Fren Lambası Yanmıyor Muayeneden Geçer mi ?

Fren Lambası Yanmıyor Muayeneden Geçer mi; yoksa Fren Lambası Yanmazsa Araç Muayeneden Geçmez mi ?


Fren Lambası Yanmıyor Muayeneden Geçer mi Aceba ? Aracımın arka fren lambasından 1 tanesi hiç yanmıyor. Arka fren lambasının bir tanesi yanıyor; bir tanesi yanmıyor. Bu bir tane yanmayan fren lambasından dolayı aracım muayeneden geçer mi; yoksa geçemez mi ? Teşekkürler… Kamil Erguvan / Mardin


Araçların Işık donanımlarında teknik arıza olması; gerek stop lambaları, fren lambaları, uzun ve kısa far, sinyalizasyon lambaları vb. Işık donanımlarındaki arızalardan ötürü; araç muayene istasyonları; ışık donanımı aksaklığı olan araçları muayeneden geçirmemektedir ve Işık donanımı aksaklıkları ağır kusurdur.

Fren Lambası
Fren Lambası


“Fren lambasının yanmaması” ağır kusur lardan olduğu için; araç muayenesinde geçemez ve muayene tekrarı yaptırılır.

Bildiğiniz gibi trafik güvenliğinin en önemli unsurlarından bir tanesi görünürlük olduğu için ağaçların Işık donanımına büyük önem verilmektedir.


Işık donanımı bozuk araçlar geceleyin trafikte görünmez ve kazalara sebebiyet verir. Özellikle fren lambasının çalışmaması; hemen arkanızdan gelen araç sürücüleri için büyük tehlike arz etmektedir. Frene bastığınızda; bunu arkanızdaki sürücü fark edemeyecek ve arkadan aracınıza bindirecektir.Araç ışık donanımının tam ve düzgün çalışması gerekmekte; bu nedenle fren lambasının çalışmaması demek; araç muayenesinde kalmanız demektir. Fren lambanızı tamir edildikten sonra; TÜVTÜRK istasyonlarında giderek araç muayenesine girmeniz faydanıza olacaktır.

Ayrıca; Işık donanımı arızalı, fren lambası çalışmayan bir araçla geceleyin trafikte seyretmeniz halinde; görevli trafik zabıtası aracınızı çevirdiğinde; aracınızın trafiğe çıkmasına izin vermeyecektir ve aracınızı çekici vasıtasıyla Yediemin otoparkına gönderecektir.

Fren Lambası Yanmıyor Muayeneden Geçer mi
Fren Lambası Yanmıyor Muayeneden Geçer mi

Yorum yapın