Ehliyetimi Kaybettim Polis Çevirirse

Ehliyetimi Kaybettim Polis Çevirirse Ne Olur?

Ehliyetimi Kaybettim Polis Çevirirse Ceza Yer miyim?

Geçen hafta ehliyetimi kaybettim polis çevirirse trafik cezası yazar mı; yoksa hadi git gardaş der yaz mı ? Hacı Garipoğlu / Konya

Trafik’de araç kullanmakta olan tüm araç sürücülerinin yanında veya kullandığı aracın içerisinde mutlaka ehliyetinin de bulunması gerekir.

Ehliyetini araç kullanırken yanında taşımamak 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na (KTK) göre kabahattir ve idari para cezası vardır.

Ehliyetini yani; sürücü belgesisini trafikte araç kullanırken yanında bulundurmayan, görevli polisin, görevli jandarmanın veya herhangi bir zabıta kuvvetinin trafik kontrolünde; ehliyetini bu görevlilere ibraz edemeyen araç sürücüsüne 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 44/1-B maddesinden 2022 yılı için 427 Türk lirası trafik cezası yazılır.

Bu trafik cezasının yazılmaması için durumu güzel bir dille; görevli memur arkadaşa izah etmeli ve memurun insiyatifini beklemelisiniz. Memur; bu cezayı dilerse yazmaz.

2022 44/1-B (Araç kullanırken sürücü belgesini yanında bulundurmamak ve yetkililerin her isteyişinde göstermemek) Trafik Cezası Detayları

Trafik Ceza Miktarı: 427 TL

İndirimli Trafik Ceza Miktarı: 320.25 TL

Ceza Puanı: 5 Puan

KTK Madde 44/1-B

Ehliyetini ibraz edemeyen araç sürücüsüne yukarıdaki trafik ceza miktarı uygulanır. Fakat bu trafik cezasını dilerse görevli memur yazmayabilir, insiyatif memurundur.

Not: Trafik cezalarında erken ödeme indirimi yasal süresi; trafik cezasının tebliğ edildiği tarihten itiberen 15 gündür. ( Haftasonları ve resmi tatiller dahil)

Ehliyet Taşımama Trafik Cezası İtirazı

Ehliyet taşımamaktan trafik cezasına maruz kaldıysanız; trafik cezasını iptal ettirmek için; bulunduğunuz yerdeki Sulh Ceza Hakimliğine müracat etmeniz gerekir.

44/1-B Trafik Cezası İptal Davası İçin Gerekli Olan Evraklar

1- Kimlik Fotokopisi

2- Ehliyet Fotokopisi

3- Araç Ruhsat Fotokobisi

4- Trafik Ceza Makbuzu

5- Trafik Cezası İptal Dilekçesi

Yukarıdaki evrakları hazırladıktan sonra; trafik cezası iptal davasını ücretsiz bir şekilde açabilirsiniz.

Ehliyetimi Kaybettim Polis Çevirirse
Ehliyetimi Kaybettim Polis Çevirirse

Bir cevap yazın: