Fahri trafik müfettişinin yazdığı ceza iptal edilir mi?

Fahri trafik müfettişi denilen vatandaş; bana tam 652 TL monte etmiş. KTK Madde 74/B yazıyor. Yayalara yol vermemişim. Fahri trafik müfettişinin yazdığı ceza iptal edilir mi? Bu cezaya itiraz etmek istiyorum. Halil Hünerkuş / İstanbul

Fahri trafik müfettişleri; trafik güvenliğinin sağlanması için varlardır. Fahri trafik müfettişleri; sivil kişilerden oluştuğu için; daha etkin bir denetim yapmaktadırlar. Örneğin; kırmızı ışıkta bekliyorsunuz. Sağıniza-solunuza baktınız polis aracı yok ve kırmızıda geçtiniz.

Hemen sizin yanınızda duran veya arkanızdaki araç da Fahri trafik müfettişi olabilir. Bu nedenle daha caydırıcı ve gizli olduğu için FTM’lere denetim görevi verilmektedir.

Fahri Trafik Müfettişi Ceza Yazabilir mi ?

Fahri trafik müfettişleri; doğrudan ceza kesmeye yetkili değillerdir. Fahri trafik müfettişi ceza yazamaz. Fahri trafik müfettişleri; trafik kural ihlalini tespit edip; araç plakasını, aracın rengini, aracın ihlal etttiği trafik kural ihlalini, trafik kural ihlalinin yapıldığı yeri, ihlalin yapıldığı tarih ve saati belirterek; kendilerine verilen trafik ceza tespit tutanağını doldururlar.

Fahri trafik müfettişleri; trafik ceza tespit tutanağını doldurduktan sonra; o tutanağı trafik denetleme şubesine verir. Trafik Denetleme şubesi de; FTM’nin vermiş olduğu ceza tutanağını; trafik idari para ceza makbuzuna çevirerek; ikamet adresinize gönderir.

Fahri Trafik Müfettişi Araç Durdurabilir Mi ?

Fahri trafik müfettişleri; trafik kural ihlali yapan bir aracı durduramaz. Fahri trafik müfettişleri; kural ihlali yapan sürücü ile diyaloğa giremez. Fahri trafik müfettişi; kural ihlali yapan bir araç sürücüsünden; evrak isteyemez. Fahri trafik müfettişleri; denetim görevini yaparken; tarafsız ve adil olmak zorundadır.Görevini kötüye kullanan bir fahri trafik müfettişinin; müfettişlik görevine son verilirken; ayrıca görevini kötüye kullandığı için; 2 aydan 6 aya kadar hafif hapis cezası ile cezalandırılır.

Fahri Trafik Müfettişi Kartı
Fahri Trafik Müfettişi Kartı

Fahri Trafik Müfettişi Bulunduğu İlde Mi Görevlidir.

Fahri trafik müfettişleri; sadece ikamet ettiği ilde görevli değildir. Fahri trafik müfettişleri Türkiye’nin 81 ilinde görevli sayılır. Yani; Türkiye’nin her noktasında trafik kural ihlal tutanağını doldurmaya yetkilidir.

Fahri Trafik Müfettişinin Cezası İptal Olur Mu ?

Fahri trafik müfettişlerinin yazdırmış olduğu trafik cezalarının hepsi iptal olur dersek; yanlış olur. Fahri trafik müfettişlerinin yazdırmış olduğu trafik cezaları; eğerki haksızca yazılmışsa, artniyet ile yazılmışsa, yanlış yazılmışsa, ceza ile ilgili sizin bir deliliniz varsa tabikide iptal olma durumu vardır.

Trafik cezalarında, her bir cezanın hikayesi ve olay gelişimi farklıdır. Doğru bir şekilde yapılan itiraz ile, fahri trafik müfettişlerinin yazmış olduğu trafik cezaları ve trafik zabıtasının ( asker, polis, zabıta) yazmış olduğu trafik cezaları da iptal olabilir. Önemli olan; trafik cezasına yapılan itirazın doğru yapılması ve haklılık payının olmasıdır. Doğru bir şekilde yapılan itirazlarda fahri trafik müfettişlerinin yazmış olduğu trafik cezaları iptal edilebilmektedir.

Fahri Trafik Müfettişi Ceza Yazarken Delil Gösretmek Zorunda Değil mi?

Fahri trafik müfettişleri; trafik kural ihlali tespitini yaparken; delil göstermek zorunda değildirler. Delil sunma zorunlulukları yoktur. Sizin deliliniz varsa; FTM’nin yazdığı ceza iptal olacaktır. Deliliniz yoksa bile; FTM’lerin yazdığı cezalara itiraz etmek gerekir. Size husumeti olan bir FTM ceza yazmış olabilir. Çünkü; FTM’lerin kimliği gizli tutulmakta ve açıklanmamaktadır.

Fahri trafik müfettişinin yazdığı ceza iptal edilir mi?
Fahri trafik müfettişinin yazdığı ceza iptal edilir mi?

Bir cevap yazın