü ile aracın sahibi farklı kişiler ise; bu sefer hem sürücüye hem de araç sahibine 108’er TL ayrı ayrı ceza yazılır.


Araç trafikten men edilmez; yani bağlanmaz.

Soru Sorun: Medya Fatih Sitemize Trafik Konusu İle Soru Sorabilirsiniz ve Maksimum 24 saat İçerisinde Cevap Verilir.

Sitemize Soracak Olduğunuz Soruları: Medyafatih@hotmail.com adresine gönderiniz veya yazının altında bulunan yorum bırak bölümünden soru sorabilirsiniz

İlginizi Çekebilir: 39/2 Trafik Cezası Ne Cezasıdır? 

Bir cevap yazın