Ehliyetsiz Motor Kullanma Cezası 2019

Ehliyetsiz Motor Kullanma Cezası 2019 Tüm Detaylarıyla; Medya Fatih’de…

Ehliyetsiz Motor Kullanma Cezası 2019’da Ne Kadar? Ehliyetsiz Motor Kullanma Cezası 2019 Yılı Yaptırımları Nelerdir gibi aklınıza takılan tüm soruları yanıtlayacağız.


Bir motosikletiniz var ama ehliyetiniz yok.

Bu durumda başınıza ne gibi işlemler, ne gibi cezalar gelebilir? Öncelikle ehliyetsiz motor kullanmak ile ehliyetsiz araba kullanmak, veya ehliyetsiz kamyon kullanmak, ehliyetsiz tır kullanmanın arasında; ceza miktarı olarak hiçbir fark yoktur.

EHLİYETSİZ MOTOR KULLANMA CEZASI 2019
EHLİYETSİZ MOTOR KULLANMA CEZASI 2019


? Ehliyetsiz Motor Kullanma Cezası 2019’da Kaç TL’dir?

Motorsiklete sürücü belgesiz yani ehliyetsiz bilmeniz durumunda; ve trafik polisinin veya jandarmanın sizi çevirmesi durumunda; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu; madde 36- 3A maddesinden; 2018.00 ( İki Bin On Sekiz ) Türk lirası ceza yazar.


Bu 2018 Türk Lirası ehliyetsiz motosiklet kullanma cezasını cezanın size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödeyebilirsiniz Cezanız; 1/4 oranında; yani %25 indirime giderek; 1513 . 50 ( Bin Beş Yüz On Üç Nokta Elli ) Türk lirasına düşer.


? Ehliyetsiz Motor Kullanma Cezası 2019’un Ceza Puanı Nedir?

Ehliyetsiz olarak motor kullanmanın ceza puanı yoktur. Çünkü ehliyetiniz olmadığı için ehliyetinize işlenecek ceza puanı da olmayacaktır.
Bu sebeple; motora ehliyetsiz binmenin ceza puanı yoktur; (0) sıfırdır.


? Ehliyetsiz motor kullanma cezasını nerelere Ödeyebilirim?

•Ehliyetsiz olarak motora binme cezası olan 2018 Türk lirasını; banka şubelerine, bankaların ATM lerinden yatırabilirsiniz. Ayrıca bankalara ait olan mobil bankacılık, cep bankacılığı ve online bankacılık sistemleri gibi sistemler üzerinden de bu cezaları yatırabilirsiniz.


•PTT şubelerinden yatırabilirsiniz.

•Vergi dairelerinden yatırabilirsiniz. Ayrıca; E-devlet üzerinden de bu cezayı ödeyebilirsiniz.

? Ehliyetsiz motor cezasını; motor süren kişi yerken; Ayrıca motor; motoru süren kişiye ait değilse; yani motor başkasının üzerine kayıtlı ise; 2018 Türk Lirası da motor sahibine Trafikİdari para cezası yazılır.

? Toplam 4036 Türk Lirası ceza yeme durumunuz meydana gelir.


Ehliyetsiz motor sürme cezasında motorunuz trafikten men edilmez; motoru süren ehliyetsiz kişi trafikten men edilir.

Motor ehliyeti olan bir kişi çağırmanız istenir; motor ehliyeti olan bir kişi bulamazsanız; motorunuz çekici vasıtasıyla güvenlik amaçlı Yediemin otoparkına çektirilir.


Bu da size ek maliyetler getirecektir. Ortalama bir çekici parası 150- 200 -250 TL gibi rakamlara çıkmaktadır.

Ayrıca; motorunuzun otoparkta kaldığı her gün otopark ücreti de alınmaktadır.

İlginizi Çekebilir:EHLİYETSİZ ARAÇ KULLANMA CEZASI 2019

Bir cevap yazın