Ehliyet İçeride Araç Kullandım
TRAFİK CEZALARI

Ehliyet İçeride Araç Kullandım 36/-B Cezası

Ehliyet İçeride Araç Kullandım

Fatih abi hayırlı günler; bana bı yardımcı olup yol gosterirseniz çok sevinirim. lütfen,
bundan onbeş gün önce trafik cevirmesinde 1.18 promil alkollü çıktım. Bana beş altı defa alkolmetre ufletti.(Ehliyet İçeride Araç Kullandım )

Sonra alkollüsün diyerek ehliyetime altı ay el konuldu ve ceza yedim; hastaneye gönderildim. Hastanede bana herhangi bir şekilde alkol kontrolü yapılmadı. Sanki; darp edilmiş gibi göğsüme baktı; tamam dediler buna itiraz falan etmedim.

Hani altı aylık el konuldu diye. Ben bu olaydan onbeş gün sonra; aynı çevirme noktasında yine aynı ekipler tarafindan durduruldum haliyle ehliyetimi aldıklarından dolayı ehliyetsizdim. Ondan bir ceza yazdılar ve yine alkolmetreye üflemem istendi ve üflemedim red ettim. Bana göre; makinanın ayarında sıkntı olduğunu düşünerekten üflemedigim için bı ceza daha yazıldı ve bu sebeple ehliyetime iki yıl daha el konulduğu söylendi ve ben de buna istinaden memurların işlemleri bittikten sonra hastaneye gittim. Durumu anlattım; alkol testi istedim.

Doktor alkolmetrenin kalibrasyon nedeni ile onbes gündür hastanede olmadığını söyledi.  Bende; yazılı ve doktor kaşeli bir evrak tutanak aldım. Testim için başvurdum cihaz olmaması sebebiyle yapılamamıştır diye

Abi bana bi yardımcı ol. İtiraz nasıl yapabilirim? Yapsam hak iddia edebilir miyim ? Ehliyetimin iki yıl iptal süresini; yine altı ay olarak düzenlerler mi lütfen abi. E.K

TRAFİK POLİSİ, ALKOLMETRE CİHAZINA KAÇ DEFA ÜFLETEBİLİR ?

Alolden yapılan ilk işlem yanlıştır. Eğer ki; alkolmetre cihazı ölçüm yapmışsa; yani ister 0 promil alkol çıksın; isterse 100 promil alkol çıksın; görevli trafik polisi; ikinci bir üfleme yaptırılamaz. Alkolmetre cihazı ölçüm yapmış ve bir değer vermişse; ( 0 promil, 5 promil, 10 promil vb. ) görevli trafik zabıtası; ikinci, üçüncü, dördüncü, beşinci… bir üfleme YAPTIRAMAZ.

Alkol metreye yapılan ilk başarılı üflemenin sonucu ne olursa olsun geçerlidir. Fakat; alkolmetre cihazına doğru şekilde üflenmediği için; alkol metre cihazı  ölçüm yapmaz ve bir değer sunmaz. Bu durumda; tekrardan üflemeniz istenir. Doğru şekilde üfleme yapılana kadar işlem tekrar edilir. İlk verdiği değer geçerlidir. İlk değerin üzerine; ikinci bir üfleme yapılmaz-yaptırılamaz.

100 PROMİL ÜSTÜ ALKOL

Hastane de alkol konrolü yapılmaması da yanlıştır. Şikayetiniz de belirttiğiniz gibiyse; alkolünüz yoktu ve üstelik polis; size 4-5 defa alkolmetreye üfleme yapmanızı istedi. Bu durumu hastane doktoruna anlatıp; alkol testi yapılmasını isteyecektiniz.

Alkol metre cihazı o hastanede hiç olmasa bile; kan örneği verip; alkol testini; kendinizi haklı çıkarmak için yaptırmanız şarttı.

Polisin; sizi, hastaneye sevk etme nedeni ise; 100 promil alkolü geçtiğiniz içindir. 118 promil alkolü olmanız nedeniyle hastaneye; adli darp-cebir raporu almaya; polis eşliģinde gönderilirsiniz.

