Egzoz Sesi Yasak mı ?

Egzoz Sesi Yasak mı ?

Egzoz Sesi Yasak mı Çok Hoş Geliyor…
Egzoz Sesi Yasak mı ? Egzozum biraz sesli çalışıyor. Yani bir mahalleden geçince; herkes ayağa fırlıyor, kulaklarım çınlıyor da. Bu egzoz sesi yasak mı, cezası var mı? Şehmus Karakeçili- DiyarbakırEgzoz sesi; normal şartlarda ve yasal seviyelerde ise yasak değildir. Ama; yüksek ses çıkartan egzozlu bir aracı trafikte kullanmanız halinde; bu durum yasal değildir ve yüksek ses çıkartan egzozlu araçla trafiğe çıktınız için 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 32/3’ten ceza yersiniz.


Yüksek ses ve fazla miktarda duman çıkartan egzozlar çevreyi rahatsız ettiği ve çevreye rahatsızlık verdiği için Abart egzoz sınıfına girer. Abart egzoz Trafik cezasının 2020 yılındaki ceza miktarı ise 1228.00 Türk lirasıdır.

Boru Egzoz- Ses Çıkartan Egzoz


1228.00 Türk Lirası yüksek ses çıkartan egzoz cezasını ödememek için aracınıza standartlara uygun; ses ve duman çıkartmayan egzoz takarak; trafikte yasal egzozlu araçları kullanmanızı tavsiye ediyoruz.


Çünkü; 1228.00 Türk Lirası ; Asgari ücretin yarısından fazla bir miktar fazla olan trafik cezasıdır. Bu paraya yazıktır, günahtır.


EGZOZ SESİ CEZASI ERKEN ÖDEME SÜRESİ


Ben 1228.00 Türk Lirası yüksek ses çıkartan egzoz cezasını; trafik ceza’nın tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz halinde, yüksek ses çıkartan egzoz cezası 921.00 Türk lirasına düşecektir.


Trafik cezasının tebliğ tarihinden itibaren Onbeş gün (15) içerisinde ödenmeyen trafik cezalarında erken ödeme indirimi yanar. Erken ödeme indiriminden yararlanamazsınız. Ayrıca 30 günü geçen trafik cezalarında; 30 günden sonra aylık %5 yasal faiz işletilir.


Yüksek ses çıkartan egzoz cezasında; yani 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 32/3’te 2020 yılı için ceza puanı bulunmamaktadır. Sürücünün ehliyetine 0 ceza puanı işlenir. Herhangi bir ceza puanı ile karşı karşıya kalmazsınız.


EGZOZ SESİ CEZASI İPTAL BAŞVURUSU


1228.00 Türk Lirası abartı egzoz, modifiye egzoz, yüksek ses çıkartan, yüksek oranda duman çıkartan egzoz cezasını, iptal ettirmek istiyorsanız, bulunduğunuz yerdeki Sulh Ceza hakimliğine giderek; kimlik fotokopiniz, ehliyet fotokopisi, araç ruhsat fotokopisi, trafik ceza makbuzunun aslı, trafik ceza makbuzu ebliğ zarfı ve trafik cezası İtiraz dilekçesi ile başvurmanız yeterlidir.

Abar Egzoz Ucu2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 32/3’e göre Aracınız trafikten men edilir. 7 gün izin verilerek; aracınızdaki yüksek ses çıkartan egzozu sökmeniz istenir. 7 günlük iznin sonunda aracınızdaki ses çıkartan egzozu sökmemeniz ve bu şekilde araç kullanmanız durumunda; ikinci bir trafik çevirmesine denk geldiğinizde, aracınız trafikten men edilecek ve size 7 gün izin verilmeyecektir. Araç çekici vasıtasıyla Yediemin otoparkına gönderilecektir.

Egzoz Sesi Yasak mı
Egzoz Sesi Yasak mı

Bir cevap yazın