Ehliyetsiz araç kullanma cezasını kim öder ?

Ehliyetsiz araç kullanma cezasını kim öder sorusu.

Ehliyetsiz olarak araç kullandım. Bu araç bana ait değil.Ehliyetsiz araç kullanma cezasını kim öder? Yani, araç sahibi de öder mi? Namık Turaç /Çorum

Ehliyetsiz araç kullanmak 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 36/3-A’ya göre idari bir suçtur.

Ehliyetsiz olarak trafikte araç kullanan araç sürücüsüne 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 36/3-A’dan 2473.00 Türk Lirası trafik cezası yazılır. 2473.00 Türk Lirası 2020 yılı için geçerli olan trafik ceza miktarıdır.

EHLİYETSİZ OLARAK ARAÇ KULLANMA ARAÇ SAHİBİNE CEZA KONUSU

Ehliyetsiz olarak veya ehliyeti geçici olarak iptal halindeyken araç kullanan kişilere ehliyetsiz araç kullanmaktan 2473 TL trafik cezası yazılırken; eğerki bu araç ehliyetsiz olarak araç kullanan kişiye ait değilse; 2473 Türk Lirası trafik cezası ARAÇ SAHİBİNE DE YAZILIR.

Araç sahibi ile aracın sürücüsü aynı kişi ise; tek ceza uygulanır.

EHLİYETSİZ ARAÇ KULLANMA CEZASININ İNDİRİMLİ FİYATI

Sürücü belgesiz olarak araç kullanma trafik cezasını, bu trafik cezasının tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz halinde; 2473.00 Türk Lirası olan ehliyetsiz olarak trafikte araç kulllanma trafik cezası, %25 (4/1) oranında indirime gider ve 1854.75 Türk Lirasına düşer.

Erken ödemedeki para kazancınız tam tamına 618.25 Türk Lirası olacaktır.

EHLİYETSİZ OLARAK ARAÇ KULLANMA DA ARAÇ BAĞLANIR MI?

Trafikte ehliyetsiz bir şekilde araç kullanan bir sürücü trafikten men edilir. Yani, ehliyetsiz olarak araç kullanmasına son verilir.

Aracı teslim alması için; yeterli ehliyete sahip, alkolsüz bir sürücü çağırması istenir. Araç sürücüsü, ehliyetli bir sürücü bulamazsa; araç çekici vasıtasıyla yediemin otoparkına gönderilir.

Yorum yapın