Gezici radar yasal mi
Spread the love

Gezici radar yasal mi ? İstanbul Güngören’de aracımın plakasına 652 Türk lirası radar cezası yazılmış. Gitmiş olduğum yolda herhangi bir radar tabelası veya radar aracı yoktu. Gezici radar aracı hız ihlali tespit edip 652 liralık ceza yazmış. Gezici radar aracının yazmış olduğu bu ceza yasal mıdır? Hamit Demir / İstanbul

Radar cezası ne anlama gelmektedir?

Radar trafik cezaları yasal hız limitlerini %10’dan fazla aşmış olduğunuz anlamına gelir ve 2918 sayılı karayolları trafik kanunu madde 51’e göre aşma oranınıza göre idari para cezası ile cezalandırılır.

2021 yılı radar ceza miktarları ise şu şekildedir:

Yasal hız limitlerini %10’dan % 30’a kadar aşmanız durumunda 2918 sayılı karayolları trafik kanunu madde 51/2A maddesinden 2021 yılı için 314 Türk lirası hız cezası yazılır.

Yine; yasal hız limitlerini %30 dan %50’ye kadar aşmanız durumunda; 2918 sayılı karayolları trafik kanunu madde 51/2B maddesinden 2021 yılında geçerli olan 652 Türk lirası hız ihlal cezası yazılmaktadır

Bir diğer ve en can yakıcı radar cezası ise yasal hız limitlerini %50 den fazla aşmanız durumunda yazılan radar cezasıdır. Bu ceza 2918 sayılı karayolları trafik kanunu madde 51/2C maddesinden yazılmaktadır ve 2021 yılı ceza tutarı 1339 Türk lirasıdır.

Evet; 2021 yılındaki radar cezaları yukarıdaki şekildedir.

Radar tabelası olmadan yazılan trafik cezaları yasal mıdır?

Radar tabelası olmadan yazılan radar trafik cezaları mahkemelerce iptal edilmektedir. Yasal zeminde tutarlılık göstermediğinden ve daha önceki Yargıtay kararlarına istinaden radar tabelası koymadan yazılan radar cezaları; mahkemelerce iptal edilmektedir.

Devlet; vatandaşına tuzak kuramaz ilkesinden yola çıkılarak; radar uyarı levhası konulmadan yazılan radar trafik cezaları; mahkemelerce iptal edilirken; maalesef ki gezici radarların yazmış olduğu radar cezalarında uygulanmamaktadır.

Gezici radar aracı yasal mıdır?

Gezici radar aracı; bir diğer ifade ile seyyar radar aracının yazmış olduğu hız ihlal cezaları maalesef ki geçerliliğini korumaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere; gezici radar araçlarında, bu güzergahta radar yapıldığına dair tabela olsa bile siz radara girdikten sonra görmüş oluyorsunuz.

Gitmiş olduğunuz güzergahta; radar öncesinde; dikkat seyyar radar uyarı levhası olmadığından; aslında mahkemelerce iptal edilmesi gerekir. Uygulamaya baktığımızda ise; gezici radar araçlarının yazmış olduğu cezalar mahkemelerce iptal edilmemektedir.

Eğer ki aracınıza gezici radar aracı hız ihlalinden dolayı trafik cezası yazmışsa; mutlaka mahkemeye itiraz edip şansınızı denemenizde fayda vardır. Yapmış olduğunuz savunmaya göre iptal olma ihtimali vardır.

Radar cezası iptal davası nereye ve nasıl açılır?

Radar cezası iptal davası sulh ceza hakimlikleri ne açılmaktadır. Bulunduğunuz yerdeki sulh ceza hakimliğine müracaat ederek; radar cezası iptal davasını ücretsiz bir şekilde açabilirsiniz. Radar cezası iptal davası açarken; aşağıda sağlayacağımız evrakları da yanınızda bulundurmanız ve müracaat sırasında mahkemeye sunmanız gerekir.

•Kimlik fotokopisi
•Ehliyet fotokopisi
• Araç ruhsat fotokopisi
• Radar ceza trafik ceza makbuzu
• Radar cezası iptal dilekçesi

Gezici radar yasal mi
Gezici radar yasal mi

Bir cevap yazın