Egzoz Ucu Yasakmı 2019

Egzoz Ucu Yasakmı 2019


Egzoz Ucu Yasakmı 2019 Detayları


Modifiye araç tutkunları için araç egzozunun dış görüntüsü büyük önem arz etmektedir.

Peki; modifiye araç severler; araçlarına krom egzoz ucu taktırsalar bu Egzoz ucu yasakmı 2019 da?

Egzoz Ucu Yasakmı 2019
Egzoz Ucu Yasakmı 2019


İşte; Egzoz ucu ile ilgili tüm merak edilenler.


Aracınıza egzoz ucu taktırmanız durumunda görevli trafik zabıtası size 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 32/3’ten yani abart egzoz kullanma cezası yazar.

Şimdi diyeceksiniz ki; yavvv gardaşım benim aracım yüksek ses çıkartmıyor ki; abart egzoz cezasını nasıl yazacak ki yazamaz; saçmalama diyebilirsiniz.

2918 sayılı Kara Yolları Trafik madde 32/3 derki; “Mevzuata uygun olarak yapıldığı belgelenemeyen teknik değişik” dediği için; araca takılan ve abart egzoz görüntüsü veren egzoz uçlarına görevli trafik zabıtası tarafından abart egzoz cezası yazılır.

Peki; Abart Egzoz Ucu Cezası Ne Kadardır diye soracak olursanız; abart egzoz ucu kullanma cezası 2019 yılı için belirlenen ceza miktarı 1002 Türk lirasıdır.

Egzoz Ucu Yasakmı 2019
Egzoz Ucu Yasakmı 2019


1002 Türk Lirası Abart egzoz ucu cezasını; bu cezanın size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün içerisinde; anlaşmalı bankalara, bankaların internet ve mobil şubelerine, PTT şubelerinden, vergi dairelerinden, vergi dairelerinin interaktif ödeme sayfaları üzerinden ve e-devlet sistemi üzerinden ödemeniz halinde; bu ceza miktarı 1/4 oranında indirime giderek; yani % 25 oranın da indirime giderek; 751.50 Türk lirasına düşer.


Trafik cezalarını indirimli ödemeniz için bu cezanın tebliğ edildiği günden geçerli olmak üzere 15 gün içerisinde ödemeniz gerekir. Bu 15 güne hafta sonları ve resmi tatillerde dahildir. 15 gündür; 15 işgünü değildir. Bu hususa dikkat edilmesi gerekir.


Abart egzoz ucu cezasının 2019 yılı için geçerli olan ceza puanı bulunmamaktadır 32/3’den yani; Abart egzoz cezası yemeniz halinde; ehliyetinize herhangi bir ceza puanı eklenmeyecektir.

Egzoz Ucu Yasakmı 2019
Egzoz Ucu Yasakmı 2019


Abart egzoz ucu kullanmanızı halinde Aracınız trafikten men edilerek; 7 gün idari verilerek; aracınız çekici üzerinde size Teslim edilecektir.

Görevli trafik polisinin size vermiş olduğu 7 günlük izin süresi içerisinde; aracınızdaki Abart egzoz ucunu sökmeniz gerekir.Aracınızdaki Abart egzoz ucunu sökmemeniz halinde ise; diğer bir trafik çevirmesine denk geldiğimizde aracınız trafikten yine men edilecek ve bulunduğunuz yerde abart egzoz ucunu sökmeniz durumunda araç size teslim edilecektir.

Egzoz Ucu Yasakmı 2019
Egzoz Ucu Yasakmı 2019


Eğer ki, bulunduğunuz yerde Abart egzoz ucunu sökmezseniz veya sökemezseniz aracınız çekici vasıtasıyla Yediemin otoparkına gönderilecektir.


?Abart egzoz ucu cezasını kredi kartınızla ödeyebilirsiniz. Kredi kartınızla ödemek için yukarıdaki ödeme noktalarından ödeyebilirsiniz.

?Ayrıca; yine abart egzoz cezasını 4 eşit taksit halinde de ödeme imkanınız vardır. Dört eşit taksit halinde ödeme yapmak için; bulunduğunuz yerdeki vergi dairesine giderek İsteğinizi belirtmeniz yeterlidir.

⚠️Trafik cezalarında yasal faiz işleme süresi ise 30 gündür. 30 günü geçen trafik cezalarına %5 yasal faiz işletilir.

Egzoz Ucu Yasakmı 2019
Egzoz Ucu Yasakmı 2019


Egzoz Ucu Yasakmı 2019’da dememek için; aracınızın egzoz kısmına egzoz ucu takmanız gerekir.

Egzoz ucu cezasını nasıl iptal ettirebilirim diyorsanız; bulunduğunuz yerdeki trafik mahkemesine; eğer ki bulunduğunuz yerde trafik mahkemesi yoksa Sulh Ceza hakimliğine giderek; kimlik fotokopisi, ehliyet fotokopisi, araç ruhsat fotokopisi, Trafik cezasının aslı ya da fotokopisi ve egzoz ucu cezası itiraz dilekçenizi hazırlayarak; Sulh Ceza hakimliğine müracaatta bulunmanız yeterlidir.


Sulh Ceza hakimliğine müracaat da bulunurken sizden herhangi bir ücret talep edilmez.

Eğer ki trafik cezasına yapmış olduğunuz itiraz sonuçlanır ve itirazda haksız bulunursanız karşı tarafın; yani; Emniyet Genel Müdürlüğünün avukatlık ücretlerini de ödemek zorunda kalırsınız. Bu da trafik cezasından sonra en büyük ceza olabilir.

Egzoz Ucu Yasakmı 2019
Egzoz Ucu Yasakmı 2019


Abart egzoz ucu cezası eğer ki ev adresinize gönderilmişse ve Trafik cezasının tebliğ etmekle görevli olan PTT görevlisi Sizi evde bulamamışsa bu cezayı Mahalle muhtarlığına ıslak imza karşılığında tebliğ edecektir.

Mahalle Muhtarlığınıza yapılan bu tebligat size yapılmış sayılacaktır ve mahalle muhtarlığına yapılan tebliğ gününden geçerli olmak üzere erken ödeme indirimi olan 15 günlük süre ve trafik itiraz süresi olan 15 günlük süre trafik ceza makbuzunu muhtarlığa teslim edildiği günden itibaren başlayacaktır.


Bu yazımızda; Egzoz Ucu Yasakmı 2019 da, Egzoz Ucu Yasakmı 2019 yılında, Egzoz Ucu Yasakmı 2019 da aceba gibi sorularınızı yanıtladık.

İlginizi Çekebilir: Rüzgar Egzoz Yasak mı 2019

Bir cevap yazın: