Her Kırmızı Işıkta Kamera Var mı

Her Kırmızı Işıkta Kamera Var mı ; Yoksa Her Kırmızı Işıkta Kamera Yok mu ?Her Kırmızı Işıkta Kamera Var mı ‘dır?

Aracımla Samsun merkezden Ordu istikametine doğru giderken kırmızı ışık ihlali yapmıştım. Kırmızı ışık direğinde kamera varmış ve aracıma trafik cezası yazıldı. Acaba tüm kırmızı ışık direklerinde bu şekilde kamera var mıdır? Teşekkürler.. Ali Haydar Yanyattı- Samsun.

Kırmızı Işık ihlallerinde kırmızı ışık trafik cezası; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 47/1-B yazılır. Kırmızı ışık trafik cezası 2020 yılı için 288.00 Türk lirasıdır.


Kırmızı ışık ihlali yapan araç sürücüsünün ehliyetine 20 ceza puanı işlenir. 20 ceza puanı; trafik kanunundaki en yüksek ceza puanıdır. Bu nedenle kırmızı ışık ihlali yapmamaya özen gösterin.

Mobese Güvenlik KamerasıUYARI 1: Bir yıl içerisinde 3 defa kırmızı ışık ihlali yapan araç sürücüsünün ehliyetine 30 gün geçici olarak el konulurken; bir yıl içerisinde 6 defa kırmızı ışık ihlali yapan araç sürücüsünün ehliyetine 45 gün el konulurken; ve yine bir yıl içerisinde 9 ve 9 dan fazla kez kırmızı ışık ihlali yapan araç sürücüsünün ehliyetine 60 gün geçici olarak el konulur.

UYARI 2: Ayrıca; 1 yıl içerisinde 2 ve 2 den fazla kez ehliyetine kırmızı ışık ihlalinden dolayı el konulan araç sürücüleri; ehliyetlerini geri alabilmek için psikoteknik raporu ve psikiyatri uzmanının muayenesine tabi tutulurlar.


Sormuş olduğunuz soruya gelince; her kırmızı ışık direğinde, her trafik lambası direğinde; kamera sistemi mevcut değildir.

Kamera sisteminin olduğu yerler sınırlı sayıdadır. Kamera sistemi yok diyerek; kırmızı ışık ihlali yaparak; diğer sürücülerin hayatını ve kendi hayatınızı lütfen tehlikeye atmayınız.

Kırmızı ışık ihlali demek; ölümle yüzleşmek demektir. Bu nedenle kırmızı ışık kurallarına riayet etmeye azami derecede itina gösteriniz

Her Kırmızı Işıkta Kamera Var mı
Her Kırmızı Işıkta Kamera Var mı

Yorum yapın