Ehliyet süresi doldu ne yapmalıyım?
Spread the love

Ehliyet süresi doldu. Ehliyetimi bundan 5 yıl önce yenilemiştim. Ehliyet süresi doldu ne yapmalıyım? Ehliyetimi yenilemezsem ne olur? Ehliyetsiz sürücü cezası mı yerim? Melisa Gündoğdu / İzmir

Ehliyet Geçerlilik Süresi ve Ehliyet Yenileme Azami Süresi

Ehliyet yenileme konusu; 01 Ocak 2016 tarihinden itibaren uygulanmaya başlamıştır. 01 Ocak 2016 tarihi ile yeni tip ehliyetlere ve yeni sınıf sürücü belgelerine geçilmiştir.

Yeni ehliyetlerde belirli bir geçerlilik süresi vardır. Bu süreler ise; aşağıdaki şekildedir.

10 YIL GEÇERLİ OLAN EHLİYET SINIFLARI

M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı ehliyet sahipleri; ehliyetlerini aldıkları/yeniledikleri tarihten itibaren 10 yıl geçerlidir. 10 Yılı dolduran M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı ehliyet sahipleri; 10 yılın sonunda; ehliyetini yenilemek zorundadır.

5 YIL GEÇERLİ OLAN EHLİYET SINIFLARI

C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı ehliyete sahip olan vatandaşlarımız; C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı ehliyetleri 5 yıl geçerlidir.

5 yılın sonunda C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı ehliyetlerini yenilemek mecburiyetindelerdir.

EHLİYET SÜREM DOLDU YENİLEMEZSEM NE OLUR?

Ehliyet yenileme süresi dolan ve ehliyetini yenilemeyen araç sürücülerine; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 39/3’den idari işlem yapılır.

KTK MADDE 39/3 Nedir?

Karayolları Trafik Kanunu madde 39/3: Geçerlilik süresi dolan sürücü belgesi ile araç kullanmaktır.

Karayolları Trafik Kanunu madde 39/3’ün 2021 yılındaki trafik idari para ceza tutarı 543 Türk Lirasıdır.  543 TL süresi dolan ehliyet cezasını; trafik cezasının tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz hâlinde; 543 Türk lirası ehliyet süre dolum cezası 1/4 oranında ( %25) yasal erken ödeme indirimine gider ve 407.25 Türk lirasına düşer.

Erken ödemedeki para avantajınız ise tam olarak 135.75 Türk Lirası olacaktır.

Geçerlilik süresi dolan ehliyete ne olur?

Karayolları Trafik Kanunu madde 39/3’e göre geçerlilik süresi dolan ehliyet trafik zabıtasınca alı konulur. Ehliyet yenilenmeden araç sürücüsüne geri teslim edilmez.

Geçerlilik süresi dolan bir ehliyetle trafiğe çıkıp; görevli trafik zabıtasına yakalanan araç sürücüsünün geçerlilik süresi dolan ehliyetine el konulur ve araç sürücüsünün; araç kullanmasına izin verilmez.

Araç sürücüsü trafikten men edilir. Araç sürücüsünün aracı teslim alabilmesi için ehliyet süresi dolmayan ve o aracı sürmek için geçerli bir ehliyet sınıfına sahip olan sürücü çağırması istenir. Araç bu sürücüye teslim edilir.

Geçerli bir ehliyete sahip olan sürücü bulamazsa; araç çekici vasıtasıyla Yediemin otoparkına gönderilir.

Karayolları Trafik Kanunu madde 39/3’ün Ceza Puanı Nedir ?

Karayolları Trafik Kanunu madde 39/3’ün trafik ceza puanı yoktur. Trafik ceza puanı karşılığı “0” puandır. Araç sürücüsünün ehliyetine herhangi bir ceza puanı bu maddeden dolayı işlenmez; ceza puanı yoktur.

Yeni ehliyetimin geçerlilik süresi doldu ne yapmam gerekiyor?

Yeni tip ehliyetinin geçerlilik süresi dolan vatandaşlarımız; nüfus müdürlüğüne ait randevu sistemlerini kullanarak; randevu alarak veya nüfus müdürlüğüne gidip randevu oluşturarak ehliyet yenileme işlemini başlatabilir.

Ehliyet yenileme işleminde istenen evraklar ise şunlardır. Bu evrakları da hazır edip randevunuzu alıp; o şekilde Nufus Müdürlüğününe gitmeniz gerekir.

Ehliyet Yenileme Evrakları ( Çalıntı ve Kayıplarda Dahil)

1-Kimlik Belgesi
2- Mevcut Sürücü Belgesi
3-Sürücü Sağlık Raporu
4-Sürücü Belgesi Değerli Kağıt Bedeli ve Vakıf Payı
5- 1 Adet Biyometrik Fotoğraf
6-Kan Grubunu Belirtir Belge veya Sözlü Beyanınız.

Yukarıda saymış olduğumuz 6 adet evrağı hazırladıktan sonra; sürücü belgenizi yenileyebilirsiniz.

Sürücü belgeniz çalınmışsa veya kaybolmuşsa yine Yukarıdaki 5 adet evrağı ( Mevcut Sürücü Belgesi Hariç ) hazırlamanız yeterli.

Eski ehliyetimi yenilemedim son yenileme tarihi nedir?

Eski ehliyetini yeni tip ehliyete çevirmeyen, eski ehliyetini yenilemeyenler vatandaşlarımız; son yenileme tarihini merak ediyordu son yenileme tarihi daha önceleri 31 Aralık 2020‘ idi. Dünya genelinde ortaya çıkan covid-19 salgını nedeniyle ehliyet yenileme tarihi 2 yıl ileriye atıldı.

Yani; eksi tip ehliyetlerinizi 31 Aralık 2022 tarihine kadar yenileyebilirsiniz. 31 Aralık 2022 tarihi; eski ehliyetlerin son yenileme tarihidir.

Ehliyet süresi doldu ne yapmalıyım?
Ehliyet süresi doldu ne yapmalıyım?

Bir cevap yazın