Engelli Ebeveyn Hakları

Engelli Ebeveyn Hakları

TREND KONU

Engelli Ebeveyn Hakları Nedir? Engelli Ebeveyn Hakları Güncel Bilgiler Nelerdir?


Engelli Ebeveyn Hakları Detayları


Engelli Vatandaşlarımızın hakları konusunda bugün 2. konumuz olan ” Engelli Ebeveyn Hakları” konusunu derleyeceğiz. Engelli hakları bu aşağıda yazdığımız konularla sınırlı değildir.


Engelli Vatandaşlarımızın daha bir çok hakkı bulunmaktadır. Yaza bildiğimiz kadarıyla yazmaya çalışıyoruz.

Bizi lütfen takip edin bugünkü yazacağımız konuyu 2.bölüm olarak adlandırdık ve toplam 10 bölümde Tüm engelli haklarını yazarak; siz değerli ziyaretçilerimize katkı sunmaya çalışacağız.

✔ Engellilere KDV Muafiyeti- Engelli Ebeveyn Hakları


Engelli Vatandaşlarımızın Eğitim durumları, engelliler için özel üretilmiş günlük ihtiyaçlarını karşılayacak araç gereçler ve engellilere özel olarak üretilen bilgisayar programları KDV den muaftır.

Engelli Ebeveyn Hakları
Engelli Ebeveyn Hakları

KDV muafiyeti ne örnek verecek olursak görme engelli Vatandaşlarımızın kullanmış oldukları araç gereçler ( kabartmalı yazı, baston, kabartmalı klavye, sesli kitap) gibi görme engelli vatandaşlarımız için üretilmiş olan araç gereçler de KDV alınmaz.

Yine ortopedik rahatsızlığı bulunan bir vatandaşımızın kullanmış olduğu araç gereçler olan ( Ortez ve protez aletler) gibi engelli vatandaşlarımız için özel üretilen araç gereçlerde KDV alınmamaktadır.

Yukarıdaki 2 örnek sadece örnek teşkil etsin diye verilmiştir. Konunun özü:” Engelli için üretilen, engellinin kullanacağı araç gereçler de KDV alınmayacağıdır.”

✔Gelir Vergisi İndirimi


Engelli vatandaşlarımıza Türkiye Cumhuriyeti Devletimiz gelir vergisi indiriminden faydalanma imkanı tanımıştır.

Ailesinde; Engelli çocuğu olan: kamu, özel sektör ya da serbest çalışan bir aile gelir vergisi indiriminden yararlanabilmektedir.

?Gelir vergisi muafiyetinden yararlanabilmeniz için; engelli olduğunu gösteren raporla birlikte bağlı bulunduğunuz vergi dairesine gitmeniz yeterlidir.


❌Yıl içerisinde engellilik oranı değişirse; bu değişikliği yine ilgili vergi dairesine bildirmeniz lazımdır ya da rapor süresi dolmuş ise; yine tekrardan rapor alarak; vergi dairesine durumu bildirmeniz gerekir.

⚠️ Emekli olan vatandaşlarımız gelir vergisi indiriminden faydalanamazlar.

Bir istisnası vardır. Bu istisna ise; Emekli olduktan sonra serbest çalışmaya devam ederseniz; serbest çalışma kazancınız üzerinden gelir vergisi indiriminden faydalanabilirsiniz.

Engelli Ebeveyn Hakları -Medya Fatih Engelli Ebeveyn Hakları


✔Nöbet Muafiyeti ve İzin Hakkı- Engelli Ebeveyn Hakları

Engelli Vatandaşlarımızın hakları nöbet muafiyeti ve izin hakkı olarak devam etmektedir.
Kamuda görev yapan memur arkadaşlarımızın engelli çocuğu olması durumunda; gece mesailerine yazılmama, fazla mesai yapmama gibi ve ayrıca engelli çocuğuna bakması için mesai saatleri içerisinde bakım izni verilmesi zorunluluğu getirilmiştir.

? Çocuğu engelli olmayan kamu çalışanları, yine yakın akrabalarından bakmakla yükümlü olduğu bir akrabası bulunuyorsa; mesai saatleri içerisinde bakım izni verilmesi de zorunludur.

Bu vatandaşların; mesai saatleri içerisinde bakım izni alma hakları vardır.


✔Engelli Çocuğu Olan Çalışan Annelere Erken Emeklilik Hakkı- Engelli Ebeveyn Hakları

Ailesinde Engelli çocuğu bulunan anneler erken emeklilik hakkına sahiptir.

