Ehliyetsiz ceza yedim ehliyet alabilirmiyim ?

Ehliyetsiz ceza yedim. İlk defa ehliyet almak istiyorum fakat; ehliyetsiz iken; ehliyetsizlikten trafik cezam var. Ehliyet verirler mi bana? Ehliyetsiz ceza yedim ehliyet alabilirmiyim ? Bir de trafik cezamı ödeyemedim. Ehliyet almama trafik cezası engel mi ? Teşekkürler. Betül Şahin / Manisa

Ehliyetim Yok Araç Kullanırsam Ne Olur?

Ehliyeti bulunmayan bir kişinin trafikte araç kullanması yasaktır. Ehliyetsiz olarak trafikte araç kullanan kişiye; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 36/3 A’ dan trafik cezası yazılır.

Ehliyetsiz olarak trafikte araç kullanmanın 2021 yılındaki trafik ceza miktarı 2698 TL’dir. 2698 Türk lirası ehliyetsiz olarak trafikte araç kullanma trafik cezasını; bu trafik cezasının size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz halinde; 2698 Türk lirası olan araç kullanma cezası %25 indirime giderek 2023.50 Türk lirasına düşecektir.

ARAÇ SAHIBINE DE 2698 TL CEZA KESİLİR Mİ?

Ehliyetsiz bir sürücüye aracını teslim eden araç sahibine de; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 36/3-A maddesinden (ehliyetsiz kisiye aracını kullandırmak ) 2698 Türk Lirası trafik cezası yazılır. Bu ceza miktarı 2021 yılı için geçerli olan ceza miktarıdır.

Ehliyetsiz sürücü ile araç sahibi aynı kişi ise tek ceza uygulanır. 2698 Türk lirası trafik cezası yazılır.  Araç sahibi ile aracı süren ehliyetsiz kişi; farklı kişiler ise hem aracı sürene hem de aracı sürdürene 2698 TL’şer trafik cezası yazılır.

EHLİYETSİZ İKEN CEZA YİYEN EHLİYET ALABİLİR Mİ ?

Daha önce hiç ehliyetiniz yokken; ehliyetsiz araç kullandığınız için trafik cezası veya farklı türden bir trafik cezası yemişseniz;  bu trafik cezaları ehliyet almanıza mâni değildir. Bu trafik cezalarını ödemeden bile ehliyet almanız mümkündür.Bu şartlar ilk defa ehliyet alacak olan kişiler için geçerlidir.

Daha önceden ehliyeti olup da; iptal edilip tekrardan ehliyet almaya çalışan vatandaşlarımız; tekrardan ehliyet alacakları zaman; ödenmemiş trafik ceza borcunun olmaması gerekir.

Ehliyeti olup da iptal olan vatandaşlarımız; tekrardan ehliyet alacakları zaman; adına yazılmış olan tüm trafik cezalarını ödemeleri ve trafik cezalarını ödedikten sonra ehliyet başvurusu yapmaları gerekir.

Daha önce hiç ehliyet almayanlar; ilk defa ehliyet başvurusunda bulunacak olan vatandaşlarımızda;  trafik cezasını ödeme şartı yoktur. Ehliyeti olup da; iptal olan vatandaşlarımız için trafik cezasını ödeme şartı vardır.

Trafik Cezamı Yapılandırdım Ehliyet Alabilirmiyim?

Yapılandırılmış olan trafik cezalarında; yapılandırma evrağı ile birlikte başvuru yapmanız halinde; tekrardan ehliyet almanız mümkündür.

Ehliyetsiz ceza yedim ehliyet alabilirmiyim ?
Ehliyetsiz ceza yedim ehliyet alabilirmiyim ?

Bir cevap yazın