Engelli Araçlara Ayrılan Yerlere Park Etmek.

Engelli Araçlara Ayrılan Yerlere Park Etmenin 2019 Yılı Cezası Nedir?
Engelli Araçlara Ayrılan Yerlere Park Etsek Ne olur ki?
Engelli Araçlara Ayrılan Yerlere Park Kac dakikadır?


Gibi sorular; medyafatih.com sitemizin e-mail adresine çok yoğun bir şekilde sorulmakta; medya fatih olarak; Engelli vatandaşlarınıza ayrılan yerlere park etmenin 2019 Yılı Ceza-i Yaptırımlarını sizler için araştırdık.


İşte Engelli Araç Park Cezasının Detayı:


Devletimiz engelli insanlarımızı da düşünerek; engelli vatandaşlarımıza hemen hemen her caddede; her sokakta, kamu kurum ve kuruluşların önlerinde ve vb. yerlerde engelli araç park yeri ayırmıştır.

Öncelikle; engelliler için ayrılan araç parkı yerine; engelli olmayan aracınızı çekerseniz; normal park cezasının 2 katı trafik cezası yiyeceğinizi unutmayın.

Engelli Araç Park Cezasının Ceza Maddesi Nedir?

Engelli araçlara ayrılan yerlere park ettiğinizde; trafik polisi size; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu (KTK) Madde 61/O maddesinden; engelli araçlara ayrılan yerlere park cezasını yazar.

ENGELLİ ARAÇLARA AYRILAN YERLERE PARK
ENGELLİ ARAÇLARA AYRILAN YERLERE PARK

Engelli Araçlara Ayrılan Yerlere Park Cezasının 2019 Yılı Ceza Miktarı Ne Kadardır?

Engelli araçlara ayrılan yerlere park cezasının 2019 yılı trafik idari yaptırım para cezası miktarı; 216.00 ( İki Yüz On Altı) Türk Lirasıdır.

Trafik Cezasını Online Olarak İnteraktif Vergi Dairesine Öde

Engelli Araçlara Ayrılan Yerlere Park Etme Cezasının İndirimi Var mıdır?

Engelli araçlara ayrılan yerlere park etme cezası olan 216.00 ( İki Yüz On Altı) Türk Lirasının ceza indirimi vardır.

235.00 TL cezayı; trafik polisinin veya PTT görevlisinin bu cezayı size tebliğ ettği andan itibaren; 15 (On Beş) gün içerisinde ödemeniz durumunda; %25 indirime giderek; 162.00 ( Yüz Altmış İki) Türk Lirasına düşer.

Engelli Yerine Park Etmenin 2019 Ceza Puanı Var mıdır?

Engelli araçlara ayrılan yerlere park etmenin 2019 yılı ceza puanı 10 ( On) puandır. 10 ceza puanı ehliyet puanınıza eklenir.

Ehliyet ceza puanı eklenmesi konusu sadece; yüze karşı yazılan trafik cezalarında geçerlidir. Yani trafik polisi; sizin ehliyetinizi eline alıp ceza yazması lazım; araç plakaaına yazılan cezalarda araç sahibinin ehliyetinden ceza puanı düşülmez.

Engelli Park Cezası Nereye Ödenir?

Tüm trafik cezalarını; vergi daireleri, PTT şubeleri, Banka Şubeleri, ATM ve BTM’ler, bankaların online internet şubeleri, cep bankacılığı yöntemleri, İnteraktif Vergi Dairesi Online ödeme sayfasından ve burada belirttiğimiz ödeme noktalarından trafik idari para cezalarınızı ödeyebilirsiniz.

EMNİYET KEMERİ CEZASI 2019e

Engelli Yerine Park Etsem Aracım Trafikten Men Edilir mi?

Enelli araç park yerlerine, engelli ibaresi olmayan aracı park etmeniz halinde; aracınız trafikten men edilmez.

Lakin; Engelli park yerini işgal ettiğinizden dolayı, aracınız çekici vasıtasıyla; yediemin otoparka çektirilebilir.

Engelli Araç Park Yerlerine Bi 5 Dakika Aracımı Çeksem Trafik Cezası Yermiyim?

E DEVLET ÜZERİNDEN TRAFİK BORCU SORGULA

Engelli vatandaşlarımıza ayrılan araç park yerlerine aracınızı 5 dakika, 10 dakika çekmeyi bir kenera bırakın, 10 saniye bile durmanız, duraksamanız kanunen yasaktır.

Peki Anladık da; Bu Engelli Araç Park Yerleri, Engellilere Sınırsız Süreli mi?

Bu sorunun yanıtı hem evet; hem de hayırdır.Yani şöyle; Bulunduğunuz ilin belediye meclisi, il ve ilçe trafik komisyonlarının almış olduğu engelli park yeri levhalarına göre bu durum farklılık göstermektedir.

Aynı şehrin ayrı ayrı caddelerinde veya aynı şerin aynı caddelerinde bulunan engelli araç park yerleri süreli ve süresiz olabilir.Süreli engelli araç park yerlerinde; zaman kısıtlaması belirtilir.Örneğin 30 dakika yazar.

Süresiz Engelli Araç Park Yerlerinde ise; süre kavramı bulunmaz ve engelli bir vatandaş aracını 24 saat bile o yere çekebilir.Birde kişiye özel,yani araca özel engelli park yerleri vardır.

Bu engelli park levhalarında ise o aracın plakası yazılıdır.Bir başka engelli vatandaş aracını, o plakaya tanımlı engelli araç otoparkına çekemez.Sadece o plakalı araç çekebilir.


Bu okumsuz durum ise size 216.00 TL trafik idari para cezasının yanında; 150 ila 200 TL gibi çekici parasını, ayrıca aracınız yediemin otoparkında kaç gün kaldıysa; günlük ortalama 20 TL gibi bir ek maliyetle karşı karşıya kalarak; toplamda 436 TL gibi bir meblaya patlaya bilir.

Hem Engelli vatandaşlarımıza hem Turkiye Cumhuriyeti kanunlarına hem de kendi cebimize olan saygı’dan dolayı, engelli vatandaşlara ayrılan oto park yerlerine, engelli olmayan hususi veya ticari araçlarımızı çekmeyelim.

436 TL’ye mâl olabilecek bir cezayı yiyerek; 10 dk için 436 TL’den olmayalım.:)

Bir cevap yazın