Size 100 promil alkol sınırını aştığınız için TCK 179’dan ( Trafik Güvenliğini Tehlikeye Düşürme )  adli işlem görürsünüz. Ilerleyen günlerde; hakim önüne çıkarsınız. Mahkemenin hakimi de; size ya adli ya da idari para cezası verir. Genellikle idari para cezası verilmektedir. Bu idari para cezası ise tahminen 5.000 ( Beş Bin) TL civarındadır.

İlk 48/5 trafik cezasına; 15 gün içerisinde başvursaydınız daha doğru olurdu. 2. Ceza da ise; üflemeyi reddetmeseydiniz daha doğru olacaktı. Cihazın kalibrasyonu bozuktur, ben bu alkol metre cihazına üflemem demeniz; hukuken haklı bir gerekçe değildir. Yani mahkemeye bu şekilde bir itiraz dilekçesi yazsanız; mahkeme sizin iptal isteminizi reddecektir. Hastane de alkol metre cihazının o an bulunmayışı da büyük bir şansızlık.

İlk alkol işlemi; eğerki dediğiniz gibiyse; polis memurları hissi davranmış ve yanlış yapmıştır.  4-5 kez üfetti durumu şu şekildeyse; siz cihaza üflemeye çalıştınız ama düzgün üflenmediği için; alkolmetre ölçmemiş olabilir. Bu nedenle alkolmetre ölçüm yapmadığı için; ölçüm yapana kadar üfletmişlerse; polis bu durumda haklıdır.

Fakat; siz alkolmetre cihazına üflemeyi başarılı bir şekilde yaptıysanız ve alkolmetre cihazı ölçüm yapıp bir değer verdiyse; ve size; yavvv bu promil yasal limitlerin altında çıktı. Bir daha üfle diyemez. Görevli polis; bu şekilde dese bile; siz o cihaza 10 defa da üfleseniz; ilk çıkan değeri aşmaz.

Bu nedenle aklımıza; size işlem yapmaya art niyetli polislik geliyor. Yani; sizde hiç alkol yok; sizde alkol çıkması için; alkolmetre cihazının üfleme çubuğuna veya alkolmetre cihazının üfleme çubuğu giriş kısmına 1 damla alkol bazlı bir sıvının sürülmüş olması gelir. Bu da suçtur ve adli bir süreci; polis memurları için başlatır.

En son yazılan 3836 Türk Lirası 48/9 ( Alkolmetre Cihazını Red ) trafik cezasını ve 36/3-B’den ( Ehliyet içerideyken araç kullanma ) 2698 Türk Lirası trafik cezasına itiraz etmek istiyorsanız; bu trafik cezalarının tebliğ edildiği tarihin üzerinden 15 gün geçmediyse; bulunduğunuz yerin Sulh Ceza Hakimliğine; trafik cezasını iptal davasını ücretsiz bir şekilde açabilirsiniz.

ALKOLMETRE CİHAZINA 1’DEN FAZLA ÜFLEME

Polisin veya jandarmanın alkolmetre cihazına 1’den fazla kez üflenilmesi halinde; eğer ki cihazın kalibrasyonu bozuk değilse aynı sonucu verir. 

Kollukça kullanılan alkolmetre cihazları; her 6 ayda bir kalibrasyona gider ve cihaz sıfırlanır. Bu nedenle; polis ve jandarmanın alkolmetre cihazlarının yanlış ölçme ihtimali çok düşüktür.

Kalibrasyonu zamanında yapılmış bir cihaza 10 defa da üfleseniz, alkolünüz yoksa aynı sonucu verir. 0 promil çıkar.

Alkolünüz varsa; aynı sonucu vermeye bilir ama çok yakın bir sonuç verir. İlk üflemenizde 70 promil çıktıysa; ikinci üfleme de 69 çıkabilir. Bu da gayet normaldir.

Bir cevap yazın