Egzoz Ucu Cezası

Egzoz Ucu Cezası 1002 TL

Egzoz Ucu Cezası Var mı ?


Egzoz Ucu Cezası Detayları


Aracınıza egzoz ucu taktırdınız zaman egzoz ucu cezası yer misiniz egzoz ucu cezası 2019 yılında kaç Türk lirasıdır.

Egzoz ucu cezası hangi kanuna ve hangi maddeye göre yazılmaktadır? Egzoz ucu cezası yasal mıdır? Egzoz ucu cezasını iptal ettirebilir miyiz? Gibi merak ettiğiniz tüm sorulara cevap vereceğiz.

Egzoz Ucu Cezası
Egzoz Ucu Cezası


Araca standart dışı egzoz ve egzoz ucu taktırmanız halinde aracınız görevli trafik zabıtası tarafından durdurularak; trafikten men edilecektir.

Egzoz Başı Cezası Trafikten Men KonusuÇünkü; Araca takmış olduğunuz standart dışı egzoz ve egzoz ucu trafikten men sebebidir. Sadece egzoz ucu takmış olsanız bile görevli trafik zabıtası bu egzoz ucundan dolayı Aracınıza Abart egzoz muamelesi yapacaktır.


Çünkü; görevli trafik zabıtasının sizin aracınıza abartı egzoz olup olmadığını ölçme, muayene etme gibi bir görevi yoktur. Görevli trafik zabıtası size abart egzozdan cezayı yazar ve geçer.

Egzoz Kafası Ceza Miktarı


Peki; egzoz başı cezası 2019 yılında ne kadardır diye merak ediyorsanız egzoz kafası cezası 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 32/3’ten yazılır.

Egzoz başı cezasının 2019 yılı ceza miktarları 1002 Türk Lirasıdır.

Egzoz Ucu Cezası
Egzoz Cezası

Egzoz Ucu Cezası 7 Günlük İzin


Ayrıca egzoz ucundan dolayı Aracınız trafikten men edilir ve size 7 günlük idari izin verilir.


Araç çekici üzerinde size 7 günlük izin verilerek teslim edilir. Bu 7 günlük izin süresi boyunca aracınızdaki egzoz ucunu sökmeniz gerekir.

Eğer ki egzoz ucunu 7 günlük süre içerisinde sökmez iseniz ve tekrardan herhangi bir trafik kontrolüne girmeniz halinde; yine abart egzoz cezası olan 1002 Türk lirasını yiyeceğiniz gibi; aracınız trafikten men edilerek; bu sefer size çekici üzerinde teslim edilmez.

Bulunduğunuz yerde egzoz ucunu çıkarmanız istenir. Eğer ki egzoz ucunu bulunduğunuz yerde çıkarmazsanız ya da çıkarma imkanınız bulunmuyorsa; aracınız çekiciye yüklenerek Yediemin otoparkına gönderilir.

Egzoz Ucu Cezası Çekici Parası


Egzoz Ucu Cezasında; aracınız çekici üzerinde size teslim edildiğinden ve 2. defa aynı ceza’dan işlem gördüğünüz zaman; aracınız yine çekici ile gönderileceğinden; bu ceza maddesinde (32/3) mutlaka çekici parası vermek zorunda kalırsınız.

Ortalama ve çekici parası ise 150 – 200 TL arasında değişmektedir.

Egzoz Ucu Cezası
Egzoz Başı Cezası

Egzoz Ucu Cezası İndirimli Fiyatı


Egzoz başı cezası yazıldı ve bu cezayı kaç gün içinde öderseniz indirime gidecek diye merak ediyorsanız; egzoz ucu cezasının size tebliğ edildiği tarihten geçerli olmak üzere 15 gün içerisinde bu cezayı öderseniz; egzoz ucu cezası 1/4 oranında indirime giderek; 751.50 Türk lirasına düşer.
Erken ödeme Süresinde dikkat edilmesi gereken konu; 15 gündür; 15 iş günü değildir.

Egzoz Cezası Ceza PuanıEgzoz başı cezasında ehliyet puanınıza herhangi bir ceza puanı işlenmez. Çünkü; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 32/3’e göre bu cezanın ceza puanı bulunmamaktadır.

Egzoz Cezası Sürücü Men


Egzoz ucu cezasında; araç sürücüsü trafikten men edilmez. Evraklarınız iptal edilmez ve Evraklarınıza bu ceza’dan dolayı herhangi bir el koyma işlemi yapılmaz.

Egzoz Ucu Cezası
Egzoz Kafası CezasıSadece; aracınız geçici olarak trafikten 7 günlüğüne men edilir. 7 günlük süre zarfında aracınızdaki bu fazlalığı çıkarmanız istenir.

Egzoz Ucu Cezası Ödeme Noktaları


Egzoz ucu cezasını; banka şubelerine, bankaların internet ve mobil şubelerine, vergi dairelerine, vergi dairelerinin interaktif ödeme sayfaları üzerinden, PTT şubelerine ve e-devlet sistemi üzerinden de rahatlıkla ödeyebilirsiniz. Dilerseniz trafik cezalarını kredi kartınızla da ödeyebilirsiniz. Ayrıca; 4 eşit taksitle; trafik cezasını 4’e böldürerek ödeyebilirsiniz

Egzoz Başı Cezası İptal Yöntemi


Egzoz başı cezasını iptal ettirmek için;

Kimlik fotokopisi

Ehliyet fotokopisi

Araç ruhsat fotokopisi

Trafik cezası fotokopisi veya Aslı

Trafik Cezası İtiraz Dilekçesi

Bu 5 adet evrağı hazırlayarak Bulunduğunuz yerde trafik mahkemesi bulunuyorsa trafik mahkemesine, trafik mahkemesi bulunmuyor ise, Sulh Ceza hakimliğine giderek müracaatta bulunmanız yeterlidir.

Egzoz kafası cezası iptal davası açmak için sizden herhangi bir ücret talep edilmez.
Sadece 1-2 Türk Lirası kadar bir kağıt parası alınabilir.

Egzoz Ucu Cezası
Abart Egzoz Cezası


Egzoz başı Cezası iptal davasını kaybetmeniz halinde; Emniyet Genel Müdürlüğünün avukatlık ücretleri de size yansıtılır ve ekstradan avukatlık ücretlerini de ödemek zorunda da kalabilirsiniz.


Bu durumları da göz önünde bulundurarak egzoz ucu cezasına itiraz edip etmeyeceğinize karar vermeniz gerekir. Aksi halde; küçücük bir egzoz ucu aparatı için 1002 TL cezanın yanında; 500-600 lira gibi avukatlık ücretlerini de ödemek zorunda kalabilirsiniz. Egzoz ucu abartı egzoza girdiğinden; bu tarz aparatları takmamakta büyük fayda vardır.
Media Fatih olarak; Abart egzoz, egzoz ucu, egzoz cezası, rüzgar egzoz, kurt egzoz ve her türlü modifiye egzoz çeşitlerine ait cezaları yazmış olamıyoruz sitemizden bu konuları da takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:Spoiler Cezası 2019

Bir cevap yazın: