Engellilerin Sosyal Hakları

Engellilerin Sosyal Hakları 2019

Engellilerin Sosyal Hakları konusunda internet ortamında çok sağlıklı bir bilgi olmaması sebebiyle; medya fatih olarak; engelli vatandaşlarımızı bilinçlendirmeyi, engelli vatantaşlarımıza; Engellilerin Sosyal Hakları, Engellilerin Hakları konusunda sağlıklı ve doğru bilgi vermeyi bir borç bildik.

Engellilerin Sosyal Hakları Nelerdir?

Engellilerin Sosyal Hakları Detaylı Anlatım

KAMUSAL ALANDA İNDİRİMLER


A- Elektirik Faturalarında İndirim


Engellilerin Sosyal Hakları konusunda; dar gelirli engelli aileler; Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından elektrik indirimi müjdesi ile elektrik faturalarında bir rahatlama sağlandı.


Elektirik Tüketim Desteği Ne Kadar?


Engellilerin Sosyal Hakları konusunda; dar gelirli engelli ailelere uygulanan elektrik indirimi şu şekildedir:

• Engelli kişi adına kayıtlı olan hanelere; bir iki kişilik ailelere 75 kilovatsaat

• 3 Kişilik Konutlara 100 Kilovatsaat.

•4 Kişilik Ailelere 125 Kilovatsaat.

•5 ve daha fazla kişilik ailelere 150 Kilovatsaat.

Elektrik faturası desteği verilmektedir.


Elektirik Faturası Desteğinden Nasıl Faydalanırım ?

Engellilerin Sosyal Hakları
Engellilerin Sosyal Hakları


Adınıza kayıtlı olan elektrik faturası ve kimlik belgenizle; PTT şubelerine başvurmanız yeterlidir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile PTT arasında Bu anlaşma sağlanmış bulunmaktadır.

B- Engellilere Su İndirimi


Engelli vatandaşlarımıza Türkiye’de bulunan tüm belediyeler; en az %30 su indirimi yapmak zorundadırlar.


Engelli Su İndiriminden Nasıl Faydalanırım.

Engellilerin Sosyal Hakları konusunda; engelli vatandaşlarımız su indiriminden faydalanmak için; belediyeye ev deprem sigortasını göstermek şartıyla %30 su indiriminden faydalanabilirler. Ayrıca; kiracılar, lojmanda oturanlar da, bu haklardan faydalanabilir.

Engellilerin Sosyal Hakları
Engellilerin Sosyal Hakları

C- Engellilere Türk Telekom İndirimi


Engelli vatandaşlarımıza; engellilerin sosyal hakları konusunda;Türk Telekom firmamızın sunduğu; ” Türk Telekom Sosyal Tarife”den engelli vatandaşlarımız faydalanabilmektedir.

Türk Telekom sosyal tarife den yararlanmak için; engelli raporunuz ve kimlik belgenizle Türk Telekom şubelerine başvurmanız yeterlidir.


Engellilere Ttnet Fiber İnternet İndirimi


TTNET internetin; engellilerin sosyal hakları konusunda; engelli vatandaşlarımıza sunduğu %25 indirimli internet kampanyasından yararlanmak için herhangi bir yaş şartı bulunmamaktadır.


TTNET internet indiriminden yararlanmak için herhangi bir TTNET şubesine gidebilirsiniz ya da TTNET müşteri hizmetleri numarası olan 444 0375 numarasını arayarak da talepte bulunabilirsiniz.


Engellilere Uydu Net İndirimi


Uydunet firmasının engelli vatandaşlarımıza sunduğu %25 indirimli internet kampanyasıdır. Uydunet şubelere ve görüşmeniz yeterlidir.Engellilere Türkcell Süperonline İndirimi


Engelli yurttaşlarımıza; engellilerin sosyal hakları konusunda;Turkcell firmamızın sunduğu 100’de 25 indirimli internet kampanyasından yararlanmak için Turkcell şubelerine başvurmanız yeterlidir.


Engellilere Cep Telefonu İndirimi


Engelli vatandaşlarımıza TURKCELL, Avea ve Vodafone’un özel kampanyalarından yararlanmak; için bu firmalarla görüşme yapmanız yeterlidir.

Engellilerin Sosyal Hakları
Engellilerin Sosyal Hakları

ENGELLİLERE ULAŞIM ALANINDA İNDİRİMLER


A- Şehir Içi Ulaşım Alanında Engelli Indirimi


Engellilerin Sosyal Hakları konusunda; engelli vatandaşlarımıza Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları, metro seferleri, belediye otobüsleri ve deniz ulaşım hatlarının; şehir içi ulaşım seferleri ücretsizdir.

B- TCDD ve Deniz Otobüsleri Hakkı.


Engellilerin Sosyal Hakları konusunda, engelli vatandaşlarımız; Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarının şehir içi trenlerine; metro hatlarına ve deniz üzerinde şehir içi ulaşım sağlayan deniz otobüslerine ücretsiz olarak binebilirler.

C- Şehirler Arası Otobüslerdeki İndirim Hakkı


Engelli vatandaşlarımıza en çok lazım olan indirimlerden bir tanesi de; şehirlerarası otobüs bileti alırken uygulanmak zorunda olan indirimdir.

Engelli vatandaşlarımıza uygulanacak olan bilet alma indirim oranı %30’dur.

Örneğin; İstanbul’dan Ankara’ya giden bir 50 koltuklu bir otobüs firmasının; 50 koltuğu da engelli vatandaşlarımızdan indirimli fiyattan oluşabilir. Herhangi bir kota yoktur.Engellilerin Sosyal Hakları konusunda KOTA yalanına inanmayın.


Engelli bir vatandaşımız; şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan bir firmadan bilet almak istediğinde ve firma yetkilisinin size:Maalesef kontenjanımız doldu. Zaten %3 – % 5 kontenjanımız vardı. O da doldu. Size %30 indirimli bilet satamıyoruz. Yalanına inanmayın.

Engellilerin Sosyal Hakları
Engellilerin Sosyal Hakları

Otobüs firmasındaki yetkili size şu yalanı da söyleyebilir: “Karayolları Trafik kanununda kontenjanımız sınırlıdır. Bu sebeble size %30 engelli indirimi uygulamıyoruz.”

Engellilerin Sosyal Hakları Konusu da; Karayolları Taşıma Yönetmeliği 57.madde 11.fıkrada: En az %40 Engelli raporu olan kişiler için, şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan firmalar normal bilet fiyatı üzerinden %30 indirim uygulamak zorundadırlar.


Bu sebeple; otobüs firmalarının engelli kontenjanımız doldu. Engellilere ayrılan yerimiz doldu gibi yalanlarına inanmayın. Otobüste 100 koltuk da olsa; 100 boş koltuğu da engelli vatandaşlardan talep gelmesi halinde %30 indirimli vermek zorundadırlar.


D- Engelli Vatandaşlarımıza THY İndirimi


Engelli vatandaşlarımıza; Engellilerin Sosyal Hakları konusunda Türk Hava Yolları da elini uzatmış bulunmaktadır.

Türk Hava Yolları‘ndan bilet alan engelli vatandaşlarımıza %25 indirim yapılmaktadır.

ENGELLİ VATANDAŞLARA ARAÇ ALIMLARINDA İNDİRİM


A- Araç Alırken ÖTV ve MTV İndirimiEngellilerin Sosyal Hakları konusunda; Türkiye Cumhuriyeti Devleti %90 ve üzerinde engellidir raporu olan vatandaşlarımıza; indirimli ÖTV ve MTV ile, sıfır araba alma imkanı tanımıştır.B- Engelli Araçlara Özel Park Yeri


Engellilerin Sosyal Hakları konusunda; engelli araçlar için özel Park yerleri, Ayrıca; havaalanlarına ücretsiz Park edebilme, belediye otoparklarına ücretsiz fark edebilme imkanı getirilmiştir.

Ayrıca; engelli aracı bulunan vatandaşlarımız; yaşadıkları ildeki, ilçedeki belediyeye giderek; evlerinin önü müsaitse; kendine özel engelli park yeri yaptırabilirler.

✔Engelli Engellilerin Sosyal Hakları bu yukarıda saydığımız haklarla sınırlı değildir.Engellilerin Sosyal Hakları konudunda; bugünkü konumuz da; ” 3 adet Alandaki “1- Kamusal Alandaki Haklar, 2-Ulaşım Alanındaki Haklar, 3- Araç Alım Alanındaki Haklar”ları kaleme aldık.

Engelli vatandaşlarımızın tüm yasal haklarını ve Engellilerin Sosyal Haklarını, Engellilerin Sosyal Haklarının neler olduğunu ilerleyen günlerde kaleme almaya devam edeceğiz.

#EngellilerinSosyalHakları

İlginizi Çekebilir:Fahri Trafik Müfettişi Maaşı 2019

Bir cevap yazın: