EDS Ceza Puanı Ne Kadardır ? Ehliyet Ceza Puanına Eklenir mi ?

EDS Ceza Puanı Var mı ?EDS Ceza Puanı Ehliyete İşlenir mi ? Aracımla; Rize’den Samsun’a giderken; Ordu’nun girişindeki EDS’lere 2 defa düştüm. Ticari araç şöförlüğü yaptığım için ceza puanı benim için çok önemli. EDS’den yazılan trafik cezalarında Ceza Puanı var mı ? Ehliyetime EDS ceza puanı uygulanır mı ? EDS ceza puanı var ise kaç puandır? Kerim Akgün -RizeEDS trafik cezaları araç sürücülerinin canını en çok yakan trafik cezalarının başında gelmektedir. EDS sisteminin kuruluş amacı; trafik güvenliğinin en enkin şekilde sağlanması, trafik denetimlerinin sağlıklı ve doğru şekilde yapılmasıdır.

İlginç Video İzleBildiğiniz üzere; trafik ceza puanları sürücülerin ehliyetlerine yazılan ceza puan türüdür. Ceza puanı; sürücünün ehliyet bilgileri olmadan yazılamaz. Bu nedenle; EDS trafik cezaları araç plakasına yazıldığı için; herhangi bir trafik ceza puanı; araç sahibine veya aracı süren kişinin ehliyetine yazılmaz.

EDS trafik cezalarında; araç sürücünün kimliği tespit edilemediğinden; EDS trafik cezaları araç plakasına; yani araç sahibinin ikamet edresine gönderilmektedir.

Elektronik Denetleme Sistemi ( EDS)

Bu nedenle eğerki; EDS’ye düşmüşseniz ve EDS’ye düştüğünüz anın hemen sonrasında; görevli trafik zabıtası sizin aracınızı çevirmemişse; herhangi bir ceza puanı yazılmaz. Sadece EDS’den yazılan ceza ikamet adresinize; ceza puanı olmadan gelir.


EDS hız cezalarının 2020 yılındaki ceza miktarları şu sekildedir.


Yasal Hız Limitlerini %10’dan %30′ a Aşma 288.00 Türk LirasıYasal Hız Limitlerini %10’dan %30′ a Aşma 598.00 Türk Lirası

Yasal Hız Limitlerini %50’den Fazla Aşma 1228.00 Türk Lirası

Bu nedenle EDS cezalarına çok dikkat ediniz.

EDS Ceza Puanı
EDS Ceza Puanı

Yorum yapın