Egzoz ceza puanı


Egzoz ceza puanı

Abart egzoz ile gezmeyi seven biriyim. Abart Egzoz ceza puanı ne kadardır? Abart egzoz ile dolaşsam ne gibi işlemler ile karşılaşırım. K. Y / İstanbul

Egzoz trafik cezasının ceza puanına geçmeden önce; abart egzozun yaptırımlarını, standart dışı egzoz’un 2021 yılı ve 2022 yılı trafik ceza tutarlarını öğrenelim.

Güzel bir arabanız var. Ayrıca; abart egzoz düşüncenizde var ve aracınıza abart egzoz taktırdınız.

Bu durumda görevli trafik zabıtaları tarafından tarafınıza aşağıdaki trafik cezası ve trafik cezasına bağlı olarak; diğer yaptırımlar uygulanacaktır.

Bu trafik yaptırımlarını göze alarak aracınızda abart egzoz taktırmayı, abart egzoz ile dolaşmayı göze almanız gerekir.

Gelişen teknoloji ile abart egzozlar kumandalı, vanalı ve gizli egzoz gibi türlerle tespit edilmesi daha zor hale gelse de; aracınızın egzozunun vanasını açtığınızda görevli trafik zabıtasının aracınızdan çıkan sesi duyması yeterlidir.

Her ne kadar dışarıdan bakıldığında orjinal egzoz gibi dursa da; görevli trafik polisi aracınızdan çıkan o yüksek sesi duyduktan sonra; abart egzoz kullanmaktan idari işlemini yapacaktır.

Abart egzoz cezası 2021 yılında 1339 Türk lirasıydı. 1 Ocak 2022 yılından itibaren yapılan yüzde 36.2 zamla birlikte abart egzoz cezası 2022 yılında 1824 Türk lirası olarak uygulanacaktır.

1824 Türk lirası standart dışı egzoz cezası bir diğer adıyla abart egzoz cezası yüksek bir ceza olmakla birlikte aracınız çekici üzerinde size teslim edilecektir.

Ayriyeten; çekici parası da vermek zorunda kalacağınızdan toplam ceza tutarınız 2100 – 2200 TL gibi bir meblaya denk gelecektir.

2200 Türk lirası bu meblayı göze alıyorsanız; aracınıza abart egzoz takdırabilirsiniz. Ama biliniz ki; abartı egzoz çevredeki vatandaşları, apartman sakinlerini, konu komşuyu, çoluk çocuğu, büyük derecede rahatsız etmekte ve onların hakkına girmektesiniz.

Ayriyeten çevredeki vatandaşları da günaha soktunuzun farkına varın. Kulaklarınız bu abart egzozdan sesinden dolayı çınlayabilir.

Abart egzoz cezasının ceza puanı nedir?

Modifiye egzoz, standart dışı egzoz, abart egzoz kullanımının 2022 yılındaki trafik idari yaptırım para cezasını yukarıda yazmıştık.

Aracınızda abartı egzoz varsa ve görevli trafik zabıtası size abart egzoz kullanmaktan dolayı 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 32/3’den işlem yapmışsa; bu ceza’nın yani abart egzoz kullanma durumunun trafik ceza puanı bulunmamaktadır.

Egzoz cezasının ceza puanı sıfırdır. (0) egzoz cezasının ceza puanı bulunmamaktadır.

Aracınıza modifiye egzoz, standart dışı egzoz taktırdığınız için 1824 Türk lirası trafik idari para cezası yazılarak; araç; çekiciye yüklenip araç sahibine veya aracın sürücüsüne 7 gün idari izin verilerek teslim edilecektir.

Araç sürücüsüne veya araç sahibine herhangi bir ceza puanı uygulanmaz. Çünkü; bu cezanın ceza puanı bulunmamaktadır.

Standart dışı egzoz kullanmamanızı; çevredeki vatandaşları, konu komşuyu, çoluk çocuğu, hastayı yaşlıyı, rahatsız etmemeniz ümidi ve temennisiyle sağlıcakla kalın.

Egzoz ceza puanı
Egzoz ceza puanı

Bir cevap yazın