Fahri Trafik Müfettişi Fotoğraf Çekebilir mi ?

Fahri Trafik Müfettişi Fotoğraf Çekebilir mi ?

06/06/2021 0 Yazar: Medya Fatih Com

Fahri Trafik Müfettişi Fotoğraf Çekebilir mi ?

Fahri trafik müfettişi aracıma ceza yazmış. Fahri trafik müfettişi bu cezayı delillendirmiş ve fotoğraf da çekmiş. Fahri trafik müfettişi fotoğraf çekebilir mi ? Mine Saçlıoğlu / İstanbul

Fahri Trafik Müfettişi Kimdir?

Fahri trafik müfettişi: Trafikte denetim mekanizmasının her daim çalışması ve trafik kural ihlali yapmak isteyen yada trafik kural ihlali yapanları tespit etmek, trafik kural ihlallerini en aza indirmek üzere kurulan bir sistem olup; FTM olmaya gönüllü TC vatandaşları arasından İl Valisi tarafından onay verilen sivil kişilerdir.

FTM’lerin Görev ve Yetkileri Nelerdir?

Fahri trafik müfettişlerinin görev ve yetkileri; 01.05.1997 tarihli 22976 sayılı resmî gazetede yayımlanan; FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞLİĞİ GÖREV VE ÇALIŞMA YÖNETMELIĞİ’nce belirlenmiştir.

1- FTM’ler düzenledikleri tutanakları herhangi bir trafik birimine veya görevli bir trafik polisine teslim ederler. FTM’nin tuttuğu bu tutanaklar; trafik biriminde ceza makbuzuna çevrilir. FTM’nin kimliği açıklanmaz.

2-FTM’ler; Trafik güvenliği ile ilgili görüş ve önerileri bildirebilirler.

3-FTM’ler Türkiye’nin 81 ilinde de görevlidir. Yer ve zamandan bağımsızdırlar. Örneğin; İstanbul da oturan bir FTM; Van’da da trafik cezası yazabilir.

4- FTM’ler görevini yaparken; tarafsız ve adil olmak zorundadır.

5-FTM’ler; araç durduramaz, sürücülerle muhatap olamaz, belge veya evrak kontrolü yapamazlar.

Fahri Trafik Müfettişi Delil Sunmak Zorunda mı?

Fahri trafik müfettişleri; trafik cezası yazarken o cezayı delillendirmek zorunda değildirler. Fahri trafik müfettişi; fotoğraf çekmek, video kaydı almak zorunda değildir. Fahri trafik müfettişlerinin; trafik cezasını delillendirme zorunluluğu yoktur.

Fahri Trafik Müfettişi Fotoğraf Çekebir mi?

Fahri trafik müfettişi; fotoğraf çekebilir. Bir trafik cezası yazarken fotoğraf çekebilir. FTM’ler fotoğraf çekmek zorunda değildirler; ama isterlerse fotoğraf çekebilir. Video kaydına alabilir.

Fahri Trafik Müfettişleri Araç Durdura Bilir mi?

Fahri trafik müfettişleri; bir aracı durdurup; o araca ceza yazamaz veya yandıramaz. Çünkü; fahri trafik müfettişlerinin çalışma yönetmeliğinde; araç durdurma yetkileri yoktur.

Fahri trafik müfettişleri; sürücü ile muhatap olamaz; sürücünün evraklarını kontrol edemez.

Bir aracı durdurup; o araca ceza yazan veya ceza yazdıran FTM; suç işlemiş sayılır. Bu durumda; 155 polis imdat hattını arayıp; olay yerine polis çağırıp şikâyetçi olmak gerekir.

Yada; aracınızı durduran FTM’yi video kaydına alıp; Cumhuriyet savcısına gidip; şikâyetçi olmak gerekir ki, yetki aşımı yapan FTM ceza alsın ve FTM’lik görevi son bulsun.

Görevini Kötüye Kullanan Fahri Trafik Müfettişine Ne Olur?

Görevini Kötüye kullandığı tespit edilen FTM’lere görevini kötüye kullanmaktan ADLİ SORUŞTIRMA açılır. Görevini Kötüye kullandığı tespit edilmişse; Fahri trafik müfettişine 2 aydan 6 aya kadar hafif hapis cezası verilir. Fahri trafik müfettişliği görevi de bu ceza ile birlikte son bulur.