Ehliyete El Konulması Halinde Araç Kullanma Durumunda Ne Olur ?

Ehliyete El Konulması Halinde Araç Kullanma Durumunda Ne Olur ?

Ehliyete El Konulması Halinde Araç Kullanma Güncel


Ehliyete El Konulması Halinde Araç Kullanma halinde; 2020 yılı için ne kadar trafik cezası yazılır. Ehliyetimi 2 ay önce polise kaptırmıştım. Polis; ehliyetime 6’aylığına el koymuştu. 6 aylık elkonulma süresini beklemeden; arabamı kullansam trafik cezası yer miyim ? Anıl Dora – İstanbulEhliyete Hangi Durumlarda El Konulur ?


Sürücülerin ehliyetlerine; trafikte araç kullanırken farklı sebeblerden ötürü el konulmaktadır.

Ehliyete el konulmada en bilinen trafik cezası KTK madde 48/5’den yani alkollü olarak araç kullanmaktan ötürü ehliyete elkoymadır.


Alkollü Araç Kullanmadan Dolayı El koyma


1. Kez : 6 Ay

2. Kez : 2 Yıl

3 ve 3 den fazla kez: 5 Yıl

Alkolmetreyi Red Etme : 2 Yıl

1 yıl içerisinde 100 ceza puanına ulaşan Sürücülerin ehliyetine 2 ay süreyle el konulur.


Kırmızı Işık İhlallerinde Ehliyete El Koyma Süreleri

Kırmızı Işık


1 Yıl İçerisinde;


3. Defa Kırmızı Işık İhlalinde 30 gün el konulur.

6.Defa Kırmızı Işık İhlalinde 45 gün el konulur.

9.Defa Kırmızı Işık İhlalinde 60 gün el konulur.


EHLİYETE EL KOYMA DURUMLARINDA ARAÇ KULLANMA HÂLİ
Ehliyetine herhangi bir nedenden dolayı el konulan sürücünün; ehliyetine el konulduğu süre içerisinde trafikte araç kullanması halinde; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 36/ 3-B’den işlem görür. Yani; ehliyeti geçici olarak iptal edildiği halde araç kullanmaktan trafik cezası yazılır.

Peki; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 36/3-B ne kadardır ?

Ehliyeti geçici olarak iptal edildiği halde karayolunda araç kullanan sürücülere; 2020 yılı için Karayolları Trafik Kanunu madde 36 / 3-B’den 2473.00 Türk Lirası trafik cezası yazılır.


Ehliyeti Daimi olarak iptal edilen araç sürücüleri ehliyetleri iptal edildiği halde karayolunda bu şekilde araç kullanmaları halinde; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 36/3-A’dan 2473.00 Türk Lirası trafik cezası yazılır.


Her iki cezanın da ceza miktarları aynıdır. 2473.00 Türk Lirası trafik cezasını cezanın tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz halinde; ceza yüzde yirmi beş (%25) indirime gidecektir ve 1854.75 Türk lirasına düşecektir.

Yine 36/ 3-A ve 36 /3-B ye göre aracı süren sürücü aynı zamanda aracın sahibi değilse; araç sahibine de 2473.00 Türk Lirası trafik cezası yazılır.

Yani; hem araç sürücüsüne, hem de aracın sahibine 2473.00’şer Türk liralık trafik cezası uygulanır. Aracın sahibi ile aracı süren kişi aynı kişi ise, tek ceza uygulanır.

Ehliyete El Konulması Halinde Araç Kullanma
Ehliyete El Konulması Halinde Araç Kullanma

Bir cevap yazın