Ehliyeti Geri Almak İçin Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır ?

Ehliyeti Geri Almak İçin Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır ?

Ehliyeti Geri Almak İçin Borcu Yoktur Yazısı Şart mı ?Ehliyeti Geri Almak İçin Borcu Yoktur Yazısı İlla Olmazsa Olmaz mı ? Ehliyetimi 2 yıl önce alkolden dolayı trafik polisine kaptırmıştım. Bana o gün pembe bir kağıt vermişlerdi. Ehliyetini bu kağıtla alacaksın demişlerdi. Fakat; ben o pembe ehliyeti geri alma kağıdını kaybettim. Ehliyetimi geri nasıl alabilirim ve borcu yoktur yazısını nereden alacağım ? Metehan Acar – İzmirHerhangi bir nedenden dolayı ehliyeti geçici olarak iptal edilen araç sürücüleri ve ehliyetlerini geri alabilmeleri için belirli şartların yerine getirilmesi gerekir.

Alkolden ehliyetini kaptıran araç sürücüleri birinci kez alkollü olarak araç kullanmada 6 ay; 2 kez alkollü olarak araç kullanma durumlarında 2 yıl; 3 ve 3’ten fazla kez alkollü olarak trafikte araç kullanma hallerinde; 5 yıl ehliyetleri geçici olarak iptal edilir.

Kaptırılan Ehliyet


Yine; araç sürücüleri bir yıl içerisinde 100 ceza puanla ulaşmaları halinde ehliyetleri geçici olarak 2 aylığına (60 gün) iptal edilir.

Yine; 1 Yıl İçerisinde;

3. Defa Kırmızı Işık İhlalinde 30 gün el konulur.

6.Defa Kırmızı Işık İhlalinde 45 gün el konulur.

9.Defa Kırmızı Işık İhlalinde 60 gün el konulur.

9’dan Fazla Kez Kırmızı Işık İhlalinde 60 gün el konulur.Yine; yasal Hız sınırlarını bir yıl içerisinde 5 defa %30 dan %50’ye ve %50 den fazla aşma durumlarında; sürücünün ehliyetine 1 yıl geçici olarak el konulur.

Yukarıdaki sebeplerden veya diğer farklı sebeplerden ötürü ehliyeti geçici olarak iptal edilen araç sürücüleri ehliyetlerini geri alabilmek için aşağıdaki Şartları yerine getirmeleri gerekir.EHLİYETİ GERİ ALMA ŞARTLARI


• Ehliyetinize el konulan sürenin dolması gerekir.

• Adınıza yazılan tüm trafik cezalarının ödenmiş olması gerekir.

• Adınıza yazılan tüm trafik cezalarını ödedikten sonra; vergi dairesine giderek; ‘ÖDENMEMİŞ TRAFİK CEZASI BORCU YOKTUR‘ kağıdı almanız gerekir.

• Ehliyetinize el konulan süre; eğerki Psikoteknik raporu ve hekim kontrolüne tabi tutmuşsa; sürücünün bu kontrollerden geçmesi gerekir. Bu raporları ve kontrolleri yapmanız gerekir. ( İstisnai Bir Durumdur 1 yıl, 2 yıl ve 5 yıl el koymalarda kesin istenir )

Ehliyetinizi; ödenmemiş trafik cezası borcu yoktur yazısını almadan; geri alamazsınız. Ödenmemiş trafik cezası borcu yoktur yazısı almanız şarttır. Diğer şartların da yerine getirilmesi kaydıyla ehliyetinizi süre sonunda almak istediğiniz; daha önce ehliyetinizi verdiğiniz trafik tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü’nden alabilirsiniz.

VERGİ CEZAM VAR BU DURUMDA EHLİYETİ GERİ ALABİLİR MİYİM?

Vergi cezanızın olması veya diğer bir borcunuzun olması ehliyetinizi geri almanıza engel değildir. Önemli olan Trafik ceza borcunuzun olmamasıdır. Adınıza yazılan ödenmemiş bir trafik cezasının olmaması önemlidir. Trafik cezası borcunuz varsa; bu trafik ceza borcunu ödemeden ehliyeti geri alamazsınız.

Ehliyeti Geri Almak İçin Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır ?
Ehliyeti Geri Almak İçin Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır ?

Bir cevap yazın