Ehliyetsiz Motor Kullanma Cezası

Ehliyetsiz Motor Kullanma Cezası

Ehliyetsiz Motor Kullanma Cezası Güncel

Motosiklet sürmeyi çoooook seviyorum. Ehliyetim malasef ki yok. Aceba ehliyetsiz motor kullanma cezası ne kadardır?

Motosiklet sürücülerinin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de ehliyetsiz olarak motosiklet sürmenin trafik cezasının ne kadar olduğudur.

Ehliyetsiz olarak trafikte motosiklet kulllanmanız halinde 2020 yılı için geçerli olan aşağıdaki idari yaptırımlar uygulanacaktır.

Trafikte motosiklet sürmek istiyorsanız öncelikle sürmekte olduğunuz motosiklete uygun bir ehliyetinizin olması gerekir.

Motosiklet Ehliyet Sınıfları Şu Şekildedir.

M sınıfı Sürücü Belgesi:

İki, üç ve dört tekerlekli motorlu bisikletleri (moped) kullanacaklara verilir.

A1 sınıfı Sürücü Belgesi:

Silindir hacmi 125 santimetreküpü, gücü 11 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,1’i geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.

A2 sınıfı Sürücü Belgesi:

Gücü 35 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.

A sınıfı Sürücü Belgesi:

Sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.

Şimdi gelelim asıl soruya; ehliyetsiz bir şekilde, trafikte motosiklet kullanan araç sürücülerine 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 36/3-A’dan idari işlem yapılır.

36/3-A Nedir?

KTK Madde 36/3-A: Sürücü belgesiz olarak motorlu bir aracı araç kullanmaktır.

36/A’nın 2020 yılındaki trafik para cezası miktarı 2473 Türk Lirasıdır. Yani; ehliyetsiz bir şekilde; karayolunda motosiklet kullanan bir sürücüye 2473 Türk Lirası trafik cezası yazılır.

Ehliyetsiz Olarak Motor Kullanma Trafik Cezasının İndirimli Fiyatı Nedir?

Ehliyeti olmadan trafikte motosiklet süren sürücüye 2473 Türk Lirası trafik cezası yazılmaktadır. Bu cezayı ceza’nın tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz durumunda; 2473 Türk Lirası trafik cezası, 1/4 oranında indirime gidecektir ve 1854.75 Türk Lirasına düşecektir.

Araç Sahibine Ceza Konusu

Ehliyetsiz bir şekilde trafikte motosiklet süren araç sürücüsüne 2473 Türk Lirası trafik cezası yazılırken; sürmüş olduğu bu motosiklet kendisine ait değilse; yani bu motor kendi adına tescilli değilse; motor sahibine de 2473 Türk Lirası trafik cezası yazılır.

Motor sahibi ile motoru süren kişi aynı kişi ise; tek ceza uygulanır.

36/3-A Trafik Cezası

Ehliyetsiz olarak motosiklet sürme trafik cezasını iptal ettirmek veya bu cezaya itiraz etmeniz için Sulh Ceza hakimliğine başvurmanız gerekir.

Ehliyetsiz Motor Kullanma Cezası
Ehliyetsiz Motor Kullanma Cezası

Bir cevap yazın: