Ehliyetsiz Alkollü Araç Kullanma Cezası 2020

Ehliyetsiz Alkollü Araç Kullanma Cezası 2020

Ehliyetsiz Alkollü Araç Kullanma Cezası 2020

Ehliyetsiz Alkollü Araç Kullanma Cezası 2020 Yılında Ne Kadardır? Daha önce hiç araç Ehliyetim olmadı ve alkollü olarak yakalansam 2020 yılı için ne kadar trafik cezası yerim? Teşekkürler. Burhan Kuzu/ Diyarbakır

Ehliyetsiz bir şekilde Trafikte araç kullanmanız halinde 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 36 /3-A maddesinden işlem görürsünüz.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 36/ 3-A yani ehliyetsiz bir şekilde Trafikte araç kullanma Trafik cezasının 2020 yılı trafik ceza para miktarı 2473.00 Türk lirasıdır.

Ayrıca; kullanmış olduğunuz bu araç size ait değilse; araç başka bir kişinin üzerine kayıtlıysa aynı miktarda yani 2473.00 Türk Lirası trafik cezası yazılır.

Kullanmış olduğunuz araç size aitse; bu sefer sadece araç sürücüsüne tek ceza yazılır. Fakat kullanmış olduğunuz araç başka bir kişiye aitse hem size hem de aracın sahibine trafik cezası uygulanmaktadır.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Trafik Cezasının İndirimli fiyatı

2473.00 Türk Lirası sürücü belgesiz yani Ehliyetsiz araç kullanma trafik cezasını cezanın tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz halinde ;ceza 1/4 oranında indirime gidecektir ve 1854.75 Türk lirasına düşecektir.
Kullanmış olduğunuz araç ehliyetli bir kişiye; sizin onay verdiğiniz ehliyetli bir sürücüye teslim edilir. Ehliyetli bir araç sürücüsü bulamamanız halinde ise araç çekici vasıtasıyla Yediemin otoparkına  gönderilir.

ALKOLLÜ ARAÇ KULLANMA TRAFİK CEZASI 2020

Trafikte; yasal limitler olan otomobiller için 50 promil; otomobil haricindeki diğer araçlar için ise 20 promil alkol ün üzerinde alkollü bir şekilde araç kullanan sürücüye daha önceki alkollü şekilde araç kullanıp kullanmadığı durumlarına göre; farklı miktarlarda trafik cezası uygulanır ve ehliyetine farklı sürelerde el konulur.

Trafikte yasal limitlerin üzerinde alkollü araç kullanan araç sürücülerine aşağıdaki şekillerde trafik cezası uygulanacaktır

Alkol Trafik Ceza Miktarları 2020

Ayrıca; trafikte yasal limitlerin üzerinde alkollü bir şekilde araç kullanan araç sürücüsünün ehliyetine 20 ceza puanı da eklenir.

Sizin sormuş olduğunuz sorunun cevabı bu iki Trafik cezasının toplam miktarıdır yani; 2473.00 Türk Lirası + alkol cezası olacaktır.

Alkollü sürücünün sürmüş olduğu araç başka bir kişiye aitse; Araç sahibine; alkollü kişiye aracını verdiği için trafik cezası uygulanmaz.

Trafik güvenliğini tehlikeye düşürme suçunda genellikle cezalar denetimli serbestliğe veya idari para cezasına dönüştürülmesi ile birlikte hakim uygun görmesi halinde hapis cezası da verebilir.

Alkollü kişenin ehliyeti bulunmuyorsa veya daha önce ehliyetini kaptırmışsa; bu sefer araç sahibine ehliyetsiz kişiye aracını teslim ettiği için aynı miktarda trafik cezası uygulanır.
Alkollü araç sürücüsü 100 promil ve 100 promilin üzerinde alkollü çıkmaması halinde; Türk Ceza Kanunu madde 179 dan; yani trafik güvenliğini tehlikeye düşürmekten adli dava açılır. Trafik güvenliğini tehlikeye düşürmekten 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanır.

Bir cevap yazın