Ehliyet Olmazsa Cezası Ne Kadar?

Ehliyet Olmazsa Cezası Ne Kadar?

Ehliyet Olmazsa Cezası Ne Kadar Olur ?

Ehliyet Olmazsa Cezası Ne Kadar Olur- Araba kullanırken ehliyeti yanıma almayı unutsam veya hiç ehliyetim olmasa, ehliyetsiz bir sürücü olsam ne kadar trafik cezası yerim? Batuhan Şanal / Osmaniye

Trafikte ehliyetsiz bir şekilde araç kullanmak 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanun’una göre idari bir suçtur. Sormuş olduğunuz bu iki sorunun 2020 yılındaki trafik cezası yaptırımları aşağıdaki şekildedir.

İlk sormuş olduğunuz sorunun cevabı şu şekildedir.

Ehliyetiniz var, fakat ehliyeti yanınıza almayı unuttunuz. Herhangi bir trafik çevirmesine denk geldiğinizde; :” Ehliyeti evde unuttum, yanımda yok.” Demeniz halinde; görevli trafik zabıtası size ehliyetinizi yanınızda bulundurmamaktan trafik cezası yazacaktır. O Trafik cezasının 2020 yılındaki yaptırımları ise şu şekildedir.

Ehliyet Taşımama Cezası 2020 ( Madde 44/1-B)

Araç kullanırken trafikte ehliyetinizi yanınızda bulundurmamanın 2020 yılı trafik cezası miktarı 288.00 Türk lirasıdır.

Ehliyeti yanında bulundurmama trafik cezası; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 44/1-B ( Araç kullanırken sürücü belgesini yanında bulundurmamak ve yetkililerin her isteyişinde göstermemek) maddesinden yazılır.

Trafikte araç kullanırken ehliyet bulundurmamanın 2020 yılındaki ceza puanı ise 5 Puandır. 5 ceza puanı sürücünün ceza puanı hanesine eklenir.

İkinci sormuş olduğunuz sorunun cevabı ise şöyledir.

Ehliyetsiz bir şekilde trafikte araç kullanmanın 2020yılı yaptırımları aşağıdaki şekildedir.

EHLİYETSİZ OLARAK ARAÇ KULLANMA CEZASI

Ehliyetsiz bir şekilde Trafikte araç kullanma trafik cezası 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu, madde 36/3-A ‘dan yazılır.

36/3-A: Sürücü belgesiz olarak trafikte motorlu araç kullanmak.

Ehliyetsiz olarak trafikte araç kullanmanın 2020 yılı trafik ceza miktarı 2473.00 Türk Lirasıdır.

2473 Türk Lirası trafik cezasını bu cezanın tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz halinde 2473 Türk Lirası yüzde yirmi beş (%25) indirime gidecektir ve 1854.75 Türk Lirasına düşecektir.

Ehliyetsiz olarak Trafikte araç kullanan sürücü trafikten men edilir ve ehliyetli bir sürücü çağırması istenir. Araç sürücüsünün ehliyetli bir sürücü bulamaması halinde; araç çekici vasıtasıyla Yediemin otoparkına gönderilir.

UYARI: trafikte ehliyetsiz bir şekilde araç kullanan araç sürücüsünün kullandığı bu araç kendisine ait değilse; Yani; bu araç başka bir kişinin üzerine kayıtlı ise; aynı miktarda trafik cezası araç sahibinin ikamet adresine gönderilir.

Araç sahibine yazılan 2473.00 Türk Lirası Trafik cezasının nedeni ise; ehliyeti olmayan bir kişiye aracını trafikte kullandırdığı ( sürdürdüğü) içindir.

Medya fatih.com web sitesini ziyaret ettiğiniz için teşekkür eder; size ve değerli ailenizine hayırlı yolculuklar, hayırlı ömürler dileriz…

Ehliyet Olmazsa Cezası Ne Kadar?
Ehliyet Olmazsa Cezası Ne Kadar?

Bir cevap yazın: