Ehliyet Daimi İptal Ne Demek ?

Ehliyet Daimi İptal Ne Demek ?

Ehliyet Daimi İptal Ne Demek Sürücü Belgesi Daimi İptali

Ehliyet Daimi İptal Ne Demek Oluyor ? Ehliyetimi geçen ay Alkolden kaptırdım ve Aday sürücüyüm yani stajyer sürücüyüm. E-devlet sisteminden baktığımda ‘ Ehiyet Daimi İptal’ yazıyor. Bu daimi iptal ne oluyor ? Ahmet Taşkesen / Trabzon

Araç sürücülerinin en çok merak ettiği konuların başında ehliyet iptal nedenleri ve ehliyet daimi iptalin ne olduğunu merak ettiklerini görmekteyiz. MedyaFatih.Com olarak; siz değerli ziyaretçimizin bu merağını gidermek için bu bilgilendirici yazımızı hazırladık.

Ehliyet Daimi İptalleri Aday ( Stajyer) sürücüleri çok yakından ilgilendirmektedir. Çünkü 2 yıl adaylık süresi boyunca bazı trafik kurallarıma azami oranda uymalı ve bu trafik kurallarını kesinlikle çiğnememelilerdir.

Aday Sürücülerde Ehliyet İptal Nedenleri

1. Trafikte en az 21 promil ve üstü alkollü olarak araç kullanmak. ( Otomobil de dahil )
2. Ölümlü Trafik Kazasında ASLİ KUSURLU olmak.
3. 1 yıl içersinde 3 defa Kırmızı Işık ihlali yapmak.
4. 1 yıl içersinde 3 defa Radar ( hız) ihlali yapmak.
5. 1 yıl içersinde 3 defa Yayalara yol vermemek.
6. 1 yıl içersinde 3 defa Dönüş kurallarına uymamak.
7. 1 yıl içersinde 3 defa geçiş önceliği olan ve yol hakkı olana yol vermemek.
8. 1 yıl içersinde 75 ceza puanını doldurmak.
9. 1 yıl içersinde 3 defa Emniyet kemeri takmamak.
10. 1 yıl içersinde 3 defa koruyucu başlık ( kask- motosiklerler için) takmamak.

[  ] NOT: Yukarıdaki sayılı maddeler; Aday sürücüler için geçerli olup; aday sürücünün ehliyetine yazılan trafik cezaları için geçerlidir. Araç plakasına yani aracın arkasından yazılan trafik cezalarında ceza puanı uygulanmayacağından herhangi bir sıkıntı yaratmayacaktır. Sadece; araç sürücüsünün ehliyetine yazılan trafik cezalarında bu durumdan geçerlidir.

Stajyer Sürücünün Ehliyetinin Daimi İptal Konusu

Ehliyetinizin Daimi iptal süresinin bitmesi gerekir ve psikoteknik raporu ve doktor raporu alma gereksinimleri de ortaya çıkabilir. Bu gereksinimleri karşıladıkdan sonra ve cezanızın tamamlanmasının ardından; yeniden ehliyet çıkarma işlemlerine başlayabilirsiniz.

Aday sürücülerde yani stajyer sürücülerde veya diğer Sürücüler için e-devlet sistemi üzerinde ehliyet bilgilerine baktığınızda Daimi iptal yazıyorsa; ehliyetin izin iptal olduğu anlamına gelmektedir. Ehliyetiniz; artık kullanılamaz ve geçersiz olmuştur. Tekrardan sürücü kurslarına yazılarak ve sürücü kursunun sınavlarından başarılı olarak; ehliyet çıkartmanız gerekir.

Ehliyet Daimi İptal Ne Demek ?
Ehliyet Daimi İptal Ne Demek ?

2 thoughts on “0

  1. Bende stajyer ehliyetimi alkollü araç kullanmaktan kaptırdım e devlete girdiğimde ehliyetimi kaptırdığım zamandan 6 ay yani 10/06/21 tarihinde alacağımı görüyorum fakat ben de daimi iptal yerine ceza iptal ve diğer iptal yazıyor, diğer iptalin altında bitiş tarihi 01/01/1 yazıyor , ceza iptalinde ise belirttiğim tarih yazıyor, ceza iptalinden 2 tane diğer iptalden 1 tane var , bu diğer iptal ve ceza iptali ne demek oluyor anlamadım kafam karıştı , ben 6 ay sonra sorunsuz alabilecekmiyim daimi yazmadığı için ayrıca 1 promil üstü olduğum için dava açılması lazımdı oda 1 aydan fazla oldu açılmadı açılmama ihtimali var mı yardımcı olabilirseniz çok sevinirim teşekkürler

  2. Merhaba; öncelikle çok geçmiş olsun.Yorumunuzu yeni gördüm. Spam’a düşmüş. Stajer ehliyetli birisinin 20 promil alkolün üzerinde; araç kullanması halinde ehliyet daimi ipal olur. Malesefki ehliyetiniz DAİMİ İPTAL EDİLMİŞTİR. 100 Promil ve üzeri promillerde mahkeme açılır. Açılmama ihtimali yoktur.

Bir cevap yazın