Ehliyet İptali Nasıl Olur ? Ehliyet İptal Nedenleri

Ehliyet İptali Nasıl Olur ? Ehliyet İptal Nedenleri

Ehliyet İptali Nasıl Olur ?

Ehliyet İptali Nasıl Olur ? Ehliyet iptalleri araç sürücülerinin canını çok yakmakta ve sürücülerin canlarını çok sıkmaktadır. Ehliyet iptalleri neden olur? En çok görülen ehliyet iptal nedenleri nelerdir?  Hangi sürücülerin ehliyetleri iptal edilir? Tüm merak ettiklerinizi Medya fatih.com olarak sizler için hazırladık.

Ehliyet İptal Nedenleri

Ehilliyet iptalleri genellikle aday sürücüler yani stajyer Sürücüler için geçerli olan bir durum olmakla birlikte; aday olmayan sürücülerin de ehliyetleri de; bazı nedenlerden dolayı tamamen veya geçici olarak iptal edilebilir .

ADAY (STAJYER) SÜRÜCÜ EHLİYET İPTAL NEDENLERİ

1- Aday sürücüler iki yıl içerisinde 75 ceza puanını tâbidir. Aday sürücülerin 2 yıl içerisinde 75 ceza puanını doldurmaları halinde; aday sürücülerin, yani stajyer sürücülerin ehliyetleri daimi olarak iptal edilir.

2- Aday sürücüler ölümlü trafik kazalarına karışıp; trafik kazasında asli kusurlu olarak bulunursa; aday sürücünün yani stajyer sürücülerin ehliyetleri daimi olarak iptal olur.

3- Aday sürücülerin; yine iki (2) yıl içerisinde 3 defa kırmızı ışık ihlali (KTK madde 47/1-B) yapmaları halinde; ehliyetleri daimi olarak iptal edilir.

4- Aday sürücüler; 2 yıl içerisinde 3 defa hız ihlali (KTK madde 51/2-A, 51/2-B ve 51/2-C ) yapmaları durumunda ehliyetleri yine daimi olarak iptal edilir.

5- Aday sürücüler; 2 yıl içerisinde 3 defa yayalara yol vermemekten ( KTK Madde 53/2-A, 74/A ve 74/-B ) trafik cezası yemeleri halinde ehliyetleri daimi olarak iptal edilir.

6- Aday sürücüler 2 yıl içerisinde 3 defa dönüş kurallarına riayet etmemekten ( KTK madde 53/1-A, 53/1-B,53/1-C, 53/1-D, 53/2-A, 53/2-B, 53/2-C )  trafik cezası yemeleri halinde ehliyetleri daimi olarak iptal edilir.

7- Aday sürücüler; iki (2) yıl içerisinde, üç kez geçiş üstünlüğü olan kavşaklarda; geçiş önceliği olan; gerek kamu, gerekse sivil araçlara yol vermemekten trafik cezası yemeleri halinde; aday sürücülerin ehliyetleri daimi olarak iptal edilir.

8- Aday sürücüler; yani stajyer sürücüler; Trafikte araç kullanırken araç sınıfına bakılmaksızın 20 promil alkolün üzerinde; en az 21 promil ve 21 promil alkolün üzerinde; alkollü olmaları durumunda ehliyetleri Daimi olarak iptal edilir.
( Aday sürücünün kullanmış olduğu araç; otomobil sınıfı bir araç ise ve 50 promil ve altında alkollü ise; sadece ehliyeti daimi olarak iptal edilir. Alkollü araç kullanmaktan trafik cezası uygulanmaz.)

9- Aday sürücüler Trafikte araç kullanırken 2 yıl içerisinde 3 defa emniyet kemeri takmamaktan  ( KTK madde 78/1-A)  trafik cezası yemeleri halinde aday sürücülerin; yani stajyer sürücülerin ehliyetleri daimi olarak iptal edilir.

10- Motosiklet süren aday sürücüleri; 2 yıl içerisinde 3 defa kask takmamaktan  ( KTK 78/1-B) trafik cezası yememeleri  halinde ehliyetleri daimi olarak iptal edilir.

ADAY OLMAYAN SÜRÜCÜLERİN EHLİYET İPTAL NEDENLERİ

Trafikte araç kullanan aday olmayan sürücülerin ehliyet iptal nedenleri ise şunlardır. Bu nedenler; daimi iptal ve geçici iptal olmak üzere iki kısma ayrılmıştır.

Daimi İptal Nedenleri

1- Trafik kazalarında asli kusurlu olarak ölüme sebebiyet vermekten birden fazla kez trafik kazası yapan aday olmayan sürücünün ehliyetini mahkeme iptal edebilir.

2- Görevli trafik zabıtası tarafından ehliyet iptali istenen ve sağlık kuruluşuna sevk edilen araç sürücüsü; sağlık kuruluşundan sürücü olur Raporu alamazsa ehliyeti Daimi olarak iptal edilir.

3- Geçirmiş olduğu kaza, hastalık gibi nedenlerle büyük oranlarda uvuz kaybı yaşayan, Örneğin İki elini yitiren, İki gözünü kaybeden kişilerin ehliyetleri de Daimi olarak iptal edilir.

4- Bir (1) yıl içerisinde 3 defa 100 ceza puanını dolduran araç sürücüsünün ehliyeti mahkemeye sevk edilir ve büyük ihtimalle hakim bu ehliyeti iptal eder.

GEÇİCİ İPTAL NEDENLERİ

1-Bir yıl içerisinde 100 ceza puanını dolduran aday olmayan sürücülerin ehliyeti geçici olarak 2 aylığına iptal edilir.

2- Trafikte araç kullanan ve yasal alkol limitlerinin  üzerinde alkollü olarak araç kullanan araç sürücülerinin ehliyeti daha önceki alkol kullanma durumlarına göre 6 ay 2 yıl veya 5 yıl süreler aralığında geçici iptal edilir.

3- Görevli trafik zabıtasının alkol muayene isteğini reddeden araç sürücüsünün ehliyeti; 2 yıllığına geçici olarak iptal edilir.

4- 1 yıl içerinde 5 defa 51/2C radar cezası yemeniz halinde ehliyetiniz 1 yıl geçici iptal olur.

5- 1 yıl içerinde 5 defa 51/2-B radar cezası yemeniz halinde ehliyetiniz 1 yıl geçici iptal olur.

6-  Bir yıl içerisinde 3. defa 47/1-B ( kırmızı ışık ihlali) cezası yemeniz halinde ehliyetiniz 30 gün iptal olur.

7-   Bir yıl içerisinde 6. defa 47/1-B ( kırmızı ışık ihlali) cezası yemeniz halinde ehliyetiniz 45 gün iptal olur.

8-  Bir yıl içerisinde 9 veya daha fazla kez  47/1-B ( kırmızı ışık ihlali) cezası yemeniz halinde ehliyetiniz 60 gün iptal olur.

9- Uyuşturucu madde alarak araç kullanma durumunda sürücünün ehliyeti 5 yıl iptal olur.

Yasal Alkol Limitleri:

Otomobil: 50 promil ( En az 51 Promil Ceza)

Aday Sürücüler otomobil dahi sürseler 20 promile tabidir.

Otomobil Harici: 20 Promil ( En az 21 Promil Ceza )

Ehliyet İptali Nasıl Olur ?
Ehliyet İptali Nasıl Olur ?

Bir cevap yazın