Ehliyet Ceza Puanı Ne Zaman Silinir ?

Ehliyet Ceza Puanı Ne Zaman Silinir Güncel Trafik Konusu


Ehliyet Ceza Puanı Ne Zaman Silinir ? 90 ceza puanım var. Trafikte araç kullanmaya korkuyorum. Çünkü 10 ceza puanı daha trafik cezası yesem; ehliyetimi kaptıracağım.

Bu 90 puan trafik cezası ne zaman silinir.? Ceza puanı kaç ayda silinir? Teşekkürler. Ali Boz – Kırşehir


Ceza Puanı Nedir ?


Ceza puanı; sürücülerin trafikte daha duyarlı davranması için uygulanan ceza puan sistemidir.

Ehliyet Örneği1 Yıl İçererisinde Kaç Ceza Puanı Hakkımız Vardır ?Sürücülere uygulanan ceza puanı; aday (stajyer ) sürücüler ve aday olmayan sürücülere göre ikiye ayrılır.


Aday ( Satajyer ) Sürücülerin Ceza Puanı Limiti


Aday sürücüler; yani stajyer sürücülerin ceza puanı limiti 75 puandır. Aday sürücüler bir (1) yıl içerisinde 75 ceza puanını doldurmaları; aday sürücülerin 1 (bir) yıl içerisinde 75 ceza puanına ulaşmamaları gerekir.


1 yıl içerisinde 75 ceza puanını ulaşan aday ( stajyer) sürücülerin ehliyetleri daimi olarak iptal edilir; ehliyetleri yanar.


Aday Olmayan Sürücülerin Ceza Puanı Limiti


Aday olmayan sürücüler bir (1) yıl içerisinde 100 ceza puanını tabiidir. Bir (1) yıl içerisinde 100 ceza puanını dolduran; yani 100 ceza puanına ulaşan aday olmayan sürücülerin ehliyetleri; geçici olarak 2 ay iptal edilir.

Aday olmayan sürücüler 2 aylık ehliyet geçici iptal süresi içerisinde Trafikte araç kullanamazlar. Trafikte araç kullanmaları halinde 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 36 /3-B maddesinden; (Mahkemelerce veya Cumhuriyet savcılıklarınca ya da Karayolları Trafik Kanununda belirtilen yetkililerce sürücü belgesi geçici olarak ya da tedbiren geri alındığı halde araç kullanmak )’tan 2473.00 ( İki bin dört yüz yetmiş üç ) Türk lirası trafik cezası yazılır.


Ayrıca; ehliyeti İçeride olduğu halde Trafikte araç kullanan stajyer ve stajyer olmayan sürücüler; sürmüş oldukları aracın sahibi kendileri değilse; araç sahibine de 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 36/3-B’den aynı miktarda 2473.00 Türk Lirası trafik cezası yazılır.Ehliyet Ceza Puanı Silinme TarihiEhliyet ceza puanı silinme süresi 1 yıldır. 1 yıl sonra; ehliyetlerden ceza puanı silinir. Örneğin; 5 Mart 2020 tarihinde 10 ceza puanı yazıldı. Bu 10 ceza puanı 10 Mart 2021 saat 24:0′ den sonra ehliyetlerden silinir.


Her bir trafik cezası yazıldığı tarihten 1 yıl sonra kendi ceza puanını siler. Sürücü Belgelerinden ceza puanı silinme süresi 1 yıldır.

Ehliyet Ceza Puanı Ne Zaman Silinir
Ehliyet Ceza Puanı Ne Zaman Silinir

Yorum yapın