Duran Araç Takip Mesafesi Ne Kadar Olmalıdır ?

Duran Araç Takip Mesafesi Kaç Metredir?

Duran Araç Takip Mesafesi Ne Olmalıdır? Ankara’da sabah iş saatlerinde çok yoğun araç trafiği oluyor. Adeta önümüzdeki araçlar duruyor. Hatta; bazen 5 dakika kıpırdamıyor. Benim sorum şu:” önümüzde duran bir aracı kaç meyreden takip etmeliyiz? ” teşekkürler. Nisanur Ayman – Ankara

Araç sürücülerinin en çok merak ettiği ve yine en çok canlarını yakan trafik konularından birtanesi; güvenli olarak araç takip mesafesinin ne olduğudur.

Trafikte araç kullanan tüm araç sürücüleri; önlerinde gitmekte olan araçları güvenli bir mesafeden takip etmek zorundadırlar.

Güvenli takip mesafesi 2918 sayılı trafik yönetmeliği madde 107’de belirtilmiştir. 2918 sayılı karayolları trafik yönetmeliği madde 107’ye göre güvenli takip mesafesi şu şekildedir.

Aracınızın hızının yarısının metre cinsinden değeridir. Yani; örneğin aracınızın hızı saatte 50 km. Sizin güvenli takip mesafeniz 25 metredir.

İkinci bir örnek verecek olursak; aracınızın hızı 100 km ise; öndeki duran veya seyir halindeki bir aracı en az 50 metre mesafeden takip etmeniz gerekir.

Bir diger takip mesafesi kuralı da şu şekildedir. Önünüzdeki araca en az 2 saniyede ulaşıyorsanız; takip mesafeniz güvenlidir.

Takip mesafesi yukarıda yazdığımız şekildedir.

Duran Araç Takip Mesafesi Ne Kadar Olmalıdır ?
Duran Araç Takip Mesafesi Ne Kadar Olmalıdır ?

Yorum yapın