Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2019

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2019

TRAFİK CEZALARI

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2019 Tüm Yönleriyle Medya Fatih’de…

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2019 cezası ne kadardır? Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2019 ceza kime yazılır?

Ve bunun gibi tüm merak eden edilen soruların cevaplarını; sizler için araştırıp derledik. Işte; Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2019 cezasının Tüm detayları…

Ehliyetsiz olarak trafiğe çıkmanız durumunda yani ehliyetsiz olarak; trafikte bisiklet haricinde; herhangi bir motorlu aracı kullanmanız durumunda; size trafik polislerince Ehliyetsiz araç kullanmanın 2019 yılındaki Ceza yaptırımlarını uygulayacaktır.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2019
Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2019


Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2019 Hangi Kanuna Göre Yazılır?

Ehliyetsiz araç kullanmanın cezası; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu; madde 36/ 3A maddesinden yazılır.


Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2019 Yılındaki Ceza Tutarı Ne Kadardır?

Ehliyetsiz araç kullanmanın 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu; madde 36 -3A’daki; 2019 yılındaki ceza tutarı miktarı: 2018.00 ( İki Bin On Sekiz) Türk lirasıdır.


Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2019 Cezasını Kaç Gün İçinde Ödersem İndirime Gider?


Ehliyetsiz araç kullanma cezasını; cezanın size tebliğ edildiği andan itibaren; 15 gün içinde öderseniz; bu ceza miktarı % 25 indirme uğrayarak; 1513.5 Türk Lirasına düşer.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezasının 2019 Ceza Puanı Kaçtır?

Sürücü belgesiz olarak araç kullanmanın 2019 yılı ceza puanı sıfırdır. Bu cezanın ceza puanı yoktur. Çünkü ehliyetiniz olmadığı için; ceza puanı da olmayacaktır.


ÖNEMLİ UYARI:

Ehliyetsiz araç kullanma cezalarında; araç sahibi siz değilseniz; araç başka birinin üzerine kayıtlı ise; bu sefer aynı miktarda ceza; Yani 2018 Türk Lirası trafik cezası da aracın sahibine Ayriyeten yazılır.

Yani 2018 Türk Lirası size; 2018 Türk Lirası da aracın sahibine ceza yazılır.

Toplam 4036 Türk Lirası ceza yemiş olursunuz.

Peki; Araç Sahibine Neden Ceza Yazılıyor?

Bu ceza 2918 sayılı Karayolları trafik kanununda düzenlenmiştir. Yasa koyucu bakanlar, milletvekilleri, ehliyetsiz araç kullanmanın önüne geçmek için; yani ehliyeti olmayan birisinin; sürmek için herhangi bir vasıta bulmaması için caydırıcı bir cezadır.

Aracı olan bir insan; 2018.00 Türk Lirası ceza yiyeceğini bilse; ehliyetsiz bir arkadaşına kendi arabasını kolay kolay vermez.

Bu sebeple; Bu ceza Ehliyetsiz kişiye araç kullandırma cezasıdır. Doğru bir cezadır.


UYARI 2:

Daha önce ehliyet inize herhangi bir sebeple geçici olarak el konulmuşsa; yani; alkolden veya Hız sınırlarını 1 yıl içerisinde 5 defa aşmanızdan dolayı ve benzeri nedenlerden dolayı ehliyetinizi trafik polisine kaptırmışsanız; yine bu süreler içerisinde ehliyetsiz sürücü işlemi görürsünüz.


Yani 2018.00 Türk Lirası ceza yersiniz. Trafiğe çıkarsanız yine aynı şekilde Araç sahibine de aynı miktarda ceza yazılır.


Araç sahibi ile sürücü aynı kişi ise; sadece 2018.00 Türk Lirası; araç sahibi farklı sürücü farklı kişi ise 2018.00 Türk Lirası da Araç sahibine olmak üzere; 4036 .00 Türk Lirası ceza ödersiniz.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2019 Cezasında Araç Trafikten Men Edilir mi?


Ehliyetsiz araç kullanma durumlarında Aracınız trafikten men edilmez; fakat siz trafikten men edilirsiniz .

Yani; ceza yedim; verin benim cezamı da ben yoluma devam edeyim gibi bir seçeneğiniz yoktur.

Sizden; aracı teslim alması için; o aracı sürmeye yeterli seviyede ehliyeti olan bir arkadaşınız veya bir tanıdığınızı çağırmanız istenir.

Araç çağırmış olduğunuz kişiye teslim edilir; ya da herhangi bir kişi çağıramıyorsanız; aracınız çekici vasıtasıyla Yediemin otoparkına gönderilir.


Daha sonra ise; Yediemin otoparkından araç sahibi kimse; onun gelip alması veya araç sahibinin refakat verdiği ehliyetli bir kişinin alması gerekmektedir.

Ayrıca aracınızın otoparkta kaldıgı her gün için; otopark işletim ücreti sizden alınır.

Ve Aracınız Yediemin otoparkına çekiciyle getirildiği içinde; 150 – 200 TL gibi; mesafeye göre bu miktar artmaktadır da; sizden Ek ücret talep edilir.

Özetleyecek olursak; ehliyetsiz olarak araç kullanmanız durumunda; hem size hem de aracı size veren arkadaşınıza büyük kötülük yapmış olacaksınız 2018 Türk Lirası Bugün bir asgari ücretlinin aldığı maaş tır Ortalama olarak tüm bu sebeplerden dolayı ehliyetsiz olarak araç kullanmamanızı Tavsiye ediyorum.

Eğer ki Ehliyetsiz araç kullanmak zorunda kalırsanız; ödeyeceğiniz para miktarı toplamda; 4400.00 ( Dört Bin Dört Yüz ) Türk Lirası gibi bir meblaya ulaşabilir. Bu ceza miktarıda az bir para değildir.

İlginizi Çekebilir:ALKOLMETREYE ÜFLEMEME 2019 YILI CEZASI NEDİR?

Bir cevap yazın