Hız cezasından ehliyet alınır mı?

Araç kullanan sürücülerin trafik kurallarına trafik uyarı işaret çok dikkat etmeleri gerekir trafikte yapılacak olan en ufak bir hatanın geri dönüşü olmayabilir.  Trafik kazalarının en büyük sebeplerinden birtanesi de hız ihlalidir.

Hız ihlali yapıyorsanız, hız ihlal alışkanlıklarınız varsa; bu durum sizin başınıza büyük sorunlar açabilir. Sürücünün durumuna göre ve yapmış olduğunuz hız ihlalinin oranına göre ehliyetinize el konulabilir.

Hız ihlali ne anlama gelmektedir?

Hız ihlali dediğimiz zaman; kanun koyucuların Yasa ve yönetmelikler ile belirlediği; yasal hız limitlerini yüzde ondan (%10) fazla aşmanız durumudur.

Yasal hız limitlerini yüzde 10’a kadar aşmanız da herhangi bir sakınca yoktur. Yasal hız limitlerini %10 oranında aşabilirsiniz. Örneğin; şehir merkezinde yasal hız limiti 50 km’dir. 50 km olan bu yasal hız limitini; yüzde 10’a kadar aşmanız da herhangi bir sakınca yoktur.

Yani; 55 kilometre ile gitmeniz de herhangi bir sakınca yoktur. En az 56 kilometre ile giderseniz; hız ihlali yapmış olursunuz. Yapmış olduğunuz hız ihlal oranına göre; ehliyetin izin geçici iptal olma durumu veya daimi iptal olma durumu söz konusudur. Ehliyetinize el koyma durumları ortaya çıkabilir. Bu durumlar ise; aşağıda yazdığımız şekildeki gibidir.

ADAY OLMAYAN SÜRÜCÜLERİN HIZ İHLALLERİNDE EHLİYET İPTAL SÜRELERİ

Öncelikle; aday olmayan araç sürücülerinin hız ihlali yaptıklarında; daha doğrusu hangi hız ihlallerini ne kadar süre içerisinde yaptıklarında, ehliyetlerine geçici olarak veya daimi olarak el konulacağını açıklayacağız.

2021 yılı; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu hız ihlal maddeleri şunlardır:

1- 51/2-A: Yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını % 10’dan % 30’a (otuz dahil) kadar aşmaktır.

51/2-A’nın 2021 yılı trafik ceza miktarı 314 Türk lirasıdır. Yüzde yirmi beş (%25) indirimli fiyatı ise 235.50 Türk lirasıdır. Bu maddeye istinaden; eğer ki 51/2-A cezası araç sürücüsünün ehliyetine yazılmışsa; 10 ceza puanı da araç sürücüsünün ehliyetine eklenir; yani ceza puanı karşılığı 10 puandır.

51/2-B:Yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını % 30’dan % 50’ye (elli dahil) kadar aşmaktır. 2021 yılı için 652 Türk lirası hız ihlal cezası yazılır 652 Türk Lirası hız ihlal cezasının %25 indirimli fiyatı ise 489 Türk lirasıdır.  Araç sürücüsünün ehliyetine yazılan cezalarda 15 ceza puanı eklenir. Bu ceza maddesinin ceza puanı karşılığı 15 puandır.

51/2-C: Yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını % 50’den fazla aşmaktır.

51/2-C radar hız ihlal Trafik cezasının 2021 yılındaki ceza tutarı 1339 Türk lirasıdır 1339 Türk lirasını yine tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz halinde ceza 1/4 oranında indirime gidecektir. 1004.25 Türk lirasına düşecektir. Bu cezaya istinaden araç sürücüsünün ehliyetine 15 ceza puanı eklenir. Ceza puanı karşılığı 15 puandır.

Bu maddelerden 51/2-A maddesini aday olmayan sürücüler istedikleri sayıda ( 10, 20,100, vb ) ihlal edebilirler.  Yani; istedikleri sayıda 51/2A radar cezasının ehliyetlerine yazılması halinde; ehliyet geçici iptali veya ehliyetin daimi iptali söz konusu değildir.

Aday olmayan araç sürücülerine 51/2-A maddesinden dolayı ehliyet iptali söz konusu değildir.

UYARI: 51/2-A Trafik kural ihlal cezasından dolayı ehliyet iptali söz konusu değildir. Fakat; 51/2-A trafik cezasının ceza puanı karşılığı 10 puan olduğu için; bu cezanın aday olmayan sürücüler için bahsediyorum, 10 kez işlenmesi; yani 10 kez 51/2A cezasının; sürücün ehliyetine yazılması halinde; aday olmayan sürücünün ehliyetine 100 ceza puanını dolduğu için 2 aylığına geçici olarak el konulur.

51/2-B ve 51/2-C : hız ihlal maddelerinin; aday olmayan araç sürücüsünün ehliyetine 1 yıl içerisinde 5 defa yazılması durumumda yani bu cezaların ( 51/2-B ve 51/2-C ) geriye dönük olarak 1 yıl içerisinde 5 defa sürücünün sürücü belgesine yazılması durumunda aday olmayan araç sürücüsünün ehliyetine 1 YIL geçici olarak el konulur.

Ehliyetine 1 yıl geçici olarak el konulan araç sürücüsü ehliyetsiz sürücü pozisyona düşer. Bu 1 yıl içerisinde trafikte araç kullanması yasaktır . Trafikte; bir yıl içerisinde araç kullanması halinde, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 36/3B’den işlem görür. Ayrıca; araç sahibi kendisi değilse, aracın sahibine de 36/3B maddesinden işlem yapılır.

Ehliyeti geçici olarak 1 yıl iptal edilen aday olmayan sürücüler; 1 yılın sonunda psikoteknik muayeneden geçerek sürücü olabilir raporu almaları ve adına yazılmış olan tüm trafik cezalarının ödenmiş olması şartıyla ehliyetini geri alabilir.

36/3-B Nedir?

36/3-B : Mahkemelerce veya Cumhuriyet savcılıklarınca ya da Karayolları Trafik Kanununda belirtilen yetkililerce sürücü belgesi geçici olarak ya da tedbiren geri alındığı halde araç kullanmaktır.

36/3-B’nin 2021 yılındaki trafik ceza miktarı 2698 Türk lirasıdır.

BOMBA UYARI: 51/2-B ve 51/2-C Trafik cezaları kapsamında geriye dönük olarak son 5 yıl içerisinde ehliyeti 2. kez 1 yıl iptal edilen aday olmayan araç sürücüsünün ehliyeti daimi olarak iptal edilir. ( 5 yıl içersinde; 10 kez 51/2-B maddesinden ehliyete trafik cezası yazılırsa; DAİMİ İPTAL olur. )

STAJYER SÜRÜCÜLERİN HIZ İHLALLERİNDE EHLİYET İPTALİ

Stajyer sürücüler bir diğer adıyla aday sürücülerin hız ihlali konuları aday olmayan sürücülere göre çok daha sıkıntılıdır. Çünkü aday sürücülerin 2 yıl içerisinde toplam ceza puanı limiti 75 puandır aday bir Sürücü 2 yıl içerisinde 75 ceza puanını doldurursa ehliyeti otomatikman Daimi iptal olur.

2 yıl içerisinde 3 defa hız ihlali yapan aday bir sürücü yani stajyer bir sürücü; eğerki bu 3 adet  hız cezası, stajyer sürücünün ehliyetine yazılırsa; stajyer sürücünün ehliyeti daimi olarak iptal edilir.

Aday( stajyer) bir sürücü 2 yıl içerisinde 3. Kez 51/2-A , 51/2-B veya 51/2-C maddelerinin herhangi birinden trafik cezasını ehliyetine yerse aday sürücünün ehliyeti yanar; ehliyeti daimi olarak iptal edilir.

Hız cezasından ehliyet alınır. Hız cezasından ehliyet DAİMİ İPTAL veya GEÇİÇİ İPTAL olur. Hız cezası ehliyeti yakar. Lütfen dikkatli olun….

Hız cezasından ehliyet alınır mı?
Hız cezasından ehliyet alınır mı?

Yorum bırakın