Ehliyet sicili ne zaman silinir?
TRAFIK

Ehliyet sicili ne zaman silinir?

Ehliyetimde 70 ceza puanı var. 70 ceza puanımın ne zaman silineceğini merak ediyorum. Ehliyet sicili ne zaman silinir? 3 ay mı 7 ay mı yoksa daha uzun bir sürede mi ehliyet sicili silinir? Metin İmamoğlu / İstanbul

Ehliyet Sicili Nedir?

EHLİYET sicili; trafik düzeninin ve trafik güvenliğinin sağlanması açısından uygulanan bir ceza puanı sistemidir. Aday sürücülerde yani; stajyer sürücülerde; ehliyet sicili; geriye dönük olarak en son trafik ceza puanının üzerinden 2 yıl geçtikten sonra o ceza puanı silinirken; aday olmayan sürücülerde bu süre; en son trafik ceza puanının üzerinden 1 yıl geçtikten sonra silinmektedir.

Ehliyet Sicilinin Silinme Süresi

Yukarıda da bahsettiğim gibi; ehliyetlerdeki trafik ceza puanları; aday surücülerde 2 yıl sonra; aday olmayan sürücülerde ise; 1 yıl sonra silinmektedir.


Örneğin; aday olmayan bir sürücünün ehliyetine; 15 Haziran 2021 tarihinde; herhangi bir trafik cezasından dolayı 20 ceza puanı işlenmiş olsun. Bu 20 ceza puanı tam 1 yıl sonra ( 15 Haziran 2022 saat 24:00’dan sonra) aday olmayan sürücünün ehliyetinden silinecektir.

Aday Olmayan Sürücülerin Ceza Puanı Limiti

Aday olmayan sürücülerin ceza puanı yıllıktır. Yani; 1 yıl içerisinde 100 ceza puanına tabidirler. 1 yıl içerisinde 100 ceza puanı dolduran aday olmayan araç sürücüsünün ehliyetine 2 ay ( 60 gün ) süre ile ile geçici olarak el konulur.

Ehliyetine geçici olarak el konulan sürücüler; el koyma süresi içerisinde; ehliyetsiz sürücü konumundadırlar. Ehliyeti geçici iptal edildiği halde; trafikte araç kullanan sürücüye Karayolları Trafik Kanunu madde 36/3-B’den ( Mahkemelerce veya Cumhuriyet savcılıklarınca ya da Karayolları Trafik Kanununda belirtilen yetkililerce sürücü belgesi geçici olarak ya da tedbiren geri alındığı halde araç kullanmak. ) 2021 yılı için 2698 Türk lirası trafik cezası yazılır.


Aynı zamanda kullandığı araç; sürücünün üzerine tescilli değilse; araç sahibine de KTK Madde 36/3-B’den ( Araç Kullandırmak ) 2698 Türk lirası trafik cezası yazılır.

Aday Sürücülerin Ceza Puanı Limiti

Aday sürücüler; aday olmayan sürücülere göre daha zor şartlara sahiptir. Aday sürücüler 2 yıl içerisinde 75 ceza puanına tabidir.

Aday sürüler; 2 yıl içerisinde 75 ceza puanını doldururlarsa; aday sürücünün ehliyeti DAİMİ İPTAL olur.

Bu nedenle; aday ( stajyer) sürücüler trafik kurallarına çok çok çok dikkat etmek mecburiyetindedirler.

Ehliyet sicili ne zaman silinir?
Ehliyet sicili ne zaman silinir?

Bir cevap yazın