EN TEHLİKELİ BÖCEK ISIRIKLARI HANGİLERİDİR?

En Tehlikeli Böcek Isırıkları Hangileridir?2019

BÖCEK ISIRMALARI VE BÖCEK SOKMALARI

Böcek Isırmaları Uyarısı: En Tehlikeli ısırıklar Hangileridir? Dikkat Edilmesi Gereken Isırık Belirtileri Nelerdir?


Böcek ısırmaları ve böcek sokmaları, hava ısındığında çok sık görülür ve genellikle ciddi sorunlar olmamalarına rağmen, seyahat etmeden önce bazı risklerin de farkında olmak önemlidir.Böcek ısırıkları, tüm şekillerde ve büyüklüklerde olabilirler; kum sinekleri ve keneler gibi çeşitli böceklerin ısırma özellikleri vardır.


Yurtdışında veya yurtiçi tatile çıkıldığında; yolcuların en çok muzdarip oldugu yaygın böcek ısırıklarından bir taneside sivrisinek ısırıklarıdır.


Ancak, İngiltere merkezli Lloyds Pharmacy’in Matt Courtney Smith’e göre, özellikle tropik hastalıkların daha yaygın olduğu bir bölgeye seyahat ediyorsanız, bazı böcek ısırıkları bir kişinin sağlığı için daha tehlikeli olabilir.

EN TEHLİKELİ BÖCEK ISIRIKLARI HANGİLERİDİR?


Matt şöyle dedi: “Afrika ve Asya’daki ülkeleri ziyaret ediyorsanız, sivrisinek ısırmaları, sıtma taşıyan bu sivrisineklerin o bölgelerde daha çok olma ihtimali nedeniyle; daha yüksek bir böcek ısırma riski sizi bekleyebilir.

Seyahate çıkmadan önce; risklerin farkında olmak ve böcek kovucu veya konakladığıniz mekana sinek ağları kurmak gibi yöntemlerle; böcek ısırıklarından kaçınmak için koruyucu önlemler almak en iyi yöntemdir.
Ve de kullanmış olduğunuz böcek kovucunun, cildi ısırıklara karşı koruyan aktif madde DEET (dietiltoluamid)’i yüzde 50 oranında içermesi gerekiyor.


Sivrisinekler

Sivrisinekler, dünya çapında bulunur ve türlere ve coğrafi bölgelere bağlı olarak birçok farklı enfeksiyon taşırlar.


Potansiyel olarak daha ciddi enfeksiyon taşıyan böcekler; sıcak iklimlerde, özellikle; Afrika, Asya ve Güney Amerika’da bulunur.


Matt’e göre sıtma, dang humması ve sarı humma gibi hastalıkları size bulaştırabilir.

Böcekler tarafından ısırılan bölgeyi çizmekten kaçınmalısınız ve kaşıntıyı azaltmak için antihistaminik kremler kullanabilirsiniz.


Eğerki; yüksek ateş, üşüme ve baş ağrısı gibi semptomlar yaşarsanız, en kısa sürede bir tıp uzmanına gitmelisiniz.

Keneler


Keneler, birçok ülkede bulunabilecek ormanlık alanlarda ve aşırı büyümüş tarlalarda bulunur.Keneler genellikle kendilerini deriye baş kısımlarını sokmak suretiyle; deri yüzeyine yapışırlar ve kasık veya koltuk altı gibi sıcak, nemli alanları çok severler.

Matt şöyle açıkladı: Kene ısırmanın kendisi, genellikle kaşıntılı ve çevresindeki ciltte kızarıklığa neden oluyor.

Genellikle zararsız olsa da, keneler, “Lime Hastalığı” ve Afrika kenesinden kaynaklı yüksek ateş gibi durumları taşıyabilir.

Bu nedenle, özellikle yurtdışına seyahat ediyorsanız, mümkün olduğunca kene ısırıklarından kaçınmak önemlidir.

Kene ısırmaları genellikle acı verici değildir ve kene tarafından ısırıldığınızı bilmiyor olabilirsiniz.

Kene ısırıkları vucutta şişmelere, kaşınmaya ve morarmaya neden olabilir ve ciltte küçük bir kırmızı yumru gibi görünebilir.

Keneler genellikle cilde yüzeyine yapışık kalır ve bir ince bir cımbızla ile dikkatlice çıkarılmalıdır.

Keneyi çıkarırken; cildinize mümkün olduğunca yakın tutunuz ve cildinizden uzağa doğru kenenin baş kısmını koparmadan,keneyi kusturmadan yavaş yavaş çekiniz.

Kene başarı ile çıkarıldıktan sonra; kenenin ısırdığı bölge daha sonra sabun ve suyla yıkanmalı ve kaşıntıyı azaltmak için ısırık çevresindeki cilde antiseptik bir krem ​​sürülmelidir.

EN TEHLİKELİ BÖCEK ISIRIKLARI HANGİLERİDİR?

Kum Sinekleri

Kum Sinekleri Orta ve Güney Amerika, Güney Avrupa ve Afrika’da bulunur ve yoksul bölgelerde daha yaygın olan bu paraziter” Enfeksiyon Leishmaniosis”‘i taşır.


Hastalığın üç ana formu vardır ve semptomlar enfekte olduktan sonra haftalar veya aylar sonra bile ortaya çıkmayabilir.

Matt uyardı: “En sık görülen durum, cilt üzerinde lezyonlara ve ısırık bölgesinde ülserlere neden olur.

Kum sineklerinin ısırığı neticesinde bulaşan mikroplar ve mikroplu bölge hızlı bir şekilde tedavi edildiği sürece, ciddi bir enfeksiyon olmaktan çıkar.

Eğer akşam ya da gece ısırıldıysanız ve cildiniz üzerinde ağrısız bir kırmızı nokta görüyorsanız; bir kum sineği tarafından ısırılmış olabilirsiniz.

Sand fly ( Kum Sineği) ısırıkları zamanla daha da büyüyebilir, bu nedenle en kısa zamanda ısırılan bölge tedavi edilmelidir.


Pireler

Sanitasyonun zayıf olduğu tropik bölgelerde sıçlayan pirelerin, insanlar için tehlikeli olan veba hastalığını taşıyabilir.

Matt’e göre bu pirelerin veba hastalığı taşıması çok nadir görülen bir durum, ancak Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Madagaskar ve Peru gibi ülkelerdeki pirelerin en yüksek riske sahip olan pireler olduğunu düşünüyor.


“Başkalarına ait yataklarda saklanıyorlar ve çoğunlukla küçük hayvanlarda ve kemirgenlerde yaşayabilmelerine rağmen; çoğunlukla farelerin üzerinde yaşamayı tercih ediyorlar.

Sağlık Bakanlığına Git


“Hijyenik olmayan bölgelerde seyahat ederken; iyi bir el hijyenni uygulanması tavsiye edilir ve kemirgenler veya hasta hayvanlarla temastan kaçınılmalıdır.

Bir pire tarafından ısırıldıysanız, pire ısırığının belirtileri; uzun süren kaşıntılı ve kırmızı şislikler şeklinde belirti verir.

Çoğu kez üç tane şiş kırmızılık şeklinde bu pire ısırığı belirtisini görebilirsiniz.

Veba hastalığı taşıyan bir pire tarafından ısırıldıysanız, ısırığı takiben, ateşli ve hızlı bir zayıflamanın yanında; baş ağrılarınız oluşmaya başlayacaktır.

Koyu ve nötür renkli uzun kollu gömlekler ve pantolonlar giyerek uçan haşerelerin ısırmaları engelleyebilirsiniz.


Ayrıca, ısırılmanızı önlemeye yardımcı olabilecek bir böcek kovucu krem ve sprey kullanmalısınız.

Tüm bu önlemlere rağmen; haşereler tarafından ısırılırsanız, bu ısırılmalar yüzünden vucudunuzda kızarmalar,enfeksiyon ve alerjiler oluşabilir.

Bu gibi enfeksiyonlu durumlarda bir sağlık uzmanını en kısa zamanda ziyaret etmelisiniz.

Öpüşme Böcekleri, Triatomin Böcekleri ve Suikastçi Böcekler

Öpüşen böcekler ve suikastçı böcekler gibi; reduviid böcekler, enfeksiyonun dışkısı / idrar temasi yoluyla bulaşan Chagas hastalığı (Amerikan tripanosomiasisi ) olarak adlandırılan parazitik bir hastalığı taşıyabilir.

Öpüşme böcekleri sık sık cildinizi ısırır ve böcek ısırığınızın suçlu olduğunun bir göstergesidir.


Eğer; Öpüşme Böcekleri Chagas hastalığını taşıyorsa, öpüsme böceklerinden kaynaklan enfeksiyon erken teşhis edilirse; bu enfeksiyonu tedavi edebilecek ilaçlar vardır.

Öpüşme böcekleri tarafından ısırılmışsanız ve enfekte olup olmadığınızı belirlemek için kan testi yapmanız gerekebilir.

Bu türden böceklerden korunmak için; haşere kovucu kremler, haşare kovucu spreyler,haşere kovucu esem mat kullanmalı; ayrıca koyu, nötr renk uzun kollu elbise ve şort yerine bacakları kapatan pantolon giyilmelidir.

B12 VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ.

Bir cevap yazın: