Hurdaya Çıkarılan Araç Cezası 2020 Yılı Detayları


Hurdaya Çıkarılan Araç Cezası 2020

Hurdaya Çıkarılan Araç Cezası 2020 yılında ne kadardır?


Hurdaya Çıkarılan Araç Cezası 2020- Hurda bir aracı karayolunda kullanmanız durumunda 2020 yılında ne kadar ceza yiyeceksiniz? Hurdaya çıkarılan araç ne olacak ve tüm merak ettiklerinizi trafikcezası.com olarak burada yayınlayacağız.KTK MADDE 21/5 CEZASI


Hurdaya ayrılmış 1 motorlu aracı; resmi olarak hurdaya çıkardıktan sonra; tekrardan bu aracı karayolunda yani trafikte kullanmanız durumunda görevli trafik zabıtasına yakalanmanın halinde 2020 yılı için uygulanan ceza miktarı tam olarak 2473 Türk Lirası olacaktır.


2473 Türk Lirası trafik cezası çok yüksek bir cezadır. Bu nedenle hurdaya ayırdığınız bir araçla kesinlikle tekrardan trafiğe çıkmayın deriz.

%25 (4/1) erken ödeme indiriminden yararlanabilmeniz için; hurdaya çıkarılmış araç cezasını; yani karayolları trafik kanunu madde 21/5 maddesi cezasını; cezasının tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz gerekir.

Hurda Araç Konusu Devam Ediyor


Erken ödeme indirimli hurdaya çıkarılmış motorlu taşıt cezası 2473 Türk lirasından; 1854.75 türkiye’sine düşecektir. Bu ceza daki erken ödeme indirimi avantajınız 618.25 Türk Lirası olacaktır. ( 2473 TL-1854.75=618.25 TL indirim)HURDA ARACIN MÜLKİYETİ KAMUYA GEÇERKarayolları madde 21/5 maddesinden işlem görmeniz halinde; yani; hurdaya çıkarılmış bir motorlu taşıdığı trafikte karayolunda kullanmanız halinde; aracın mülkiyeti kamuya geçer; aracınıza el konulur.


Bu ceza araç sürücüsüne uygulanır. Hurdaya çıkarılmış Motorlu Taşıt cezasının 2020 yılı trafik ceza puanı sıfırdır(0). KTK madde 21/5 cezasının ceza puanı bulunmamaktadır.TRAFİK CEZASI İTİRAZ YÖNTEMİKarayolunda hurda bir araçla seyretmeniz halinde; ve de görevli trafik zabıtasına yakalanmanız durumunda tarafınıza uygulanan Karayolları Trafik Kanunu madde 21/5 maddesine istinaden yazılan trafik cezasına itiraz etmeniz için; bulunduğunuz yerdeki Sulh Ceza hakimliğine giderek; aşağıda vereceğimiz 5 adet evrağı da hazırlayarak; trafik cezası itiraz hakkınızı kullanabilirsiniz.

Trafik cezası itirazı için aşağıdaki 5 adet evrağı hazırlamanız ve bu evraklarla birlikte Sulh Ceza hakimliğine giderek trafik cezası itirazınızı yapmanız gerekir.

1. Trafik cezası İtiraz dilekçesi
2. Kimlik fotokopisi
3. Ehliyet fotokopisi
4. 21/5 trafik cezası makbuzu
5. Araç ruhsatının fotokopisi


Trafik cezası itiraz iptal davası açtığınız esnada sizlerden herhangi bir ücret talep edilmeyecektir.Mahkemenin sonucuna göre bu ücretler taraflara yansıtılacaktır. Mahkemeyi kazanmanız halinde herhangi bir ücret ödenmezken; ödemiş olduğunuz trafik cezası para miktarı banka hesabınıza tekrardan iade edilecektir.


Mahkemeyi kaybetmeniz halinde ise Emniyet Genel Müdürlüğünün avukatlık ücretlerini ve diğer mahkeme masraflarını ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Hurdaya Çıkarılan Araç Cezası 2020
Hurdaya Çıkarılan Araç Cezası 2020- Hurdaya Çıkarılan Araç Cezası 2020

Bir cevap yazın