Sosyal güvence durumuna bakılmaksızın; Eğer ki vatandaşımızın Herhangi bir sosyal güvencesi varsa, erken emeklilik hakkı da vardır.( SGK, Bağkur,Emekli Sandığı, Tarım İşçileri ve İsteğe Bağlı Sigortalı olan anneler)


Anne ara sağlanan emeklilik oranları şu şekildedir: ” 1 Ekim 2008 sonrası çalışılan sürenin 1/4 oranındaki süre çalışılan süreye ilave edilir, bu süre emekliliğe kalan süreden düşürülür.”

Engelli Ebeveyn Hakları -Medya Fatih Engelli Ebeveyn Hakları


⚠️Tekrardan vurgulamak gerekirse; ailesinde Engelli çocuğu olan tüm anneler değil, sadece; BAKIMA MUHTAÇ RAPORU olan anneler bu haktan yararlanabilmektedir.( 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu Madde 28. Hükmü.)

Eğer ki; bir annenin birden fazla bakıma muhtaç Engelli çocuğu varsa; sadece 1 çocuğu üzerinden bu erken emeklilik hakkından faydalanabilmektedir.

?Erken emeklilik hakkından yararlanabilmek için; çocuğun bakıma muhtaç halinin devam etmesi gerekir.

⚠️ Erken emeklilik hakkından çocuğun babası yararlanamaz. Sadece annelere özel bir haktır.


✔Refakat Izni- Engelli Ebeveyn Hakları


Memurun; bakmakla yükümlü olduğu Yakın akrabaları anne baba çocuklar eş kardeş gibi akrabalarının ağır özürlülük durumları kaza geçirmesi sonucu ağır yaralanma durumlarında; sağlık kurulu raporunda şu ibare geçmesi şartıyla: ” (”bir kişinin sürekli bakımına muhtaçtır ” ve ‘’hayati öneme haizdir’’ ibareleri olan)” 3 aya kadar maaşlı refakatçi izni alabilmektedir.

Engelli Ebeveyn Hakları -Medya Fatih Engelli Ebeveyn Hakları


Eğer ki; bu 3 aylık süreçte yetmiyorsa; 3 aylık süreç; 1 katına kadar artırılabilikmekte; toplam 6 ay ücretli refakatçi izni alınabilmektedir.

Muvazzaf askerlerde; 3 ay ücretli iznin ardından 6 ay Ücretsiz izin kullandırılabilir mektedir.
Toplam 3 ay ücretli izin, 6 ayda Ücretsiz izin kullanma hakkı vardır.


✔Senelik İzin Kullanma Hakkında Kolaylık- Engelli Ebeveyn Hakları

Engelli çocuğu veya engelli yakın akrabası olan kamu personeli senelik izinlerini kullanmada kolaylık sağlanmaktadır.


✔Mazeret İzni- Engelli Ebeveyn Hakları


En az yüzde % 70 oranında engelli ya da süreğen hastalığı olan çocuğunun (çocuğun evli olması durumunda eşinin de en az yüzde 70 oranında engelli olması kaydıyla) hastalanması hâlinde, hastalık raporuna dayalı olarak ana veya babadan sadece biri tarafından kullanılması kaydıyla bir sene içinde toptan veya bölümler hâlinde 10 güne kadar kadar,”mazeret izni verilir.

Engelli Ebeveyn Hakları
Engelli Ebeveyn Hakları Engelli Ebeveyn Hakları -Medya Fatih Engelli Ebeveyn Hakları


✔Tayin Hakkı- Engelli Ebeveyn Hakları

Kamu personeli olan vatandaşlarımıza tayin hakkı da verilmiştir. Tayin hakkı detayları aşağıdaki şekildedir.

Devlet Memurları Kanunu Ek Madde 39:‘’Devlet memurlarının, hayatını başkasının yardım veya bakımı olmadan devam ettiremeyecek derecede engelli olduğu sağlık kurulu raporu ile tespit edilen eşi, çocukları ile kardeşlerinin, memuriyet mahalli dışında resmî veya özel eğitim ve öğretim kuruluşlarında eğitim ve öğretim yapacaklarının özel eğitim değerlendirme kurulu tarafından belgelendirilmesi hâlinde, ilgilinin talebi üzerine eğitim ve öğretim kuruluşlarının bulunduğu il veya ilçe sınırları dahilinde kurumunda bulunan durumuna uygun boş bir kadroya ataması yapılır.’’

İlginizi Çekebilir: Engellilerin Ulaşım,Haberleşme,Elektirik,Su vb. Alanlardaki İndirimleri

Bir cevap yazın