Ehliyetsiz araç kullanma cezası nereye ödenir detaylı anlatım.

Ehliyetsiz araç kullanma cezası nereye ödenir aceba ?

Ehliyetim yoktu ve geçen Salı günü 2473.00 Türk Lirası ehliyetsiz olarak araç kullanma cezası yedim. Ehliyetsiz araç kullanma cezası nereye ödenir ? Teşekkürler / Alihan Turşucu / Karaman

Ehliyetsiz araç sürme cezasını; Bankalara, bankaların internet ve mobil şubelerinden, Atm’lerden, PTT şubelerinden, Vergi dairesinden, Maliye’ye ve E- Devlet Sistemi üzerinden; tüm trafik cezalarını ödeyebilirsiniz.

%5 YASAL FAİZ ÖDEMEMEK İÇİN DİKKAT!

Trafik cezaları; tebliğ edildiği tarihten itibaren 30 gün içerisinde ödenmezse; 30 günden sonra; aylık %5 yasal faiz işletilir.

TRAFİK CEZALARINI %25 İNDİRİMLİ ÖDEMEK İÇİN?

Gerek sürücü belgesiz olarak trafikte araç kullanma cezasını; gerekse tüm trafik cezalarını; cezanın tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz halinde %25 yasal indirimden faydalanırsınız.

Trafik cezasının tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün geçmişse; %25 erken ödeme indiriminden faydalanamazsınız.

TRAFİK CEZASI ÖDENMEZSE NE OLUR?

Adınıza yazılan trafik cezalarını; uzun bir süre ( 6 ay, 1 yıl vb.) ödememeniz durumunda; haciz durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Trafik cezalarının ödenmemesi halinde HAPİS CEZASI uygulanmaz.

SÜRÜCÜ BELGESİ ALMADAN ARAÇ KULLANMA TRAFİK CEZASI

Sürücü belgesini hak edip; belgeyi teslim almadan trafikte araç kullanmanız durumunda; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 36/3-A’dan 2473.00 Türk Lirası trafik cezası yazılır. 2473.00 TL 2020 yılı için geçerli olan trafik ceza miktarıdır.

SÜRÜCÜ BELGESİZ ARAÇ KULLANMA TRAFİK CEZASINDA ARAÇ SAHİBİNE CEZA VAR MI?

Sürücü belgesiz araç kullanma durumunda; kullanılan araç ; sürücünün değilse araç sahibine de 2473.00 Türk Lirası trafik cezası yazılır. Hem araç sürücüsü, hem de araç sahibi trafik cezası yer. Araç sahibi ile sürücü aynı ise; TEK ceza yazılır.

ARAÇ BAĞLANIR MI ?

Sürücü belgesiz olarak trafikte araç kullanma durumunda; araç sürücüsü araç kullanmaktan men edilir. Araç sürücü araç sahibi deģilse ve araç sahibi olay yerine gelip aracını teslim almazsa araç bağlanır ve yediemin otoparkına çekici vasıtasıyla gönderilir. Ekstradan çekici ücretci ve otopark ücreti de verme durumu ortaya çıkar.

Yorum yapın